sepsi
Video Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”
louis-munteanu
Exclusiv Ilie Dumitrescu și Marius Lăcătuș sunt siguri că nu trebuie să lipsească de la EURO 2024: ”Cel mai bun din SuperLigă”
laca
Exclusiv 36 de milioane €! Marius Lăcătuș e convins: ce urmează în ”războiul” FCSB - CSA Steaua, după verdictul în cazul palmaresului

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

CFR Cluj a reușit să o învingă fără probleme pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 3-0, în cadrul unei partide restante din etapa a cincea a SuperLigii.

CFR Cluj - Sepsi 3-0

CFR Cluj a început excelent partida și a ratat mai multe ocazii mari de gol. În minutul 41 al meciului, grecul Tachtsidis a deschis scorul pentru ardeleni, după ce a executat perfect un penalty.

În cea de-a doua repriză, tot echipa lui Andrea Mandorlini a fost cea care a avut ocaziile cele mai mari.

CFR Cluj și-a dublat avantajul prin Mario Camora în minutul 70, iar 11 minute mai târziu a marcat și George Bîrligea din pasa lui Otele.

• Datorită acestei victorii, ardelenii au ajuns la doar o lungime în spatele liderului CFR Cluj, care are 26 de puncte acumulate.

VIDEO cu rezumatul partidei CFR Cluj - Sepsi 3-0

CFR Cluj traversează o formă bună, cu 6 victorii în ultimele 7 jocuri din toate competițiile. Un succes în fața celor de la Sepsi i-ar consolida poziția a doua în clasamentul SuperLigii trupei lui Mandorlini, iar gruparea din Gruia s-ar apropia la o singură lungime de liderul FCSB.

De partea cealaltă, Sepsi nu a mai cunoscut gustul victoriei în ultimele 4 meciuri și ocupă locul 9, cu 12 puncte.

Cele două formații s-au întâlnit de 18 ori în Liga 1, iar palmaresul le este net favorabil clujenilor, care s-au impus în 14 rânduri, 3 confruntări s-au încheiat la egalitate, iar covăsnenii au câștigat doar o dată.

În schimb, Sepsi a cucerit două Supercupe ale României în fața celor de la CFR Cluj.