Fotbal - Evropská liga 23/24 - Sparta - Liverpool - TK - tiskovka
Întrebat pe cine va susține în finala Dortmund - Real Madrid, Jurgen Klopp a stârnit hohote de râs
Liverpool v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Anfield, Liverpool, UK - 05 May 2024
Jurgen Klopp, în pericol să rateze ”petrecerea de adio” de la Liverpool
FOTBAL:SARBATOARE FCSB CASTIGAREA SUPERLIGII (11.05.2024)
Banu` contează! Gigi Becali a refuzat să plătească petrecerea FCSB-ului: replică surpriză pentru jucători
LIVE Liga Digi Sport

Video Liverpool-Porto 2-0. Keita și Firmino au adus victoria "cormoranilor", care sunt favoriţi să meargă în semifinale

09.04.2019, 23:59

Liverpool a făcut primul pas spre semifinalele UEFA Champions League. "Cormoranii" au învins Porto cu 2-0 şi sunt favoriţi înaintea returului din Portugalia.

Liverpool v Porto - UEFA Champions League Quarter Final: First Leg
Liverpool - FC Porto 2-0, în prima manșă din sferturile Champions League. Foto: Getty Images
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Liverpool şi-a respectat statutul de favorită cu Porto şi a deschis scorul după cinci minute de joc. Keita l-a învins pe Iker Casillas cu un şut deviat. Salah a avut şansa lui 2-0, dar mingea trimisă pe lângă portar a trecut agonizant și pe lângă stâlpul din stânga porţii.

Firmino a mărit avantajul cormoranilor după o fază la care apărarea portughezilor a greşit pasul la ofsaid. Oaspeţii au cerut penalty cu un sfert de oră înainte de pauză. Mingea l-a lovit în mână pe Alexander-Arnold, dar arbitrul a lăsat jocul să continue după ce a apelat la analiza video.

Imediat după pauză, Mane a marcat pentru 3-0, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid. Porto putea înscrie un gol preţios în deplasare. Marega nu a fost inspirat la capătul contraatacurilor purtate de oaspeţi, iar Liverpool s-a impus cu 2-0.

Returul FC Porto - Liverpool va fi miercurea viitoare, la Digi Sport.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Liverpool - FC Porto:

UPDATE min. 90: Final de meci. Liverpool se impune clar, scor 2-0.

UPDATE min. 48: Mane marchează, dar golul este anulat pe motiv de offside.

UPDATE min. 26: GOOOOOOOL Liverpool. Liverpool - FC Porto 2-0. Henderson pasează perfect pentru Firmino, care marchează dintr-o poziție suspectă de offside.

UPDATE min. 22: Ocazie uriașă Liverpool. Salah scapă singur cu portarul, dar trimite pe lângă poartă.

UPDATE min. 5: GOOOOOOOL Liverpool. Liverpool - FC Porto 1-0. Keita deschide scorul, după un șut deviat de Oliver Torres.

UPDATE min. 1: Începe meciul.

UPDATE - ECHIPELE DE START

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Milner - Fabinho, Keita, Henderson - Salah, Firmino, Mane

Antrenor: Jurgen Klopp

Porto: Casillas - Maxi Pereira, Felipe, Eder Militao, Alex Telles - Corona, Danilo, Oliver Torres, Otavio - Soares, Marega

Antrenor: Sergio Conceicao

Liverpool-FC Porto, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, va începe la ora 22:00 şi va fi în direct pe Digi Sport 2, dar şi pe siteul digisport.ro pentru abonaţii RCS-RDS. Este genul de meci în care fiecare dintre echipe va încerca în primul rând să nu ia gol, dar englezii lui Jurgen Klopp nu prea ştiu să facă asta, iar celebrii fani din Liverpool oricum n-ar accepta aşa ceva. Iar Porto a făcut deplasarea cu gândul la victorie.

Celălalt meci al zilei în Liga Campionilor este Tottenham-Manchester City, 22:00, în direct pe Digi Sport 1 şi Digi 4K, dar şi pe digisport.ro

Portughezii au handicapul că nu vor putea folosi trei dintre jucătorii de bază. Pepe şi Hector Herrera sunt supendaţi, în timp ce Telles este accidentat, la fel ca şi Aboubakar. Ultimul putea şi şi el o soluţie pentru atac. Are şi Liverpool probleme de efectiv, dar parcă nu la fel de importante: Oxlade Chamberlain, Gomez şi Robertson.

Porto, la fel ca echipa britanică, are o rată mare a golurilor marcate. În Portugalia se află la egalitate de puncte pe primul loc cu Benfica şi a marcat 58 de goluri în 28 de etape, deci un pic mai mult de două reuşite pe meci. Apropos de campionatul Portugaliei, cele două echipe mari de acolo sunt la egalitate perfectă la rezultate, 22 de victorii, 3 înfrângeri şi 3 meciuri egale.

Portughezii au marcat în toate meciurile din actuala ediţie de UEFA Champions Legue. Lider este Marenga, căruia pare că-i prieşte din plin atmosfera din UEFA Champions League. Luat cu nici 4 milioane de euro în 2016, atacantul de 27 de ani a marcat în acest sezon de 7 ori în campionatul intern şi de 6 în UCL.

Liverpool-FC Porto, sferturile Ligii Campionilor. Ce a spus Jurgen Klopp despre meci

Jucătorii mei sunt monştri din punct de vedere mental. Avem ambiţii mari şi în Champions League şi ne dorim să luăm un avantaj consistent. Jucăm acasă un sfert de finală şi suntem motivaţi”, a declarat Jurgen Klopp, care a făcut şi o nouă afirmaţie memorabilă: "Henderson îndeplineşte cea mai grea misiune a ultimilor 500 de ani, să-l înlocuim pe Gerrard".

"Vom înfrunta Porto cu respect. Este o echipă foarte bună, compactă în apărare şi foarte atentă în pressing şi merită, cu siguranţă, să fie în sferturi. Trebuie să fim pregătiţi pentru tot şi ştim că va fi dificil", a mai spus Klopp.

Liverpool a trecut în optimile de finală de Bayern.

Sferturile Ligii Campionilor, Liverpool-FC Porto. Sergio Conceicao crede că poate câştiga

"Liverpool este la un nivel foarte înalt, în fiecare săptămână are parte de meciuri importante, ceea ce la noi nu este mereu aşa. Ţinând cont de puterea adversarului şi de absenţe, trebuie să fim deştepţi şi creativi în strategia noastră. Să ne uităm cât de puternică e Liverpool care în 16 jocuri pe teren propriu au făcut doar două egaluri, iar anul trecut a jucat finala Ligii Campionilor.

Nu visez, eu cred că putem cîştiga. Am pregătit meciul şi ştim ce trebuie să facem. Vom trece prin momente diferite, dar trebuie să ştim ce avem de făcut", a declarat Sergio Conceicao.

FC Porto a trecut de Roma în optimi

Programul complet al sferturilor de finală al Ligii Campionilor

• Manchester United - FC Barcelona, 10 aprilie, 22:00, Digi Sport 1 şi Digi 4K
  • Ajax - Juventus, 10 aprilie, 22:00, Digi Sport 2

Program UEFA Champions League 2018-2019

• Sferturi de finală Liga Campionilor - 16/17 aprilie (returul)
  • Semifinale Liga Campionilor: 30 aprilie/ 1 mai (turul) - 7/8 mai (returul)
  • Finala UEFA Champions League - Madrid, Wanda Metropolitano - 1 iun

Etichete: jurgen klopp , sergio conceicao , sferturi liga campionilor , program sferturi liga campionilor , video liverpool porto

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul
8.300.000€ vrea Gigi Becali: trei echipe din Franța sunt interesate de fotbalistul adus cu 600.000€ la început de sezon

”Câinii” fac ”infern” pe Arena Națională! Câte bilete s-au vândut la Dinamo - Csikszereda, cu 5 zile înainte de meci
dinamo7
Ce a pățit Neil Lennon, la puțin timp după ce a fost căutat de Dan Șucu. ”Prea des”
Premier League Manchester City v Everton
12.000.000€ pentru Paulo Dybala: echipa care e gata să plătească clauza de reziliere
AS Roma v SS Lazio - Serie A TIM Paulo Dybala of AS Roma looks on during the Serie A TIM match between AS Roma and SS La
Video Aston Villa - Liverpool 3-3. ”Thriller” pe ”Villa Park”
Aston Villa v Liverpool - Premier League - Villa Park
Regretul lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a ieșit din lupta la titlu
Mădălina Ghenea, doar în costum de baie la bordul unui avion privat, pregătită de vară. "Pilotul se va prăbuși", i-au scris fanii
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Orlando Bloom, dezvăluiri despre Johnny Depp la filmările pentru seria „Pirații din Caraibe”. Comportamentul actorului american l-a uimit
Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
Amenzi de până la 4.000 lei pentru românii care fac acest lucru. Dacă recidivează, suma se dublează
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
Adio, Jurgen Klopp! A confirmat că s-a înțeles cu Liverpool: ”O chestiune de zile”
Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024