Captură de ecran 2024-05-19 121034
Video În lacrimi! Denis Drăguș nu și-a putut controla emoțiile, după victoria cât o salvare reușită de Gaziantep
Screenshot 2023-12-25 at 20.26.52
Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România
dragusin
"Absolut ridicol". Scandal în Anglia, după decizia luată de Tottenham față de Drăgușin & Co: "Pură lăcomie!"
LIVE Stirile Digi Sport

Video Parma - Crotone 3-4. Golul lui Valentin Mihăilă nu a fost suficient nici pentru un punct! Dennis Man s-a accidentat

24.04.2021, 20:55

Parma a fost învinsă, scor 3-4, de Crotone în etapa a 33-a din Serie A.

Valentin Mihăilă, în Parma - Crotone / Foto: Getty Images
  • Futsal: CFR Timișoara - United Galați, marți, 17:00, DGS 3

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

Cu Dennis Man și Valentin Mihăilă printre titulari, Parma a încasat gol în minutul 14, de la fundașul Lisandro Magallan, care a profitat de o organizare deficitară a gazdelor la un corner. Doar patru minute mai târziu, Dennis Man a încercat să ajungă la un balon din careul advers, însă mișcarea făcută i-a produs o accidentare musculară, din cauza căreia nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit cu Gervinho.

Fără Man în atac, Parma a reușit să restabilească egalitatea în minutul 29, datorită golului înscris de Hernani, cel care, cu doar trei minute mai devreme, avusese și o bară. Formația lui Roberto D'Aversa n-a reușit să profite de moralul bun oferit de golul egalizator, Crotone a revenit la conducerea jocului și a reușit să marcheze de două ori în finalul primei reprize, prin Simy, minutul 42, și Adam Ounas, minutul trei al prelungirilor.

Parma, care a făcut două schimbări la pauză, Graziano Pelle și Yordan Osorio înlocuindu-i pe Mattia și Jasmin Kurtic, a început bine repriza a doua și a redus din diferență la doar patru minute de la reluare, prin Gervinho. Doar cinci minute mai târziu, Valentin Mihăilă și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după ce l-a învins pe Alex Cordaz cu o execuția la colțul scurt.

Reușita lui Valentin Mihăilă nu a fost, însă, suficientă pentru ca Parma să obțină un punct, Crotone marcând pentru 4-3, care a fost și rezultatul final, prin Simy, din penalty.

După rezultatul înregistrat duminică pe ”Ennio Tardini”, Parma este pe locul 19 în Serie A, cu 20 de puncte, 11 în spatele lui Benevento, care ocupă ultima poziție care asigură menținerea în prima divizie, formație ce are și un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă, Crotone a rămas pe ultimul loc, cu 18 puncte.

Parma - Crotone 3-4

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 69: Gol Crotone! (3-4). Simy transformă o lovitură de la 11 metri și își readuce echipa în avantaj.

Min. 59: Ocazie Parma. Mihăilă ia o acțiune pe cont propriu, dar șutează în blocaj.

Min. 54: GOL Parma! (3-3). După o centrare din stânga, mingea e deviată până la Mihăilă, care egalează cu un șut din centrul careului.

Min. 49: GOL Parma! (2-3) Cornelius deviază cu capul pentru Gervinho, care șutează din careu și înscrie.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+2: La pauză, Parma - Crotone 1-3.

Min. 45+1: GOL Crotone! (1-3) Ounas are o acțiune personală și face 3-1.

Min. 42: GOL Crotone! (1-2) După o centrare deviată de pe dreapta, Simy aduce din nou oaspeții în avantaj.

Min. 29: GOL Parma! (1-1) Hernani egalează din centrarea lui Cornelius.

Min. 26: Bară Parma. Portarul lui Crotone sare în duel cu Hernani, iar mingea sare din Hernani în transversală.

Min. 19: Dennis Man se accidentează și e înlocuit cu Gervinho la Parma. Atacantul român s-a întins după o minge și nu a mai putut continua meciul.

Min. 14: GOL Crotone! (0-1) După o centrare din corner, Magallan deschide scorul.

Min. 14: Bară Crotone. După o combinație cu Ounas, Messias nimerește transversala din careu.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:
Parma: Colombi - Busi, Dierckx, Bani, Pezzella - Hernani, Brugman, Kurtic - Man, Cornelius, Mihăilă
Crotone: Cordaz - Djidji, Magallan, Golemic - Molina, Messias, Cigarini, Zanellato, Reca - Ounas, Simy

Parma, echipa românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă, are șanse minime să se salveze de la retrogradare. Formația pregătită de Roberto D'Aversa are trei eșecuri consecutive și a rămas pe locul 19, penultimul, cu 20 de puncte, la 11 lungimi în spatele ultimei poziții care asigură salvarea.

Parma - Crotone LIVE VIDEO, ora 19:00, Digi Sport 4

"Așa cum am spus și înaintea meciului cu Juventus, va trebui să pregătim fiecare meci cu cea mai înaltă determinare și să încercăm să obținem cel mai bun rezultat posibil. Crotone este o echipă care practică un fotbal proactiv și nu se teme de niciun adversar. De asemenea, au și un atacant, Simy, care a marcat multe goluri în acest sezon.

Niciun sportiv nu joacă cu gândul că va pierde, iar ei vor face la fel. Trebuie să câștigăm cu orice preț, indiferent dacă jucăm bine sau rău, nu mă interesează", a spus Roberto D'Aversa, antrenorul Parmei, înainte de meci.

De partea cealaltă, Crotone se află într-o situație și mai gravă, fiind pe ultimul loc, cu doar 15 puncte. Echipa lui Serse Cosmi a încasat nu mai puțin de 80 de goluri în cele 32 de etape disputate până în prezent, iar un eșec înregistrat astăzi o va retrograda matematic.

Dennis Man, care a marcat două goluri în Serie A de la venirea la Parma, este anunțat titular de Gazzetta Dello Sport pentru meciul cu Crotone, în timp ce Valentin Mihăilă ar urma să înceapă ca rezervă. De asemenea, Denis Drăguș, atacantul oaspeților, nu va fi nici el titular.

Parma - Crotone | Echipele probabile

• Parma: Colombi - Busi, Bani, Osorio, Pezzella - Hernani, Brugman, Kurtic - Man, Pelle, Karamoh
  • Crotone: Cordaz - Djidji, Magallan, Golemic - Pereira, Molina, Cigarini, Zanellato, Reca - Messias, Simy

Clasament Serie A

Etichete: serie a , parma , crotone , dennis man , denis dragus , valentin mihaila

Iranul a cerut și ajutorul SUA după prăbușirea elicopterului care a dus la moartea președintelui Ebrahim Raisi. Răspunsul americanilor

Statele Unite au transmis că le-a fost solicitat ajutorul de către Iran după prăbușirea...

razvan gigi (1)
Gigi Becali n-a stat prea mult pe gânduri, după ce Răzvan Lucescu a luat titlul cu PAOK

Răzvan Lucescu (55 de ani) a cucerit titlul de campion al Greciei cu PAOK Salonic, după victoria cu...

6.000.000€ pentru Dennis Man!
Ofertă ”de pe altă planetă”: 20.000.000 € la semnătură și 30 de milioane pe an
benjamin-sesko
Patronul lui PAOK a rupt tăcerea! Ce mesaj i-a transmis lui Răzvan Lucescu
UEFA Champions League play-off first leg match Benfica vs PAOK
Pleacă de la CFR Cluj după 6 ani și jumătate și are șanse mici să ajungă la EURO
Romania Liga I: UTA Arad v CFR Cluj Yacoub Aly Abeid and Cristi Manea fight for the ball throughout the heavy rain durin
dragusin

Oficial Cristiano Ronaldo va stabili un nou record! Va fi singurul din istorie care reușește acest lucru
Portugal, Estadio do Dragao Porto, 13.10.2023 UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024 Qualifiers Group J Portug
Anunțul celor de la Farul, după ce Gigi Becali a spus că David Kiki va semna cu FCSB
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.04.2023)
Exclusiv Surpriză! Cine va fi noul președinte de la Rapid, după ce s-a anunțat oficial plecarea lui Daniel Niculae
diana-sucu
Ce salariu îi plătește Dan Șucu lui Neil Lennon la Rapid
Asalt pentru 3 fotbaliști de la Rapid. Patronul din Superliga care va negocia cu Dan Șucu pentru jucătorii giuleșteni
Kevin Costner, apariție rară alături de cinci dintre cei șapte copii ai săi, la Cannes. Actorul, în lacrimi în timp ce publicul îl ovaționa în picioare
Iuliana Beregoi, imagini provocatoare în costum de baie, pe un iaht în Dubai. Artista de 19 ani și-a etalat silueta fără inhibiții
”Halep, exclusă de la French Open? Bine i-au făcut!": americanul Andrew Stutz, necruțător cu Simona
Ce mașini apărute în ultimii 8 ani se strică cel mai des înainte de 150.000 km? Cât de bună e Dacia?
Avertismentul de la Poliția Rutieră pentru șoferii românii, la ce trebuie să fie atenți
FCSB poate da peste Răzvan Lucescu în Liga Campionilor! Lista completă a posibililor adversari ai campioanei României
”Rămâi la Parma?”. Răspunsul dat de Valentin Mihăilă, care intră în ultimul an de contract