Antrenorul lui Alaves a anunțat ce se întâmplă cu Ianis Hagi, după ce a atins de 3 ori mingea cu Getafe
La Liga - Real Madrid v Alaves - Santiago Bernabéu Stadium
Ce au spus scoțienii despre viitorul lui Ianis Hagi, după ce au văzut evoluția românului cu Real Madrid
Universitatea Cluj v FCSB - Romanian Superliga, Cluj-Napoca - 19 Feb 2024
Surpriză! Cine ar fi, de fapt, atacantul dorit de Gigi Becali la FCSB ”peste capul staff-ului”. Prețul: 300.000 €
Stirile Digi Sport
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 2
Viitorul Viitorul
Sb 25.05.2019 21:00

Viitorul a câștigat Cupa României, 2-1 cu Astra. Eric, gol în prelungiri. Eroul Ghiță a marcat și a scos de pe linia porții

25.05.2019, 21:45

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Viitorul a luat Cupa după o victorie în prelungiri cu Astra, chiar dacă a fost condusă la pauză - Alibec a marcat din lovitură liberă şi i-a provocat o criză de nervi lui Hagi. Regele s-a luat de antrenorul de portari şi l-a schimbat la pauză pe Cojocaru.

Astra l-a pierdut pe Alibec, accidentat, în repriza a doua, şi totul s-a năruit aproape imediat.

La nici cinci minute de la ieşirea lui Alibec, Ghiţă a egalat după un corner. Pe final, Romario Pires a luat al doilea galben şi a lăsat-o pe Astra în zece oameni. Cu 1-1, s-a intrat în prelungiri, acolo unde rezerva Eric a marcat golul decisiv şi a îzbucnit în lacrimi..

Şi în inferioritate Astra a fost aproape să egaleze, dar eroul Viitorului, Ghiţă, a salvat incredibil. S-a terminat 2-1 pentru oamenii lui Hagi, care au adus al doilea trofeu din istoria clubului, după titlul din 2017.

Astra şi Viitorul îşi vor disputa Cupa României, trofeu ajuns la ediţia cu numărul 81. Giurgiuvenii au mai cucerit trofeul acum 5 ani, după o finală cu Steaua, în timp ce echipa lui Gică Hagi va juca în premieră cu trofeul pe masă. Ianis Hagi plecase de la Viitorul atunci când echipa Regelui a câştigat titlul, primul trofeu din istoria clubului. Finala Cupei României, cu Astra, îi poate aduce lui Ianis primul trofeu din carieră.

"Cred că titlul a fost cea mai mare surpriză din România, şi acum avem şansa să câştigăm şi al doilea trofeu. Ne dorim foarte mult, se împlinesc 10 ani de la înfiinţarea clubului şi cred că ar fi un moment extraordinar, acela de a câştiga Cupa României. Suntem pregătiţi 100%, va fi un sezon perfect să termină cu o Cupă," a declarat Ianis Hagi.

"Ar fi o performanţă extraordinară la 10 ani de la înfiinţarea acestei academii să o încununăm cu un trofeu.Mă bucur că am avut un sezon foarte bun până acum, ne-am îndeplinit obiectivul în campionat, cel de a ne clasa pe locul 3, iar acum mai avem înca un hop," a spus şi Ionuţ Vână.

Astra, singura şansă să prindă Europa

Dacă Viitorul are deja asigurat locul de cupe europene, pentru Astra este ultima şansă să îşi poată salva întregul sezon. Patronul le-a plătit jucătorilor lui Costel Enache o parte din salariile restante şi le-a promis câte 10.000 de euro pentru un succes în finală.O victorie a Viitorului ar însemna însă ca Universitatea Craiova să joace în preliminariile Europa League.

"E meciul sezonului, e un meci aparte, dar noi suntem un grup valoros de fotbalişti, cred că şi de oameni de caracter, bărbaţi şi am pregătit meciul foarte bine. Poate acum 2 3 săptămâni era problemă mare, se vorbea numai de bani, acum nu ne mai gândim. Au fost câteva plăţi, în afară de bani e un obiectiv important acum, Cupa României," a declarat atacantul Astrei, Azdren Lullaku.

Astra şi Viitorul s-au mai întâlnit de două ori în Cupa Românei, iar de fiecare dată echipa din Giurgiu a avut câştig de cauză.

Cele două formaţii s-au întâlnit de patru ori în acest sezon de Liga întâi. Bilanțul este favorabil constănțenilor, care s-au impus de 3 ori, în două rânduri la o diferență de 3 goluri. Denis Alibec a marcat de 3 ori împotriva Viitorului în acest sezon, iar Eric de două ori în fața Astrei.

Viitorul - Astra, finala Cupei României, se va juca la Ploieşti, în direct la Digi Sport 1, sâmbătă, de la ora 20:00.

• 120 fp2

Final de meci. Viitorul câștigă Cupa României.

• 115 oc oc

Ocazie uriașă Astra! Ghiță scoate de pe linia porții mingea trimisă de Begue.

• 108 cg cg

Erico primește cartonaș galben.

• 107 fp1

La finalul primei reprize de prelungiri, Viitorul conduce cu 2-1.

• 106 s s

Hambo intră în locul lui Bejan.

• 106 g g

GOOOOOL Viitorul! Mladen centrează de pe dreapta, Calcan deviază cu călcâiul, iar Eric înscrie.

• 102 oc oc

Tordai scoate de sub transversală lovitura liberă a lui Radunovic.