Exclusiv Florin Prunea a numit artizanul! Cine este cel mai important om de la Corvinul: ”Jos pălăria! Extraordinar”
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Eroul celor de la Corvinul Hunedoara a fost în al nouălea cer: ”Ne vom concentra cu toții pe Europa League!”
Șefii lui ”U” Cluj, răspuns pentru Gigi Becali. Ce se întâmplă cu Alexandru Chipciu
LIVE Fotbal European

Video FC Botoșani - CSM Poli Iași 1-1, 3-2 după prelungiri. Botoșănenii sunt în semifinalele Cupei

13.03.2018, 20:10

FC Botoșani - CSM Poli Iași // FC Botoșani este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României, însă după un meci maraton cu CSM Poli Iași, care a avut nevoie de prelungiri. Partida a fost, inițial, programată pe 28 februarie, însă a fost amânată din cauza zăpezii.

botosani bun
FC Botoșani e ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României
  • Media: Fotbal Club, vineri, 19:00, DGS 1

• Baraj SuperLiga: Mioveni - Botoșani, vineri, 20:00, DGS 1

Pe o ploaie sâcâitoare și pe un teren îmbibat de apă, ieșenii nu au avut nicio ocazie în prima repriză, în care botoșănenii au fost aproape de gol de câteva ori. După cinci minute de joc, Roman a trimis o centrare perfectă pentru Golofca, însă voleul său a trecut puțin pe lângă poartă.

Tot Golofca a stat și la originea următoarei ocazii, însă de această dată a fost la serviciu, iar Golubovic la finalizare, numai că lovitura de cap a bosniacului a trecut peste. Oaidă, Roman și Achim au ratat și ei șanse bune, însă la pauză s-a intrat cu un scor alb.

Repriza secundă a început tot cu botoșănenii în atac. Golofca și Roman au ratat în aceeași fază, iar mingea trimisă cu capul de Achim nu a nimerit spațiul porții. Prima șansă a ieșenilor a venit abia în minutul 53, când brazilianul Jo l-a pus la grea încercare pe portarul Pap, care a respins in-extremis.

Cea mai mare ocazie a meciului le-a aparținut tot botoșănenilor, prin Golubovic, care nu l-a putut învinge pe Rusu dintr-un metru. Tincu a avut și el o șansă de gol. Ajuns în careul advers, fundașul gazdelor a lovit defectuos o minge, iar Rusu s-a repliat și a reținut din picioarele sale.

Golul a venit tocmai în minutul 89 și a picat în plasa porții ieșenilor. De această dată, Golubovic nu a mai ratat ținta și s-a aflat la locul potrivit după cornerul executat de Roman. Doar un minut s-au bucurat botoșănenii. Cel mai în formă jucător al ieșenilor, căpitanul Andrei Cristea, care a intrat pe parcurs, l-a învins pe Pap din interiorul careului și a trimis meciul în prelungiri.

Imediat după reluare, Platini l-a ținut în careu pe Cucu, iar arbitrul George Găman a arătat punctul cu var. Mihai Roman, executantul de serviciu al botoșănenilor, a transformat lovitura de pedeapsă. Câteva minute mai târziu, același Andrei Cristea le-a mai dat un gol oamenilor lui Costel Enache. Cioinac a executat o lovitură liberă de la distanță, Pap a respins în transversală, iar mingea a ajuns la Cristea, care a trimis printre picioarele portarului.

Egalată din nou, echipa lui Enache a primit un cadou nesperat în minutul 109, de la portarul advers, care l-a secerat în careu pe Mihai Roman. Penalty-ul a fost transformat de Axente, care a marcat cu emoții și a stabilit scorul final, 3-2, deși ieșenii au mai trecut de două ori pe lângă gol la ultimele faze ale meciului.

Astfel, FC Botoșani obține prima calificare din istoria echipei în semifinalele Cupei României. A fost a treia victorie a botoșănenilor în derby-ul moldav cu CSM Poli Iași, care are cinci victorii, iar alte cinci partide au fost remize.

Botoșănenii, care n-au mai pierdut pe teren propriu din decembrie (0-3 cu FCSB), vor afla cu cine vor juca în semifinale, miercuri, de la ora 13:00. Celelalte echipe calificate sunt Gaz Metan Mediaş, Hermannstadt şi CS U Craiova.

MIN. 123 (PRELUNGIRI) - Ieșenii mai ratează două ocazii mari chiar la ultimele faze ale meciului, prin Frăsinescu și Zaharia, însă botoșănenii scapă fără gol primit și se califică, în premieră, în semifinalele Cupei, acolo unde mai sunt Mediaş, Hermannstadt şi Craiova.

MIN. 110 (PRELUNGIRI) - GOOOOL BOTOȘANI. Axente transformă, cu emoții, lovitura de peseapsă și botoșănenii trec din nou la conducere.

MIN. 109 (PRELUNGIRI) - Penalty Botoșani. Mihai Roman scapă singur spre poartă, după o pasă a lui Cucu, Rusu iese din poartă și îi ia picioarele, iar Găman arată din nou punctul cu var

MIN. 106 (PRELUNGIRI) - GOOOOOL Iași. Cioinac execută o lovitură liberă de la distanță, Pap respinge în transversală, mingea ajunge la Andrei Cristea, care trimite printre picioarele portarului.

MIN. 90+4 (PRELUNGIRI) - GOOOOOL Botoșani. Mihai Roman, executantul de serviciu al botoșănenilor, transformă lovitura de pedeapsă

MIN. 90+3 (PRELUNGIRI) - Penalty pentru BOTOȘANI. Platini îl ține de tricou pe Cucu în careu, iar arbitrul George Găman arată punctul cu var

MIN 90 - Punct final al primelor 90 de minute. Se intră în prelungiri.

MIN 90 - GOOOOOOL IAȘI! - Avantajul gzdelor nu a ținut mult. Cel mai în formă jucător al ieșenilor, căpitanul Andrei Cristea, care a intrat pe parcurs, l-a învins pe Pap din interiorul careului.

MIN 89 - GOOOOOOL BOTOȘANI! - După un corner bătut de Roman, Golubovic se află la locul potrivit și trimite mingea în poarta lui Rusu.

MIN 73 - Ocazie mare Botoșani. Golofca pătrunde în careu, întoarce mingea până la fundașul Tincu, ajuns în careul advers, însă acesta a lovit defectuos, iar Rusu reține

MIN. 57 - Ocazie uriașă Botoșani. Golubovic a urmărit o minge trimisă de Golofca și respinsă greșit, în față, de Rusu, însă atacantul Botoșaniului nu l-a putut învinge pe portarul ieșenilor dintr-un metru. A fost cea mai mare șansă a meciului

MIN. 53 - Ocazie Iași - Jo îl pune la încercare pe Pap, dintr-o lovitură liberă, însă portarul de la FC Botoșani se întinde și respinge. A fost, practic, cea mai mare ocazie a ieșenilor

MIN. 50 - Ocazie Botoșani. Acsinte centrează, iar Achim trimite cu capul, din careu, dar nu nimerește poarta

MIN. 48 - Ocazie Botoșani. Botoșănenii încep în forță repriza secundă, la fel ca pe prima. Golofca, din poziție centrală, șutează direct în brațele lui Rusu. Faza continuă, mingea ajunge la Roman, care trimite la colțul lung, puțin pe lângă

MIN. 45 - Final de primă repriză. Cele două echipe intră la cabine cu un scor alb pe tabelă. Ieșenii n-au avut nicio ocazie

MIN. 45 - Jo Santos, de la CSM Poli Iași, primește cartonașul galben după un duel cu Ungurușan. Brazilianul l-a lovit cu cotul în gură pe fundașul botoșănenilor și i-a spart buza.

MIN. 38 - Ocazie Botoșani. După un corner, Burcă prelungește până la Achim, aflat în careu, acesta întoarce mingea, însă colegii săi nu-i înțeleg intenția, bâlbâind o minge, iar Iașiul scapă fără gol.

MIN. 37 - Ocazie Botoșani. Roman pătrunde în centru și șutează din marginea careului la o palmă de poartă

MIN. 35 - Ocazie Botoșani. Botoșănenii își încearcă norocul și prin șuturi de la distanță, pe un asemenea teren. Execuția lui Oaidă a trecut însă la un metru de poarta ieșenilor

MIN. 27 - Ocazie FC Botoșani. Golofca centrează de pe partea stângă, iar Golubovic trimite cu capul pe lângă poarta apărată de Rusu

MIN. 5 - Ocazie mare FC Botoșani. Golofca trimite, din prima, puțin pe lângă poartă, după centrarea perfectă a lui Roman, de pe partea dreaptă.

MIN. 1 - A început meciul. Lovitura de start au avut-o gazdele. La Botoșani plouă, iar terenul e îmbibat cu apă

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani (4-2-3-1): Pap - Ungurușan, Burcă, A. Miron, Acsinte - Tincu, Oaidă - M. Roman, V. Achim, Golofca - Golubovic
Rezerve: Cobrea, Plămadă, Mușat, St. Cucu, L. Fulop, Moruțan, Acsente
Antrenor: Costel Enache

CSM Poli Iași (4-2-3-1): Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Chelaru, Qaka - Platini, Jo Santos, Pedro Mendes - Kizito
Rezerve: Kelava, Mihăescu, Al. Zaharia, Jagodinskis, A. Sin, Panțîru, An. Cristea
Antrenor: Flavius Stoican

Etichete: cupa romaniei , botosani iasi , live video botosani iasi , live stream botosani iasi , sferturi de finala cupa romaniei

O profesoară va sta la închisoare 13 ani după ce s-a aflat ce i-a făcut unui elev, timp de un an

O profesoară de liceu din Arkansas, care a apărut la o emisiune celebră în SUA după ce elevii i-au...

2024 UEFA EUROPA LEAGUE FINAL: Atalanta Bergamo - Bayer 04 Leverkusen; 22.05.2024 Schiedsrichter Istvan Kovacs (ROU). 20
UEFA i-a transmis un mesaj lui Istvan Kovacs, după finala Europa League! Fanii au reacționat imediat

OUT! După ce a primit 6.000.000 € degeaba, a fost dat afară. Avea lumea la picioare, dar a ajuns să se drogheze
dele-alli
Veste pentru Horațiu Moldovan: ”noul Oblak” pleacă în Premier League pentru 40.000.000€
Gestul făcut de Xabi Alonso după umilința din finala Europa League. S-a dus direct la Istvan Kovacs
2024 UEFA EUROPA LEAGUE FINAL: Atalanta Bergamo - Bayer 04 Leverkusen; 22.05.2024 Schiedsrichter Istvan Kovacs (ROU) zei
Ce lovitură! A refuzat naționala României și a fost convocat de altă țară la EURO 2024
16

Acum e clar: Kylian Mbappe a cheltuit salariul pe un an și e gata de mutare! Unde va juca
Screenshot 2024-05-23 at 18.30.07
A venit ”nota de plată” pentru Xavi. Ce sancțiune a dictat UEFA, după scandalul cu Istvan Kovacs
xavi kovacs (30)
Daniel Oprița a spus motivele pentru care a rămas la CSA Steaua
Exclusiv Ce a spus Mircea Lucescu despre posibila aventură a Corvinului Hunedoara în Europa League
Logodnica lui Jason Statham, val de reacții pe Instagram după ce a postat imagini nud din camera de hotel de la Cannes
Surpriza lui Edi Iordănescu în lotul de Euro 2024! Care sunt jucătorii FCSB-ului care merg în Germania
Ce lovitură a dat Gigi Becali cu noul transfer de la FCSB: ”El și Rrahmani sunt între primii trei atacanți din România”
Ana de Armas, zâmbet dulce pe plajă. Actrița și-a etalat silueta într-o bustieră și fustă mini, în imagini de peste 1,6 milioane de like-uri. „Cât de frumoasă ești!”
Antonia și-a pus fanii pe jar cu noile fotografii. Artista, în dresuri transparente și cu decolteul la vedere: „Alex e norocos”
Istvan Kovacs, evaluat după Atalanta – Leverkusen: cum s-a descurcat centralul român în finala Ligii Europa
De ce unii pensionari iau pensia cu întârziere în iunie? Când aduce poștașul banii? Când vin pe card
Amenzi de până la 15.000 de lei pentru șoferii care uită acest document. Se schimb legea în România
S-a despărțit de iubit și își caută un partener de călătorie pentru o vacanță în Halkidiki. Ce pretenții are turista din România
FCSB - Corvinul, Supercupa României: când are loc primul meci al sezonului viitor din România