Liverpool flag in action during the UEFA 2023 Europa League group match between Liverpool FC and Atalanta, Anfield Stadium, Liverpool, April 11th, 2024
Liverpool v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Anfield, Liverpool, UK - 05 May 2024
Jurgen Klopp, în pericol să rateze ”petrecerea de adio” de la Liverpool
cupa romaniei trofeu logo
Oficial S-a decis! Cine va arbitra finala Cupei României
LIVE Fotbal Club

Video Cupa Ligii Angliei, sferturi | Liverpool trece dramatic de Leicester, la penalty-uri. Chelsea și Tottenham merg mai departe

22.12.2021, 23:50

Leicester a fost eliminată dramatic de Liverpool în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei. În direct la Digi Sport, a fost spectacol total pe Anfield, unde "cormoranii" au avut nevoie de penalty-uri.

Liverpool v Leicester City - Carabao Cup Quarter Final
Diogo Jota, în meciul Liverpool - Leicester, din Cupa Ligii Angliei / Foto: Getty Images
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Cupa Ligii Angliei, sferturi | Liverpool - Leicester 3-3, 5-4 la loviturile de departajare

Meciul a început furtunos, cu 3 goluri în 10 minute. Vardy a reușit dubla în interval de 4 minute, cu golurile din minutele 9 și 13. "Cormoranii" au dat replica prin Oxlade-Chamberlain, însă până la pauză, Leicester a mai înscris o dată, după reușita superbă a lui Maddison.

Vardy a mai avut apoi o bară. Echipa lui Jurgen Klopp a redus din nou diferența în minutul 68, prin Jota, iar dramatismul a explodat în minutul 90+5, când Minamino a egalat, iar meciul a trebuit să fie decis la penalty-uri.

Primul care a ratat a fost Thomas, de la Leicester, însă și "cormoranii" au avut ghinion, când Minamino a tras în transversală. Momentul decisiv a avut loc la execuția lui Bertrand, apărată de portar, iar Jota a transformat ultima lovitură de departajare. Astfel, Liverpool s-a calificat în semifinale.

Arsenal s-a calificat marți în semifinale, iar celelalte echipe ajunse în penultimul act al Cupei Ligii Angliei sunt Chelsea și Tottenham.

Cupa Ligii Angliei, sferturi de finală:

• Arsenal - Sunderland 5-1 (Nketiah 17, 49 și 58, Pepe 27, Partino 90+3 / Broadhead 31)
  • Brentford - Chelsea 0-2 (Jansson 80-ag, Jorginho 85)
  • Tottenham - West Ham 2-1 (Bergwijn 29, Lucas Moura 34 / Bowen 32)

LIVE VIDEO Liverpool - Leicester 3-3, pe Digi Sport 1

Liverpool - Leicester, lovituri de departajare:

Liverpool - Leicester 5-4. Jota transformă ultima lovitură de departajare pentru Liverpool.

Liverpool - Leicester 4-4. Șutul lui Bertrand (Leicester) e apărat de portar.

Liverpool - Leicester 4-4. Minamino (Liverpool) trage în transversală.

Liverpool - Leicester 4-4. Iheanacho transformă pentru Leicester.

Liverpool - Leicester 4-3. Keita tranformă pentru Liverpool.

Liverpool - Leicester 3-3. Thomas ratează pentru Leicester. Portarul ghicește colțul.

Liverpool - Leicester 3-3. Oxlade-Chamberlain transformă pentru Liverpool.

Liverpool - Leicester 2-3. Allbrighton transformă pentru Leicester.

Liverpool - Leicester 2-2. Firmino transformă pentru Liverpool.

Liverpool - Leicester 1-2. Maddison transformă pentru Leicester.

Liverpool - Leicester 1-1. -Milner transformă pentru Liverpool.

Liverpool - Leicester 0-1. Tielemans transformă prima lovitură de pedeapsă pentru Leicester.

Min. 90+6: Final de meci. Urmează loviturile de departajare.

Min. 90+5: Gol Liverpool! Liverpool - leicester 3-3. Milner centrează în careu, Ndidi sare pe sub minge, iar Minamino egalează.

Min. 68: Gol Liverpool! Liverpool - Leicester 2-3. După o combinație Firmino - Minamino - Jota, ultimul finalizează.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Liverpool - Leicester 1-3.

Min. 38: Bară Leicester. Joe Gomez gafează, iar Vardy șutează în diagonală, dar mingea lovește stâlpul porții.

Min. 33: Liverpool - Leicester 1-3. Gol Leicester! Maddison înscrie superb din afara careului. Mingea atinge transversala.

Min. 19: Liverpool - Leicester 1-2. Gol Liverpool! Tsimikas centrează de pe stânga în careu, Williams întoarce până la Firmino, care îi așează mingea lui Oxlade-Chamberlain, care înscrie din marginea careului.

Min. 13: Liverpool - Leicester 0-2. Gol Leicester! Dewsbury-Hall îi pasează lui Daka, acesta trimite pentru Vardy, care reușește dubla.

Min. 9: Liverpool - Leicester 0-1. Gol Leicester! Soumare combină cu Maddison, acesta îi pasează perfect lui Vardy, care deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul.

Liverpool: Kelleher - Bradley, Gomez, Koumetio, Tsimikas - Henderson, Morton, Oxlade-Chamberlain - Minamino, Firmino, Williams
Antrenor: Jurgen Klopp

Leicester: Schmeichel - Pereira, Soyuncu, Soumare, Thomas - Tielemans, Ndidi - Maddison, Dewsbury-Hall, Daka - Vardy
Antrenor: Brendan Rodgers

Liverpool - Leicester, 21:45, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1

După ce Arsenal s-a calificat în semifinale în urma victoriei la scor cu Sunderland, 5-1, încă șase formații luptă pentru a merge mai departe în Cupa Ligii Angliei.

Liverpool are un test extrem de dificil pe teren propriu cu Leicester.  Vulpile au câștigat cu 3-1 în meciul direct din campionatul Angliei, iar cormoranii pot oferi replica perfectă în fața propriilor suporteri.

Chelsea trebuie să obțină o victorie în deplasarea de la Brentford dacă vrea un bilet în semifinale. Cea de-a treia partidă este una 100% londoneză, între Tottenham și West Ham, și va putea fi urmărită în premieră pe Digi Sport 1, de la ora 23:45.

Liverpool - Leicester, 21:45, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Liverpool: Kelleher - Williams, Gomez, Konate, Tsimikas - Milner, Morton, Oxlade-Chamberlain - Minamino, Firmino, Gordon

Leicester: Ward - Castagne, Ndidi, Bertrand, Thomas - Tielemans, Soumare - Barnes, Dewsbury-Hall, Albrighton - Daka

Etichete: liverpool , cupa ligii , leicester , cupa ligii angliei , efl cup

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală
charalambous
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)

Adrian Mititelu, îndemnat să-l vândă urgent pe Bauza. Clubul care se teme că va pierde bani după retrogradarea Craiovei
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC U CRAIOVA, CUPA ROMANIEI (18.10.2022)
Real Madrid a decis și îi va prelungi contractul
Logo of Spanish football club Real Madrid
A venit nota de plată după haosul provocat de ultrașii lui FCU Craiova: comunicatul Jandarmeriei
scandal
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
VIDEO Bulgaria ia avioane F-16 cu 60.000.000$. De ce România plătește de 3 ori mai mult pentru F-35?
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Simona Halep revine pe zgură după 2 ani. La ultimul meci a făcut atac de panică. Ora de start
Adio, Jurgen Klopp! A confirmat că s-a înțeles cu Liverpool: ”O chestiune de zile”
Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”