profimedia-0787372013
Spania - Ucraina 5-1, în semifinalele EURO 2021. ”La Rojita” se califică în finală, acolo unde va juca împotriva Angliei
Switzerland v France - U21 EURO 2023, Cluj-Napoca, Romania - 28 Jun 2023
EURO U21 2023 | Ucraina și Anglia se califică în semifinale! Franța, eliminată
AC Milan v SSC Napoli: Quarterfinal First Leg - UEFA Champions League, Italy - 12 Apr 2023
Nemții nu s-au abținut, după ce Istvan Kovacs a fost delegat să arbitreze finala Europa League
Liga Digi Sport

EURO 2023 U21, finala | Anglia U21 - Spania U21 1-0. ”La Rojita” a ratat penalty în minutul 90+9

08.07.2023, 21:10

Anglia U21 și Spania U21 s-au întâlnit în marea finală a Campionatului European 2023 U21, care s-a disputat la Batumi și în care s-au impus englezii, scor 1-0.

Anglia U21 / Foto: Profimedia
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Spaniolii au avut ocazia de a ”împinge” meciul în prelungiri, însă au ratat o lovitură de la 11 metri în ultimele minute ale jocului.

Anglia U21 - Spania U21 1-0, în finala Campionatului European U21

Deși meciul a fost dominat, statistic, de spanioli, englezii sunt cei care au ridicat trofeul deasupra capului la finalul jocului de la Batumi.

În prima parte a meciului, englezii au avut primele situații de a marca. Apoi, Paredes a ratat în minutul 19 pentru spanioli.

În minutul 44, la o fază fixă a englezilor, Colwill a trimis mingea în bară, ca mai apoi Palmer să deschidă scorul.

Englezul a șutat din lovitură liberă, iar mingea sa a fost deviată de zid și a ajuns în poartă.

În partea a doua a jocului, spaniolii au încercat cel puțin să egaleze. Abel Ruiz a punctat în minutul 51, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 90+5, același Abel Ruiz a căzut în careul englezilor și a cerut penalty. După consultarea VAR, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri.

Abel Ruiz a vrut să execute, dar șansa a fost de partea englezilor. Trafford a parat lovitura de la 11 metri. Astfel englezii au câștigat Campionatul European de tineret.

Meciul de la Batumi s-a încheiat și cu două eliminări. Morgan Gibbs-White și Antonio Blanco au văzut al doilea cartonaș galben pentru comportament nesportiv și implicit pe cel roșu.

EURO 2023 U21, finala | Anglia U21 - Spania U21 1-0, în finala de la Batumi

FINAL DE MECI

Min 90+9: Abel Ruiz ratează lovitura de la 11 metri. James Trafford parează.

Min 90+8: Spaniolii primesc lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul revede faza.

Min 90+5: Abel Ruiz cade în careul englezilor, iar faza este analizată de VAR.

Min 88: Sergio Gomez trimite un șut de la marginea careului, dar mingea se duce la câțiva metri de bara dreaptă a porții.

Min 51: Abel Ruiz înscrie, dar reușita sa este anulată pentru ofsaid de sistemul VAR.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Min. 45+4: Goool Anglia U21! Palmer execută o lovitură liberă, iar mingea este deviată de un jucător din zid și ajunge în plasă.

Min. 44: Bară pentru Anglia U21! Colwill trimitea mingea în bară, după o fază fixă a britanicilor.

Min. 19: Ocazie mare pentru Spania! Paredes reia cu capul o centrare din corner, însă balonul trece pe lângă poartă.

Min. 5: Ocazii pentru Anglia U21! Britanicii ratează două șanse importante de gol în doar câteva zeci de secunde.

UPDATE: Cele două echipe au intrat pe teren, iar acum sunt intonate imnurile.

Anglia U21: Trafford - Garner, Colwill, Harwood-Bellis, Aarons - Smith Rowe, Jones, Gibbs-White, Gomes - Palmer, Gordon

Spania U21: Tenas - Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco, Baena - Rodri, Sancet, Gomez - Ruiz

EURO 2023 U21, finala | Anglia U21 - Spania U21 LIVE TEXT, ora 19:00, pe digisport.ro

Confruntarea dintre cele două reprezentative va avea loc pe stadionul Batumi, din Georgia.

Anglia U21 a ajuns în finala competiției după ce a încheiat pe primul loc într-o grupă din care au mai făcut parte Israel U21, Cehia U21 și Germani U21. Englezii au trecut mai apoi de Portugalia U21 și Israel U21 în fazele eliminatorii, iar acum au șansa să pună mâna pe marele trofeu.

De cealaltă parte, Spania U21 a terminat pe primul loc în grupa din care au mai făcut parte Ucraina U21, Croația U21 și România U21. Pentru iberici au urmat apoi partidele cu Elveția U21 și Ucraina U21, peste care au trecut cu brio.

România, OUT de la EURO U21 2023

Turneul final din acest an a fost al treilea la rând de EURO la care România a participat, acum din postura de țară organizatoare. Rezultatele au fost, însă, mult sub cele din 2019 și 2021.

Acum patru ani, în Italia și San Marino, România a câștigat, cu șapte puncte, o grupă din care au mai făcut parte Franța, Anglia și Croația, iar în semifinale a pierdut cu Germania.

În 2021, în Ungaria, România a părăsit turneul după faza grupelor, dar cu cinci puncte, obținute după o victorie cu Ungaria și remize cu Olanda și Germania.

Olanda și Germania au fost echipele care s-au calificat și au avut același număr de puncte ca România, care a avut, însă, un golaveraj inferior.

Etichete: finala , anglia u21 , spania u21 , euro 2023

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

liga 2
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza
amp
E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară
London, England, 2nd April 2024. Ange Postecoglou, Manager of Tottenham Hotspur talks to TNT Sports during the Premier L
E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (12.02.2024)
”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494

Englezii au spus ce se va întâmpla cu Radu Drăgușin la vară: ”O prostie incredibilă! Nu se poate”
dragusin
Care sunt cele 8 criterii de departajare în SuperLigă
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Simona Halep pleacă în Maroc de la Paris
Screenshot 2024-05-14 095821
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Nicolae Dică, varianta principală pentru a-i lua locul lui Gică Hagi la Farul Constanța, dacă ”Regele” acceptă oferta!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine sunt românii care au salarii între 6.000 și 10.000 de lei? Uneori nu ai nevoie de facultate
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
A fost eliminat la București de la EURO U21 și a spus ce a trăit în România
FOTBAL:ROMANIA U21-UCRAINA U21, EURO 2023 (24.06.2023)

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”