Marius Șumudică pune ”paie pe foc” înainte de Rapid - FCSB: ”Au luat primul lor titlu. Suntem la egalitate acum!”
marcel puscas
Exclusiv Marcel Pușcaș a participat la privatizarea Stelei: ”Numele a fost inclus”. Unde a greșit Gigi Becali
Greek Superleague PAOK VS Olympiacos
Fără milă! Ce a scris presa din Grecia, după ce Răzvan Lucescu l-a "demis" pe "Împăratul" Fatih Terim
Digi Sport Special
1 - 0
Farul Farul
Du 01.05.2022 21:30

CFR Cluj - Farul Constanța 1-0. Gazdele câștigă prin golul lui Birligea. Portarul Letica, eroul ardelenilor

01.05.2022, 23:59

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

CFR Cluj a reușit să câștige meciul de pe teren propriu împotriva lui Farul, scor 0-1, din cadrul etapei cu numărul șapte din play-off-ul Ligii 1.

Constănțenii au fost net superiori în prima repriză și și-au creat patru ocazii de gol. Prima a venit în minutul 8, când Pitu a trimis direct pe poartă din lovitură liberă, însă Letica a reușit să intervină. Deși s-a dictat lovitură liberă, reluările au arătat că gazdele ar fi trebuit să primească penalty.

CFR Cluj - Farul Constanța 1-0. Oaspeții au ratat mai multe ocazii mari, iar Birligea a marcat singurul gol

Radaslavescu, în minutul 20, iar apoi Moldoveanu, două minute mai târziu, l-au pus și ei la încercare pe Letica, însă croatul s-a descurcat la fel de bine. Cea mai mare ocazie a constănțenilor a venit în minutul 27, când Grameni a primit o centrare pe jos, însă nu l-a putut învinge nici el pe Letica.

Ardelenii au oferit replica abia în minutul 36, la o fază în care Aioani a respins șutul periculos al lui Deac, iar cele două trupe au plecat la vestiare cu scorul de 0-0.

Ocaziile Farului din prima repriză s-au răzbunat în partea secundă. Birligea, introdus pe teren în minutul 61, a marcat după doar 5 minute, după ce a fructificat centrarea venită din partea lui Omrani, la capătul unei acțiuni personale superbe ale francezului.

Până la final, nicio echipă nu și-a mai creat vreo ocazie importantă, iar partida s-a încheiat cu victoria lui CFR Cluj. În urma acestui rezultat, ardelenii s-au distanțat din nou la 5 puncte în fața lui FCSB, care are un meci disputat în minus.

De partea cealaltă, Farul a rămas pe locul 5, la doar un punct în fața lui FC Argeș, clasată pe ultima poziție din play-off.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Farul Constanța 1-0:

CFR Cluj - Farul Constanța, Live Video, 21:30, Digi Sport 1. Ardelenii caută să își consolideze poziția

Cu trei meciuri înainte de finalul sezonului, CFR Cluj este liderul Ligii 1, cu 48 de puncte acumulate. Ardelenii sunt la două lungimi de FCSB și la trei de Universitatea Craiova, astfel că lupta pentru câștigarea campionatului rămâne în continuare una deschisă.

Elevii lui Dan Petrescu vin după un succes în Liga 1, scor 1-0 contra celor de la FC Voluntari. "Feroviarii" au trei victorii, două eșecuri și un egal în cele șase meciuri disputate de la începutul play-off-ului.

"Va fi greu, ca orice meci împotriva lui Hagi. Mai ales că Farul vine după două înfrângeri dureroase, îmi dau seama ce a fost în cabină. Sigur că Hagi nu e fericit.

Sunt convins că vor da 100%, exact cum au făcut în meciul tur, când s-a terminat 0-0. Toate meciurile cu Viitorul şi acum cu Farul au fost pe muchie de cuţit.

Micile detalii vor face diferenţa şi duminică. Din păcate, întâlnim un adversar rănit de două înfrângeri acasă. Hagi nu cred că e obişnuit să piardă la un asemenea scor pe teren propriu. Dar şi noi vom fi motivaţi.

Sper ca băieţii să câştige încredere, pentru că forma lor nu a fost bună în ultimul timp. Dar e normal să ai o formă mai slabă după un an fantastic. Însă spiritul e foarte bun după victoria de etapa trecută, să vedem ce putem face duminică", a spus Dan Petrescu.

CFR Cluj - Farul Constanța, Live Video, 21:30, Digi Sport 1. Constanțenii nu se regăsesc în play-off

De cealaltă parte, Farul Constanța ocupă poziția a 5-a în clasament, cu 28 de puncte acumulate. Trupa lui Gheorghe Hagi are două eșecuri consecutive în Liga 1, însă speră să pună capăt acestei serii în partida din Gruia.

"Un meci puternic, cu un adversar care e pragmatic, are experiență, e pe primul loc și își dorește să câștige campionatul. Sper să ne ridicăm nivelul, la fel cum am făcut în meciul de acasă, când ne-am luptat cu ei.

Obiectivul nostru clar este locul patru, trebuie să ajungem acolo. Când ești cât mai sus în clasament, clubul câștigă și este un lucru fundamental. La vremurile pe care le trăim, orice sumă e binevenită. Le-am transmis asta jucătorilor, clubul își dorește locul patru. Ce e mai jos… pierdem bani și sunt bani frumoși", a spus Gheorghe Hagi, în cadrul unei conferințe de presă.

Gol CFR Cluj

Birligea deschide scorul pentru gazde, după ce Omrani i-a centrat la capătul unei acțiuni personale superbe.

• 61 s

Birligea intră în locul lui Petrila.

Ciobanu intră în locul lui Radaslavescu.

Enes Sali intră în locul lui Pitu.

Omrani intră în locul lui Debeljuh.

Chipciu intră în locul lui Păun.

• 36 oc
    Ocazie CFR Cluj

Deac șutează din apropierea porții, dar Aioani apără și menține scorul intact.

• 27 oc
    Ocazie Farul

Letica își salvează echipa încă o dată, de data aceasta la ocazia uriașă a lui Grameni.

• 23 oc

Moldoveanu ratează dintr-o poziție excelentă, după o nouă intervenție a lui Letica.

• 20 oc

Radaslavescu șutează din afara careului, iar Letica respinge din nou alături.

• 8 oc

Pitu trimite o lovitură liberă din unghi direct pe poartă, însă Letica reușește să respingă.