Exclusiv Decizia luată de Victor Angelescu, după ce Dan Șucu a anunțat că merge cu galeria la Craiova
Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
UTA Arad UTA Arad
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 14.12.2020 19:00

UTA - Universitatea Craiova 1-2. Cu Papură în vârf! Oltenii detronează FCSB din fruntea clasamentului

14.12.2020, 20:45

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a revenit pe primul loc în Liga 1, după victoria de la Arad, scor 2-1 în dauna în duelul cu UTA, în direct la Digi Sport 1.

Universitatea Craiova a început perfect meciul de la Arad. Alexandru Cicâldău a deschi scorul în minutul 13 cu un șut superb din marginea careului, la care mingea l-a ocolit pe portarul Iacob și s-a oprit în plasă. UTA a egalat după doar nouă minute, prin Buhăcianu, care l-a păcălit pe Bancu la o lovitură de colț și a trimis cu capul la colțul scurt. Pigliacelli nu a avut reacție și gazdele au egalat.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 26, când Mamut l-a lansat pe Ofosu pe contraatac. Jucătorul adus de la Botoșani a plecat de la centrul terenului, a ajuns până în careul advers, l-a driblat cu eleganță pe Roumpoulakou, după care a șutat cu calm în plasă, pentru 2-1.

Laszlo Balint a forțat după pauză prin introducerea lui Alex Ioniță în locul lui Denis Rusu, care a fost ținut în șah de Ștefan Vlădoiu. Cu toate acestea, introducerea lui Ioniță nu a adus un plus în jocul gazdelor. Oltenii au închis jocul cu trecerea timpului, având 2-1 pe tabelă, în timp ce UTA a avut un joc greoi, fără idei, care nu a semănat cu ce am văzut în prima parte.

UTA a terminat meciul în zece oameni, după ce Alexandru Benga a fost eliminat direct de Marius Avram în minutul 86.

S-a terminat 2-1 pentru Universitatea Craiova, care după eșecul FCSB-ului din meciul cu CFR Cluj revine pe locul 1, după 13 etape. Cu două etape rămase din 2020, Craiova mai are de înfruntat FCSB și CFR Cluj. Oltenii au 31 de puncte, FCSB are 30 de puncte, iar campioana en titre are 27 de lungimi.

VIDEO Rezumatul partidei UTA - Universitatea Craiova 1-2

Universitatea Craiova, FCSB și CFR Cluj, luptă la baionetă pentru primul loc

Ce meciuri mai are FCSB în 2020

• Etapa 14: Universitatea Craiova - FCSB (18 decembrie, ora 20:30, în direct la Digi Sport 1)
  • Etapa 15: FCSB - Sepsi OSK (21 decembrie, ora 20:30, în direct la Digi Sport 1)

Ce meciuri mai are Universitatea Craiova în 2020

• Etapa 15: CFR Cluj - Universitatea Craiova (22 decembrie, ora 21:00, în direct la Digi Sport 1)

Ce meciuri mai are CFR Cluj în 2020

• Etapa 14: Dinamo - CFR Cluj (17 decembrie, ora 20:30, în direct la Digi Sport 1)

Liga 1 va intra în vacanță înainte de Crăciun, pe 22 decembrie, iar jucătorii o să revină pe teren după trei săptămâni. Va fi o pauză extrem de scurtă, astfel că pe 13 ianuarie vom revedea meciuri din Liga 1. Rămâne de văzut cum se vor prezenta terenurile în perioada respectivă. Sezonul regular se va încheia pe 10/11 aprilie, în timp ce o săptămână mai târziu vor debuta play-off-ul și play-out-ul Ligii 1.

LIVE VIDEO UTA Arad - Universitatea Craiova, 19:00, Digi Sport 1. Oltenii pot reveni pe locul 1

Arădenii vin după eșecul drastic suferit la București, pe Arena Națională, contra lui FCSB, scor 0-3, în timp ce Universitatea Craiova are un moral bun, în urma victoriei obținute împotriva lui Gaz Metan Mediaș, scor 3-1.

Universitatea Craiova are șansa de a reveni pe primul loc în Liga 1, după pasul greșit făcut de FCSB, duminică seară, când a pierdut pe terenul lui CFR Cluj, scor 0-2. Oltenii au 28 de puncte, în timp ce formația lui Toni Petrea a rămas cu 30.

De partea cealaltă, UTA Arad se află pe locul 7, la egalitate de puncte, 17, cu ultima formație din play-off, FC Viitorul.

LIVE VIDEO UTA Arad - Universitatea Craiova, 19:00, Digi Sport 1. Papură e precaut, Balint nu are 6 jucători la dispoziție

Antrenorul Craiovei, Corneliu Papură, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că UTA este o echipă incomodă, dar speră ca jucătorii săi să reuşească să îi desfacă apărarea şi să marcheze.

"Întâlnim o echipă foarte bine organizată, care a avut rezultate destul de bune. Numai dacă ne gândim la meciul lor cu CFR Cluj, apoi şi în cel cu FCSB s-au ţinut destul de bine până în minutul 60. Pentru că FCSB nu şi-a creat ocazii vreo 50 de minute.

UTA e o echipă incomodă, iar dacă vrem să câştigăm trebuie să intrăm concentraţi pentru că ne aşteaptă un meci foarte greu. Trebuie să reuşim să-i desfacem şi să ne creăm ocazii. Sperăm să găsim soluţiile pentru a înscrie", a declarat Papură, potrivit Agerpres.

Arădenii nu se vor putea baza la meciul cu Craiova pe șase jucători. Lui Roșu, Hora, Morar și Tomozei li s-au adăugat alți doi accidentați, Teșcan și Pleașcă.

"Suntem, din nou, în fața unui meci în care întâlnim o pretendentă la câștigarea campionatului, o formație extrem de puternică, așa cum e Universitatea Craiova. Suntem într-o situație puțin delicată, prin prisma indisponibilităților din lot, dar asta nu știrbește cu nimic din potențialul nostru.

E greu să apreciem în procente cât ne lipsesc cei patru jucători care au fost titulari meciul trecut, însă trebuie să știți că pe lângă aceștia s-au mai adăugat doi, Tescan și Pleașcă, accidentați. Suntem, cel puțin, numeric, destul de subțiri. Chiar dacă soluțiile vor fi mai puține, vom încerca să scoatem absolut tot ce se poate scoate din acest meci", a declarat și Laszlo Balint, citat de Aradon.

• 90+5 final

Fluier final! Albu a mai avut o ocazie pentru UTA la ultima fază, dar Craiova a învins, scor 2-1.

• 86 cr cr

Eliminare! Alexandru Benga vede direct cartonașul roșu pentru un fault grosolan.

• 85 info

Au mai rămas cinci minute până la final, UTA nu a avut niciun șut spre poarta adversă în această repriză secundă. Arădenii n-au avut nici măcar o lovitură de colț după pauză.

• 80 s s

Schimbare la UTA: Intră David Miculescu, iese Ciprian Rus.

• 76 s s

Schimbare la Craiova: A intrat Andrei Ivan, iese Cristi Bărbuț.

• 71 cg cg

Cartonaș galben pentru Alex Ioniță.

• 70 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova. Mamut șutează în blocaj.

• 68 cg cg

Cartonaș galben pentru Melinte.

• 68 s s

Schimbare la UTA: Intră Cristian Melinte, iese Damian Isac.

• 65

Oltenii au calmat jocul și stau la adăpostul avantajului de pe tabelă. Arădenii nu reușesc să găsească drumul spre poarta lui Pigliacelli.

• 62 cg cg

Cartonaș galben pentru Dan Nistor.

• 61 s s

Schimbare la Craiova: Intră Bogdan Vătăjelu, iese Ștefan Vlădoiu.

• 53 cg cg

Cartonaș galben pentru Damian Isac.

• 51 s s

Schimbare la Craiova: Iese Mihai Bălașa, intră Paul Papp.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida!

Schimbare la UTA: Intră Alex Ioniță, iese Denis Rusu.

• 45+3 fr1

Pauză la Arad! A fost show total în primele 45 minute.

• 41 cg cg

Cartonaș galben pentru Ciprian Rus.

• 26 g g

GOOOL Universitatea Craiova! Cursă superbă a lui Ofosu, finalizată cu un gol elegant.

• 22 g g

GOOOL UTA! Buhăcianu egalează la numai nouă minute după ce oltenii reușiseră să deschidă scorul.