Capital One Cup 2014/15 Final Chelsea v Tottenham Hotspur Wembley Stadium, Wembley, London, United Kingdom - 1 Mar 2015
Predicția lui Jose Mourinho! Cine e favorită să câștige Premier League: ”Nu au șanse!”
Europa League group stage - Servette FC v AS Roma - Stade de Geneve - Geneve, Geneve, Switzerland, 30.11.23:, Geneve, Switzerland - 30 Nov 2023
Ar fi lovitura anului! Jose Mourinho, așteptat să semneze cu un club din Premier League
sapun
Exclusiv Șefii Rapidului au reacționat, după gestul făcut de Săpunaru în fața lui Lobonț
LIVE Stirile Digi Sport

Video Calificare dramatică pentru Jose Mourinho! Tottenham elimină pe Chelsea la penalty-uri și e în sferturile Cupei Ligii

29.09.2020, 23:45

Tottenham a câștigat dramatic derby-ul londonez cu Chelsea din optimile Cupei Ligii Angliei.

Tottenham Hotspur v Chelsea - Carabao Cup Fourth Round
Bucuria celor de la Tottenham după eliminarea lui Chelsea / Foto: Getty Images
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

A fost 1-1 după 90 de minute în care cele două rivale și-au împărțit dominarea. Trupa lui Frank Lampard a jucat mai bine în prima parte când a deschis scorul prin Timo Werner.

Spurs a revenit după pauză, iar Erik Lamela a adus egalarea cu 5 minute înainte de final.

Totul s-a decis la loviturile de departajare unde s-a mers cap la cap până la a cincea serie. Aici, tânărul Mason Mount a cedat emoțiilor și a ratat, iar Tottenham merge mai departe.

VEZI VIDEO CU LOVITURILE DE DEPARTAJARE:

UPDATE: Mason Mount trage pe lângă poartă și Tottenham se califică în sferturile Cupei Ligii Anglii.

UPDATE: Harry Kane transformă pentru Tottenham.

UPDATE: Emerson face 4-4 fără emoții.

UPDATE: Lucas Moura aduce din nou pe Spurs în avantaj.

UPDATE: Jorginho marchează deși Lloris ghicise colțul, scor 3-3.

UPDATE: Hojberg înscrie pentru Tottenham.

UPDATE: Azpilicueta nu greșește pentru Chelsea.

UPDATE: Erik Lamela îl păcălește pe Mendy, 2-1 pentru Tottenham.

UPDATE: Tammy Abraham transformă pentru Chelsea.

UPDATE: Eric Dier execută primul penalty și înscrie pentru Tottenham.

Minutul 90:  Egalitate după 90 de minute, iar echipa care merge mai departe se decide după executarea loviturilor de departajare.

Minutul 84: GOL! Lamela înscrie pentru 1-1 din centrarea lui Reguilon. Reușita vine după o criză de nervi a lui Jose Mourinho care a plecat pentru puțin timp la vestiar. Dacă scorul rămâne nedecis, se trece direct la executarea loviturilor de departajare.

Minutul 45+1: Pauză la Londra. Chelsea conduce cu 1-0, după golul marcat de Werner.

Minutul 19: GOL! Timo Werner a deschis scorul în derby-ul Tottenham - Chelsea. Este primul gol marcat de german pentru Chelsea, dar al doilea înscris în carieră pe arena rivalilor de la Spurs. Werner a mai înscris aici în Champions League, când evolua pentru RB Leipzig.

Minutul 1: A început partida dintre Tottenham și Chelsea!

Va fi un duel între maestrul Jose Mourinho și discipolul Frank Lampard. Portughezul l-a avut elev pe fostul mijlocaș atunci când cucerea titluri pentru trupa de pe Stamford Bridge.

Iar Lampard are acum la dispoziție unul din cel mai puternice loturi din Anglia după ce a cheltuit peste 200 de milioane de euro în această vară pe transferuri.

Timo Werner revine pe Tottenham Stadium

Unul din cei nou-veniți, Timo Werner, are amintiri frumoase de la ultima vizită pe Tottenham Stadium cu Leipzig când a marcat golul victoriei în februarie. Nu va lipsi nici o altă achiziție, Kai Havertz, cel care s-a remarcat în victoria cu 6-0 contra lui Barnsley în turul precedent.

„Aș vrea să lupt pentru Cupa Ligii, dar nu cred că este posibil,” a declarat Jose Mourinho înaintea meciului. Asta din cauza programului încărcat al lui Spurs care joacă diseară a 6-a partidă în 17 zile.

Va lipsi din cauza unei accidentări Heung-Min Son, cel care împreună cu Harry Kane este responsabil de 8 din cele 11 goluri marcate de Tottenham.

Chelsea a câștigat de 5 ori Cupa Ligii Angliei, în timp ce Tottenham are 4 trofee în palmares, ultimul în 2008 când a învins chiar pe The Blues în finală.

Chelsea are însă 4 victorii la rând în ultimele confruntări directe.

Echipe probabile:

Tottenham: Hart - Aurier, Alderweireld, Dier, Reguilon - Ndombele, Fernandes, Lamela - Sessegnon, Bergwijn, Moura.

Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Zouma, Silva, Chilwell - Jorginho, Barkley, Mount - Hudson-Odoi, Loftus-Cheek, Giroud.

Etichete: jose mourinho , frank lampard , cupa ligii angliei , tottenham chelsea , timo werner

Doi soți români au fost arestați pentru viol în grup în Italia. Ce au descoperit polițiștii în telefonul femeii

Doi soți români au fost arestați în Catania, Italia, fiind acuzați de viol în grup și vătămare...

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”
tote12
FCSB revine în Ghencea! ”E semnat contractul cu CSA. Sper să nu se supere MM”
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (6.08.2023)
”A semnat”. Dan Șucu și Victor Angelescu au rezolvat prima ”mutare” pentru sezonul următor
FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)
Cristi Chivu, în fața loviturii carierei! Ajax îi propune un contract pe 5 ani
Cristian Chivu during UEFA Youth Champions League 23/24 game between SL Benfica and Internazionale Milano at Benfica Cam
sapun

Federația a intervenit, după meciul în care nu s-au tras șuturi la poartă și ambele echipe și-au îndeplinit obiectivele
blat-turcia
Exclusiv Dani Coman la Rapid? ”Îmi pare rău și de Daniel Niculae pentru că e un rapidist”
dani coman
Exclusiv Gigi Becali s-a hotărât: jucătorul care-i va lua locul lui Florinel Coman: ”N-ați văzut?”
florinel-coman
Fotbalul nu ar mai fi niciodată la fel! Jose Mourinho se gândește la o schimbare uriașă: ”Va fi considerat un geniu”
AS Roma v FC Sheriff - UEFA Europa League
Jose Mourinho nu s-a putut abține: i-a făcut ”praf” pe jucătorii lui Manchester United
SS Lazio v AS Roma, Coppa Italia Frecciarossa, Football,10 January 2024, Stadio Olimpico, Rome, Lazio, Italy - 16 Jan 2024
Elizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"
Ofertă surprinzătoare din SuperLiga pentru Marius Șumudică: „Există interes!"
Gică Hagi, lovitură de 75.000.000 de euro! Totul a fost semnat și marele vis al „Regelui” devine realitate
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Anna Lesko, as în seducție. Rochia decoltată, cu crăpătură până la șold, a ajutat-o să joace senzualitatea ca nimeni alta
Nadal, ultimul meci la Madrid cu lacrimi în tribune: imaginile fac înconjurul lumii Video
Cine a fost „Mălai Vodă", domn al Țării Românești? Porecla nu avea legătura cu mămăliga din porumb
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc
Șumudică, lovitură de proporții! "Nu merg la Rapid. Altă echipă din România mă vrea, numărul meu este 0726..."
Antrenorul care a fost ”spectator de lux” la Fulham - Liverpool 1-3 și care le-a aprins imaginația fanilor ”cormorani”