Pică recordul! Nebunie pe piața transferurilor: clauza de 127.000.000€, gata să fie achitată!
Oficial Chelsea ”a demis” un antrenor în Premier League: OUT după 5 ani!
ilie
Exclusiv Ilie Dumitrescu a spus lucrurilor pe nume, în direct la TV: ”Stai puțin, că m-ai provocat”
LIVE Liga Digi Sport

Video Chelsea - Villarreal 1-1, 6-5 la loviturile de departajare. Londonezii au câștigat Supercupa Europei. Portarul Kepa, erou

11.08.2021, 23:59

Chelsea a câștigat Supercupa Europei după un meci cu Villarreal, care a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare. A fost 1-1 în timp regulamentar, tot 1-1 după prelungiri și 6-5 pentru londonezi la penalty-uri.

Chelsea FC v Villarreal CF – UEFA Super Cup 2021
Chelsea a câștigat Supercupa Europei după ce a învins Villarreal la loviturile de departajare / Foto: Getty Images
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Chelsea a controlat prima repriză. A ratat primele ocazii în minutele 6 și 9, prin Werner și Kante, iar Ziyech a deschis scorul în minutul 27. Villarreal a avut prima șansă la poarta englezilor în minutul 33, prin Dia, iar apoi tot echipa lui Tuchel a fost la timonă.

A mai ratat de două ori, prin Alonso și Zouma, în prelungirile primei reprize, "Submarinul galben" a avut o transversală, prin Alberto Moreno. Repriza a doua a debutat cu ocazia lui Havertz, iar apoi Villarreal a avut a doua bară a meciului.

Spaniolii au irosit apoi o oportunitate bună prin Estupinan, iar eforturile ofensive s-au văzut, în cele din urmă, și pe tabela de marcaj, când Gerard Moreno a egalat după o combinație superbă. Chelsea a ratat ultima ocazie din timpul regulamentar, prin Alonso, iar meciul s-a dus în prelungiri, la fel ca ultimele 3 ediții.

Chelsea a mai ratat apoi prin Pulisic și Mount și au urmat loviturile de departajare, care au început dramatic, pentru că Asenjo a apărat șutul lui Havertz. Celălalt portar, Kepa, care a fost introdus pe teren chiar înaintea penalty-urilor, a apărat și el șutul lui Mandi, iar ultimul care a ratat a fost tocmai căpitanul lui Villarreal, Raul Albiol, care a fost "ghicit" de Kepa, iar Chelsea a câștigat.

Pentru londonezi, aceasta a fost a cincea oară când au jucat Supercupa Europei. Au mai câștigat trofeul în 1998.

VIDEO cu rezumatul meciului Chelsea - Villarreal:

LIVE VIDEO Supercupa Europei | Chelsea - Villarreal 1-1, 1-1 d.p., 6-5 la loviturile de departajare

Lovituri de departajare:

Chelsea - Villarreal 6-5. Raul Albiol șutează și Kepa apără. Chelsea câștigă Supercupa Europei.

Chelsea - Villarreal 6-5. Rudiger transformă.

Chelsea - Villarreal 5-5. Foyth înscrie pentru spanioli.

Chelsea - Villarreal 5-4. Pulisic transformă cu siguranță pentru Chelsea.

Chelsea - Villarreal 4-4. Raba transformă pentru Villarreal.

Chelsea - Villarreal 4-3. Jorginho transformă cu un șut pe centru.

Chelsea - Villarreal 3-3. Moi Gomez transformă și el.

Chelsea - Villarreal 3-2. Mount transformă pentru Chelsea.

Chelsea - Villarreal 2-2. Estupinan transformă pentru "Submarinul galben".

Chelsea - Villarreal 2-1. Marcos Alonso transformă pentru englezi.

Chelsea - Villarreal 1-1. Mandi șutează pentru Villarreal, dar Kepa apără.

Chelsea - Villarreal 1-1. Azpilicueta transformă pentru londonezi.

Chelsea - Villarreal 0-1. Gerard Moreno transformă pentru spanioli.

Chelsea - Villarreal 0-0. Havertz șutează primul pentru Chelsea, dar Asenjo apără.

VIDEO cu loviturile de departajare:

Min. 120: Finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. Urmează loviturile de departajare.

Min. 108: Ocazie Chelsea. Pau Torres greșește, Mount recuperează mingea din picioarele sale și șutează, dar portarul are o paradă superbă.

Min. 106: Începe repriza a doua de prelungiri.

Min. 105: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 100: Ocazie Chelsea. Havertz cade în careu și mingea ricoșează la Pulisic, care reia din prima, dar puțin pe lângă bara porții.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Min,. 90+4: Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri, la fel ca al ultimele 4 ediții ale Supercupei.

Min. 90+4: Ocazie Chelsea. Rudiger îi pasează lui Marcos Alonso, care trage în plasa laterală.

Min. 73: GOL Villarreal! (1-1) Mario Gaspar recuperează o minge, pe care i-o pasează cu călcâiul lui Gerard Moreno, acesta combină cu Dia, care îi retrimite cu călcâiul lui Moreno și atacantul egalează.

Min. 68: Ocazie Villarreal. Estupinan pătrunde pe stânga și trage tare din apropiere, dar îl nimerește pe portarul Mendy.

Min. 52: Bară Villarreal. Portarul Mendy alunecă și degajează greșit, Gerard Moreno e pe fază, șutează plasat, dar portarul deviază ușor în bară.

Min. 48: Ocazie Chelsea. Havertz șutează din marginea careului, dar puțin pe lângă poartă.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+5: La pauză, Chelsea - Villarreal 1-0.

Min. 45+4: Bară Villarreal. Gerard Moreno centrează în careu, de unde Alberto Moreno reia extrem de tare, din voleu, dar nimerește transversala și mingea cade în fața liniei porții.

Min. 36: Ocazie Chelsea. După o centrare din lovitură liberă, Zouma trimite peste poartă din câțiva metri.

Min. 35: Ocazie Chelsea. Alonso trimite din prima, cu latul, plasat, lângă bară, dar Asenjo salvează.

Min. 33: Ocazie Villarreal. Dia e lansat perfect spre poartă, dar șutul său e blocat excelent de portarul Mendy.

Min. 27: GOL Chelsea! (1-0) Alonso îl lansează pe Havertz, care întoarce în careu pentru Ziyech, iar acesta înscrie din centrul careului.

Min. 9: Ocazie Chelsea. Kante recuperează o minge și șutează de la 22 de metri, dar balonul ocolește puțin poarta.

Min. 6: Ocazie Chelsea. După o centrare din corner, Werner reia din apropiere, dar Asenjo respinge de sub transversală.

Min. 1: Începe meciul.

• Chelsea: Mendy - Zouma, Chalobah, Rudiger - Hudson-Odoi, Kante, Kovacic, Alonso - Ziyech, Werner, Havertz
  • Villarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Torres, Alfonso - Trigueros, Capoue, Moreno - Pino, Moreno, Dia

Chelsea și-a adjudecat locul după ce a câștigat Champions League împotriva lui Manchester City, scor 1-0. De cealaltă parte, Villarreal a învins-o pe Manchester United în ultimul act al Europa League la loviturile de departajare, 11-10, după 1-1 în timpul regulamentar. Partida se va disputa în Irlanda de Nord, la Belfast, pe Windsor Park, terenul celor de la Linfield.

Pentru echipa londoneză, finala din 2021 reprezintă a cincea participare. Formația de pe Stamford Bridge a câștigat Supercupa Europei în 1998, însă a pierdut de trei ori, în 2012, 2013 și 2019.

În schimb, Villarreal dispută pentru prima dată o astfel de partidă, fiind prima oară când reușește să câștige Europa League.

Supercupa Europei, Chelsea - Villarreal, ora 22:00, la Digi Sport 1. Unai Emery a dezvăluit cum va aborda meciul

Villarreal pleacă cu șansa a doua în finala cu Chelsea, diferența de valoare a celor două loturi fiind una considerabilă. Înaintea partidei, Unai Emery, antrenorul "Submarinului galben", a avut numai cuvinte de laudă pentru formația londoneză, însă a declarat și faptul că va încerca să joace de la egal la egal cu deținătoarea Champions League.

"Sunt mai puternici decât cum erau în 2019. Este adevărat și că Europa League a crescut foarte mult. Pentru mine, această situație este o provocare. Vom juca pentru trofeu, chiar dacă o facem împotriva celei mai bune echipe din lume. Suntem nerăbdători pentru această provocare. Suntem foarte mândri de faptul că Villarreal reprezintă La Liga.

Vom încerca să fim competitivi. Chelsea a adus mulți jucători internaționali. Sper la un joc cât mai bun, care să atragă atenția întregii lumi. Chelsea are capacitatea de a transfera jucători precum Romelu Lukaku. Noi suntem mândri că am ajuns aici și suntem mai mult decât motivați", a declarat Emery înaintea finalei.

• Aproximativ 306 milioane de euro valorează lotul celor de la Villarreal, potrivit celor de la Transfermarkt.
  • Circa 897 milioane de euro valorează lotul lui Chelsea, conform aceluiași site de specialitate.

Etichete: chelsea , supercupa , supercupa europei , villarreal

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată...

21
Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City
Screenshot 2024-05-15 092336
Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"
FC Schalke 04 v Galatasaray - UEFA Champions League Group D
Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri
Screenshot 2024-05-15 232704
ilie

Radu Drăgușin l-a convins pe Ange Postecoglou: decizia luată de antrenorul lui Tottenham
Elogiu la adresa vedetei de 1.000.000€ de la FCSB: ”Este cea mai bună variantă a lui”
alex baluta
Numărul uriaș de bilete vândute de Dinamo pentru barajul cu Csikszereda, în mai puțin de 48 de ore
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-UTA ARAD, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (12.05.2024)
O femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”
CSA Steaua s-a folosit de marca FCSB! Dezvăluirile care-l vor înnebuni pe Talpan. „Gigi Becali să-i dea în judecată!"
Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Anna Lesko, criticată după ce s-a pozat într-o rochie cu un decolteu amplu și o crăpătură adâncă: „Mereu goală, ce apariție e asta?”
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
„Pistruiatul" s-a însurat la 18 ani. De ce n-a vrut să-și mai vadă fiul? Costel Băloiu, la 65 de ani
ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate
Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO
Mauricio Pochettino, anunț de nicăieri: ”Nu va fi sfârșitul lumii la Chelsea”