Wembley, London, UK. 12th July, 2021. The Wembley Park station is packed with people as they wait for the train to travel towards central London. 11/07/2021, Marcin Riehs/Pathos Credit: One Up Top Editorial Images/Alamy Live News
A venit "nota de plată" după ce mii de oameni contagioşi s-au îmbulzit la porţile stadionului Wembley la finala EURO 2020
Photo Illustration, Kyiv, Ukraine - 29 Jul 2021
11 arestări pentru postări pline de ură pe Facebook. Anglia a anunţat alte ţări cu privire la 123 de conturi "criminale"
razvan gigi (1)
Gigi Becali n-a stat prea mult pe gânduri, după ce Răzvan Lucescu a luat titlul cu PAOK

27.06.2021, 20:20

Cehia continuă aventura la EURO 2020 ! A învins Olanda la Budapesta cu 2-0 în optimi.

Netherlands v Czech Republic - UEFA Euro 2020: Round of 16
Bucuria jucătorilor cehi / Foto : Getty Images
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Totul s-a decis în reprize secundă - Matthijs de Ligt și-a lăsat echipa în 10 în minutul 54. Și-a pierdut echilibrul la un duel cu Schick și a împins mingea cu mâna.

A văzut galben inițial, dar culoarea a devenit roșie după consultarea VAR.

Apoi Holes a deschis scorul cu o reluare precisă cu capul la o minge recentrată de Kalas.

Iar Schick a alungat orice emoții în minutul 80 și a ajuns la 4 goluri la acest turneu final. Are 15 reușite în 30 de apariții la echipa națională.

Olanda a reușit și o premieră nefericită - nu a tras niciun șut pe spațiul porții în acest meci.

În sferturi, Cehia va întâlni Danemarca la Baku.

UPDATE Minutul 90+6: Final de meci. Cehia merge în sferturi după 2-0 cu Olanda.

UPDATE Minutul 80: Gool Cehia!!! Patrik Schick îl învinge pe Stekelenburg după acțiunea lui Holes

UPDATE Minutul 68: Goool Cehia! Holes reia cu capul în plasă după o recentrare ideală a lui Kalas.

UPDATE Minutul 64: Ocazie Cehia! Dumfries blochează perfect șutul pe poartă al lui Kaderabek.

UPDATE Minutul 54: Cartonaș roșu pentru Matthijs De Ligt! Acesta a comis henț în afara careului și, inițial, a văzut cartonașul galben. Dar centralul a verificat faza în care Schick scăpase cu mingea spre poartă și, după VAR, fundașul olandez este eliminat.

Arbitrul Sergei Karasev verifică faza / Foto : Getty Images

Olanda a primit 4 cartonașe roșii la campionatele europene, 2 contra Cehoslovaciei, 2 contra Republicii Cehe.

UPDATE Minutul 52: Ocazie mare a Olandei! Malen a scăpat singur cu portarul Cehiei, dar acesta nu a fost păcălit de dribling.

UPDATE Minutul 45+2: Memphis Depay se descurcă excelent și îi pasează lui Van Aanholt, însă acesta era în poziție de ofsaid.

UPDATE Minutul 38: Ocazie Cehia! Barak primește mingea în careu, dar șutul său ocolește vinclul.

UPDATE Minutul 28: Șut periculos al lui Patrik Schick, dar portarul Stekelenburg este la post.

UPDATE Minutul 22: Ocazie Cehia! Soucek reia cu capul din 6 metri, dar nu prinde cadrul porții.

UPDATE Minutul 12: Olanda domină începutul de meci. Dumfries a încercat să profite de o ieșire neinspirată a portarului Vaclik, dar a fost blocat în ultimă instanță.

UPDATE Minutul 1: A început partida de la Budapesta.

Fanii Olandei la Budapesta / Foto : Getty Images

Echipele de start:

Olanda (3-5-2): Stekelenburg - De Vrij, De Ligt, Blind - Dumfries, De Roon, Wijnaldum, F. De Jong, Van Aanholt - Malen, Depay. Antrenor : Frank De Boer

Republica Cehă (4-2-3-1): Vaclik- Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek - Holes, Soucek- Masopust, Barak, Sevcik - Schick. Antrenor : Jaroslav Silhavy

Partida Olanda - Cehia va avea loc la Budapesta, pe Puskas Arena. Va fi primul meci în deplasare pentru batavi, după ce partidele din Grupa C le-au disputat la Amsterdam.

Olanda a defilat în faza grupelor, reușind să se califice cu 9 puncte și golaveraj 8-2. De partea cealaltă, Cehia s-a calificat cu 4 puncte, de pe locul 3, din grupa cu Anglia, Croația și Scoția.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL OPTIMILOR DE FINALĂ DE LA EURO 2020

Cehii mizează pe atacantul Patrik Schick în această după-amiază, omul care a înscris de la jumătatea terenului în victoria cu Scoția. Schick se află pe locul 2 în clasamentul golgheterilor de la EURO 2020, cu trei reușite, la egalitate cu nume precum Emil Forsberg, Romelu Lukaku, Robert Lewandowski sau Gini Wijnaldum, adversarul de astăzi.

Olanda - Cehia, LIVE TEXT, de la ora 19:00. Echipele probabile

• Olanda: Stekelenburg - De Vrij, Blind, De Ligt - Dumfries, De Jong, De Roon, Van Aanholt - Wijnaldum - Depay, Weghorst
  • Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Mateju - Holes, Soucek - Masopust, Darida, Jankto - Schick

Etichete: olanda , budapesta , cehia , meciuri euro 2020 , echipe euro 2020 , optimi euro 2020

Președintele iranian Ebrahim Raisi și ministrul de Externe au murit în accidentul de elicopter (IRNA). Întâlnire de urgență la Guvern

Președintele iranian Ebrahim Raisi și ministrul de Externe au murit în accidentul de elicopter...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

Răzvan Lucescu (55 de ani) a cucerit titlul de campion al Greciei cu PAOK Salonic, după victoria cu 2-1 reușită pe terenul lui Aris Salonic, în ultima etapă din play-off.

Prima reacție a lui Mircea Lucescu, după ce Răzvan a scris istorie la PAOK: ”Îi mulțumesc”
PAOK FC won the Greek league
O adevărată variantă supriză: antrenorul care ar putea fi înlocuitorul lui Xavi la Barcelona
benzema-gallardo
Se face transferul! Gigi Becali: "Vine și semnează pe 3 ani! Așa ne-am înțeles!"
George Becali, FCSB soccer team owner, press conference, Bucharest, Romania - 24 Jul 2023
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
El este nouarul de Champions League ales de Gigi Becali la FCSB. A rupt porțile în acest sezon de SuperLiga
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine