George Pușcaș, la un pas de Serie C! Italienii nu l-au iertat pe atacantul lui Bari
Patronul lui Dinamo Kiev a fost întrebat dacă-l readuce pe Mircea Lucescu și a lămurit totul
tudor-baluta
Dinamo a scăpat de retrogradarea directă și a ofertat un campion al României: salariu de 16.000 € lunar
LIVE Stirile Digi Sport

17.06.2017, 22:52

Gazda Cupei Confederaţiilor, Rusia, a câştigat primul meci de la ediţia din acest an, 2-0 cu Noua Zeelandă, la St. Petersburg. Partida din grupa A a fost precedată de o spectaculoasă ceremonie de deschidere, sub ochii preşedintelui rus Vladimir Putin şi ai preşedintelui FIFA, Gianni Infantino.

deschidere cupa confederatiilor
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Gazdele competiţiei au avut o misiune mai uşoară decât o arată scorul, victoria venind în urma autogolului lui Michael Boxall şi a reuşitei lui Fiodor Smolov.

Prima ocazie a meciului a fost ratată în minutul 3 de Golovin, şutul acestuia fiind apărat de Marinovic. În minutul 7, Vasin a trimis mingea în bară, iar apoi McGlinchey a respins de pe linia porţii.

Asediul ruşilor a continuat, iar Smith a blocat şutul lui Poloz în minutul 9, înainte de a crea pericol în celălalt careu.

Rusia putea primi penalty după un sfert de oră de joc, când portarul Marinovic l-a blocat pe Poloz în propriul careu.

Gazda Cupei Mondiale de anul viitor a mai avut o oportunitate prin Djikia în minutul 26, apoi a reuşit să deschidă scorul cinci minute mai târziu, după o minge pierdută uşor de oaspeţi şi ajunsă la Gluşakov, care l-a lobat pe portarul Marinovic, însă fundaşul Michael Boxall a atins ultimul mingea înainte ca aceasta să ajungă în plasă.

Rusia a avut şi ultima ocazie înainte de pauză, prin Smolov, care, în minutul 39, a tras la colţul lung, dar mingea a ocolit bara.

La reluare, Marinovic s-a remarcat şi a respins şuturile lui Poloz şi Erohin, la aceeaşi fază, apoi s-a evidenţiat din nou în faţa lui Poloz.

Eforturile echipei antrenate de Stanislav Cercesov au fost răsplătite cu un nou gol, în minutul 69, când Smolov a marcat simplu, din centrarea lui Samedov.

Noua Zeelandă a avut la rândul său şansa de a înscrie, dar Jirkov a respins de pe linia porţii lovitura de cap a lui Smith. Până la final, portarul Marinovic i-a mai blocat pe Smolov şi pe Buharov în situaţii clare de gol.

S-a terminat 2-0, iar Rusia a obţinut prima victorie la o competiţie majoră din 2012 până în prezent. În urmă cu 5 ani, ruşii s-au impus cu 4-1 în faţa Cehiei, la Euro, succes urmat de 8 jocuri în care nu au reuşit să câştige.

Duminică, 18 iunie, va avea loc al doilea meci din grupa A, Portugalia - Mexic, la Kazan. Rusia va disputa următoarea partidă miercuri, 21 iunie, cu Portugalia, la Moscova.

Etichete: rusia , cupa confederatiilor , st petersburg , noua zeelenda

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală
charalambous
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)

Gigi Becali, anunț despre transferul lui Louis Munteanu: ”Am vorbit cu Gică”
gigi-becali1
Video Imagini rușinoase pe unul dintre cele mai mari stadioane din lume: ”Absolut jenant!”
WhatsApp Image 2024-05-13 at 14.13.14
Doi kosovari pentru Dan Petrescu la CFR Cluj
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
"Avem și noi o Jennifer Lopez în România". În prag de 45 de ani, Lili Sandu a furat startul în sezonul costumelor de baie
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
6.200 lei pensie pentru un pensionar care primește și 1.000 lei în plus la recalculare. Cât a lucrat
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul
Rivaldo este convins că există un singur favorit la Balonul de Aur: ”E mai bun decât Mbappe!”
rivaldo-balon-de-aur

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea capodopera lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”