Exclusiv Florin Prunea a numit artizanul! Cine este cel mai important om de la Corvinul: ”Jos pălăria! Extraordinar”
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Eroul celor de la Corvinul Hunedoara a fost în al nouălea cer: ”Ne vom concentra cu toții pe Europa League!”
mourinho
Exclusiv Ce s-a întâmplat imediat după meciul de retragere a Generației de Aur, cu Jose Mourinho protagonist: ”Cum să faci așa ceva?”
Fotbal Club

Viitorul - Astra 1-3. Campioana Ligii 1 le urmează în semifinale pe Timișoara, Voluntari și Craiova

30.03.2017, 20:32

Astra a câştigat cu 3-1 la Ovidiu şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. Giurgiuvenii au avut 2-0 încă de la pauză. În competiţiile eliminatorii Astra a scos-o pe Viitorul de 4 ori în tot atâtea întâlniri.

viitorul astra-1
  • Media: Fotbal Club, duminică, 19:00, DGS 1

• Baraj Superliga: Univ. Craiova - U Cluj, duminică, 20:00, DGS 1

Marius Șumudică a stat în tribune la Ovidiu, dar Astra s-a calificat în semifinalele Cupei României dupã ce a învins-o pe Viitorul. Hodorogea a ratat prima ocazie importantã a partidei, apoi Ionițã nu l-a putut învinge pe Buzbuchi, din poziție de unu la unu.

Primul gol a venit în minutul 40: Takayuki a transformat în gol centrarea excelentă a lui Budescu. Decarul campioanei a dus scorul la 2-0 cu un minut înainte de pauza, de la 11 metri, după lovitura de pedeapsă obținută de Alex Ioniță. Intrat la pauzã, Benzar a fost periculos, la 7 minute de la reluare, iar la poarta cealalta Budescu a reușit o preluare de efect dar șutul său a fost pe direcția lui Buzbuchi.

În minutul 61, Vlad Morar a redus din diferențã, cu un șut printre picioarele lui Oros. Minutul 85 a stabilit scorul final. Oaspeții au închis tabela dupã o nouă mutare inspirată a lui Șumudică. Antrenorul a dictat din tribune introducerea pe teren a lui Florea, iar acesta a punctat din nou, din postura de rezervă.

S-a terminat 3-1 pentru Astra, care o elimină pe Viitorul pentru a doua oară din Cupa României. De alte două ori a scos-o și din Cupa Ligii.

Min 90+4: Final de meci la Ovidiu! Astra se impune cu 3-1 și se califică în semifinalele Cupei României!

Min 90+1: Florea încearcă o scăriță, din interiorul careului, însă mingea trece peste poartă.

Min 85: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Astra!!! Giurgiuvenii rezolvă problema calificării, pe contraatac. La un minut după intrarea pe teren, Daniel Florea marchează în poarta goală după o pasă a lui Ioniță.

Min 84: Schimbare la Astra: Florea intră în locul lui Sergiu Buș.

Min 83: Budescu șutează spre poartă din apropiere de mijlocul terenului. Buzbuchi nu are însă emoții.

Min 82: Chițu retrimite din cădere, în fața porții, dar Iliev reține cu ușurință.

Min 79: Budescu centrează periculos, însă Buzbuchi reține fără proleme.

Min 73: Lovin șutează defectuos de la mare distanță.

Min 68: Schimbare la Astra: Fabricio intră în locul lui Geraldo.

Min 65: Schimbare la Viitorul: Chițu intră în locul lui Cicâldău.

Min 61: GOOOOOOOOOOOOOOOL Viitorul!!! Vlad Morar reduce din diferență, cu un șut printre picioarele lui Oros.

Min 59: Budescu preia perfect, în interiorul careului, însă, apoi, șutează pe direcția lui Buzbuchi.

Min 57: Vlad Morar deviază centrarea

Min 55: Purece încearcă un nou șut de la marginea careului. Și de această dată, mingea se duce pe lângă poartă.

Min 52: Benzar intră în careu și șutează periculos, pe lângă poartă.

Min 51: Purece șutează pe lângă poartă din afara careului.

Min 46: A început repriza a doua.

Min 46: Dublă schimbare la Viitorul: Iancu este înlocuit cu Florin Purece, înainte de startul reprizei secunde, iar Benzar i-a luat locul lui Hodorogea.

Min 45+1: Pauză la Ovidiu! Astra conduce cu 2-0.

Min 44: GOOOOOOOOOOOOOOOL Astra!!! Budescu transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă obținută de Ioniță. 2-0 pentru Astra.

Min 43: Cartonaș galben pentru Țîru.

Min 43: Penalty pentru Astra! Ioniță intră în careu, iar, apoi, cade, după un duel cu Țîru. Jucătorul giurgiuvenilor a fost lovit peste față de către fundașul advers.

Min 40: GOOOOOOOOOOOOOOOL Astra!!! Takayuki Seto deschide scorul, după ce reia cu capul, în poartă, mingea centrată de Budescu din lovitură liber! 1-0 pentru Astra!!!

Min 38: Cartonaș galben pentru Hodorogea.

Min 32: Ioniță șutează pe jos, în Buzbuchi, din aproximativ zece metri.

Min 29: Cartonaș galben pentru Boubacar Mansaly.

Min 29: Ioniță șutează cu exteriorul pe lângă poartă.

Min 25: Hagi este avertizat verbal de arbitrul Marcel Bârsan, după a șutat cu mingea în Geraldo.

Min 25: Cartonaș galben pentru Geraldo Alves.

Min 15: Budescu centrează prin spatele porții.

Min 9: Hodorogea ratează prima mare ocazie din acest meci. Fundașul dreapta al Viitorului a trimis peste poartă, cu capul, din 2 metri, în urma unui corner.

Min 8: Șutul deviat al lui Morar se duce pe lângă poartă.

Min 3: Cicâldău centrează în fața porții, însă Plamen Iliev intervine cu siguranță.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Viitorul (4-3-3): Buzbuchi - Hodorogea, Țîru, Boli, Ganea - Vînă, Rădoi, Roșu - Cicâldău, Morar - Iancu.
Rezerve: Rîmniceanu, D. Dumitrescu, Benzar, Mladen, Țucudean, Chițu, Purece.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Astra (3-4-3): Iliev - Săpunaru, Oros, Geraldo - Stan, Boubacar, Seto, Morais - Ioniță, S. Buș, Budescu.
Rezerve: Boșneag, Fabricio, D. Florea, Nicoară, Lovin, Dandea, Balaure.
Antrenor: Marius Șumudică.

Arbitri: Marcel Bîrsan; Vasile Marinescu, Miclos Nagy.

Viitorul și Astra se vor întâlni în această seară, de la ora 21:00, în sferturile Cupei României. Aflată pe prima poziție în play-off-ul Ligii 1, formația lui Gică Hagi vrea neapărat un trofeu în acest sezon și speră să avanseze în semifinalele competiției.

"Vrem să trecem de Astra, vrem să câștigăm și cred că o vom face, mai ales că jucăm pe teren propriu. Suntem pregătiți, cu toate că adversarul este puternic și valoros. Nouă ne place să producem fotbal, așadar vom ataca. Noi tot pe formula aceasta vom merge", susține Gică Hagi.

"Hagi este un antrenor bun, ei sunt pe val, sunt lideri. Nu îi va fi uşor nici lui, nici nouă. Am pierdut doar un joc cu ei, în rest i-am bătut de fiecare dată”, a declarat Marius Șumudică.

Echipa antrenată de Gică Hagi a ajuns în această fază a competiției după ce a învins, scor 4-0, formația FC Balotești, în 16-imi și pe Pandurii Târgu-Jiu, scor 3-0, în optimile de finală.

Astra a ajuns în sferturile de finală după ce a eliminat două formații slabe: Mama Mia Becicherecu Mic, pe care a învins-o cu 1-0, și Luceafarul Oradea, în fața căreia s-a impus cu 3-1.

În sezonul regulat, Astra şi Viitorul şi-au împărţit victoriile. Fiecare s-a impus cu 1-0 pe teren propriu. În stagiunea 2015-2016, giurgiuvenii au câştigat de patru ori şi au remizat o dată contra constănţenilor, în campionat şi Cupa Ligii.

Ultimul sfert de finală din Cupa României, Viitorul - Astra, va fi în direct la Digi Sport 1 joi, de la ora 21.00. Cele două se vor reîntâlni lunea viitoare, de la ora 20.30, tot în direct la Digi Sport 1, dar la Giurgiu, în Liga 1.

PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: astra , cupa romaniei , viitorul , viitorul astra cupa romaniei , viitorul astra , viitorul astra sferturi

A fost descoperită o planetă care teoretic ar fi locuibilă. „E de mărimea lui Venus și nici măcar nu este departe de Terra”

Oamenii de știință din Marea Britanie au descoperit o nouă planetă, denumită Gliese 12b, care ar...

loredana groza (6)
”Am rămas trăsnit. Cum să vii așa?”. Apariția de la dineul ”Generației de Aur” care a stârnit indignare în direct la TV

Au bătut palma! Dennis Man a spus "DA" și semnează
Snapinsta.app_356348935_236411079183447_4088320750430458244_n_1080
Aparițiile serii la dineul ”Generației de Aur”
adrian ilie (1)
”Generația de Aur” - Legendele Lumii 3-2. Spectacol total pe Arena Națională! ”Remontada” reușită de gloriile României
FOTBAL:ROMANIA GENERATIA DE AUR-LEGENDELE LUMII, AMICAL (25.05.2024)
A dat declarația serii după ce s-a salvat de la retrogradare cu FC Botoșani: ”Haideți să vă spun. O să mă certe”
FOTBAL:CS MIOVENI-FC BOTOSANI, BARAJ SUPERLIGA SUPERBET (24.05.2024)
mourinho

Românul care l-a impresionat pe Jose Mourinho în meciul de adio al Generației de Aur: ”S-a văzut clasa”
Screenshot 2024-05-25 at 23.05.45
Marius Lăcătuș a dat declarația serii chiar pe gazon, la meciul de retragere a Generației de Aur
Foto Nemaivăzut! Câți spectatori au fost prezenți la meciul de retragere a ”Generației de Aur”
Exclusiv Ce a spus Mircea Lucescu despre posibila aventură a Corvinului Hunedoara în Europa League
Jennifer Garner și fiica ei de 18 ani, deja mai înaltă decât ea, într-o zi liberă. Naturale și simple, cele două par mai degrabă surori
Decizie radicală luată de Mitriță după ce a ratat Euro 2024: ”Duminică va fi ultimul lui meci la Craiova!”
Alt atac devastator împotriva Generației de Aur, în ziua meciului de retragere: ”De ce nu vorbesc Mutu și Chivu?”
A rupt tăcerea după 30 de ani. Sharon Stone a spus cine este producătorul care a sfătuit-o să întrețină relații intime cu partenerul de film, pentru o mai bună chimie pe ecrane
Fanii nu au recunoscut-o! Shania Twain, schimbată total cu părul roz, dar e suspectată că și-a făcut ceva la față: "Nu arăți ca tine"
De ce vor tot mai mulți români să revină acasă, după mulți ani de Germania. ”Aici nici nu am unde să cheltuiesc banii"
De ce sabia lui Ștefan cel Mare nu poate fi recuperată din Turcia? Schimbul propus de Ceaușescu
Descoperirea făcută de un turist nu avea ce să caute pe Pământ. Ar fi resturile unei nave spațiale, "nu e de pe aici"
Decizie-șoc a cuplului celebru din tenis: ce au hotărât Tsitsipas și Badosa la puțin timp după ce au anunțat despărțirea
FCSB - Corvinul, Supercupa României: când are loc primul meci al sezonului viitor din România

Cât de nocive sunt pentru sănătate uscătoarele de rufe pe care le avem acasă. Avertismentul lansat de oamenii de știință
Momentul când o veveriță însetată se ține după un turist pentru a primit o gură de apă: „E atât de neajutorată”