FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA FOTBAL CLUB SA - SC DINAMO 1948 SA, SUPERLIGA SUPERBET (02.02.2024)
FCU Craiova - Dinamo, Live Video 17:30, Digi Sport 1. ”Câinii” au șansa să salte pe loc de salvare
FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Jucătorul lui Dinamo e încrezător înainte de FCU Craiova - Dinamo: ”Stăm bine fizic! Mergem să câștigăm!”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Manea a spus totul despre haosul de la CFR Cluj: ”E nevoie de un antrenor ca lumea. Să fie seriozitate”
LIVE Digi Sport Matinal
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Vi 03.07.2020 21:00

Gaz Metan - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii devin lideri temporar, după un supermeci, cu ocazii uriașe

03.07.2020, 21:56

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Spectacol total la Mediaș, acolo unde gazdele au ratat o superocazie în minutul 2 al meciului cu Craiova, prin Ciocan.

Craiova a dat replica, dar Koljic nu a nimerit poarta. A făcut-o însă Roberto Romeo, care a deschis scorul pentru Mediaș, iar apoi Buș și De Moura nu au putut înscrie.

Gaz Metan Mediaș - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii urcă  provizoriu pe primul loc

Craiova a egalat în minutul 39, prin Mihăilă, care a ratat apoi o ocazie uriașă în prelungirile primei reprize. În partea secundă, Pleșca a scos formidabil voleul lui Koljic, iar Cicâldău și-a adus echipa în avantaj în minutul 54.

Medieșenii au fost aproape de gol, dar trasorul lui Chamed a nimerit transversala. La cealaltă poartă a fost din nou deranj, când Koljic a fost întâmpinat perfect de Pleșca.

Ardelenii au rămas fără Buș, care a fost eliminat în minutul 71, iar apoi rezerva Nielsen l-a scos în evidență pe Pigliacelli.

În prelungiri, Craiova putea să se desprindă de două ori, dar Mihăilă, singur cu portarul, n-a reușit să înscrie, iar Gustavo l-a făcut pe Pleșca să intervină spectaculos. Mediaș - Craiova s-a terminat 1-2, iar oltenii au urcat provizoriu pe primul loc, cu două puncte peste CFR.

Meciul dintre Gaz Metan Mediaș și Universitatea Craiova poate fi urmărit azi, de la ora 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

Medieșenii au pierdut ultimul meci jucat pe teren propriu, iar antrenorul Dusan Uhrin are un lot extrem de subțire după ce un contingent serios de jucători tocmai a plecat de la formația condusă de președintele Ioan Mărginean.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova, LIVE pe Digi Sport 1

Vestea bună e că Ionuț Larie revine după o suspendare și va reforma cuplul din centrul defensivei, alături de Marius Constantin, unul dintre cele valoroase duo-uri de fundași centrali din Liga 1.

Medieșenii au anunțat în urmă cu trei zile că înțelegerile a opt jucători au ajuns la final, dar Ioan Mărginean susține că Uhrin are încă un lot consistent.

Portarul Ricardo Batista, fundașii Juel Thomas Nielsen, Marian Pleașcă, mijlocașii Fofana Boubacar, Neluț Roșu, Ely Fernandes, Paul Costea și atacantul Ioan Hora au decis să nu își mai prelungească contractul cu echipa lui Uhrin.

Cei opt fotbaliști nu au acceptat nici măcar să își prelungească înțelegerile până la finalul acestui sezon, din care au mai rămas de disputat cinci runde.

Gaz Metan Mediaș nu a reușit să iasă din insolvență, astfel că nu va avea posibilitatea să evolueze în cupele europene, indiferent de locul ocupat în clasament.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova | Ce spune Bergodi

De partea cealaltă, formația lui Cristiano Bergodi și-a ridicat nivelul de încredere după victoria cu CFR Cluj, 3-2, care a apropiat-o la un singur punct de lider, dar mai presus de toate l-a recâștigat pe Elvir Koljic.

”Este un examen de maturitate la Mediaș, echipa trebuie să arate că știe ce să facă în astfel de momente. Trebuie să arătăm că victoria de la Cluj ne obligă să facem mai multe. Eu nu cred că jucătorii noștri ar putea intra mai relaxați pe teren, după problemele de lot de la Gaz Metan.

Îi consider inteligenți și profesioniști pe jucător, ei știu că am avea doar de pierdut dacă intrăm pe teren cu nasul pe sus. Viața te pedepsește dacă faci așa ceva. Meciul de la Mediaș este la fel ca cel cu CFR”, a declarat Cristiano Bergodi, la conferința de presă premergătoare meciului cu Gaz Metan.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova | Ce s-a întâmplat în acest sezon

Înaintea meciului cu Gaz Metan, din runda a șasea a play-off-ului Ligii 1, Universitatea Craiova ocupă poziția secundă în clasamentul competiției interne, la un singur punct de liderul CFR Cluj, care va juca duminică, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, împotriva Astrei Giurgiu.

În precedentele întâlniri directe din acest sezon, Universitatea Craiova a reușit să se impună de fiecare dată în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, 3-2 și 3-1 în sezonul regular și 2-1 în runda inaugurală a play-off-ului.

• 90+5 oc oc

Ocazie Craiova. Gustavo trage tare, dar portarul boxează.

• 90+1 oc oc

Ocazie Craiova. Koljic îi pasează lui Mihăilă, care scapă singur cu portarul, dar trage peste.

• 87 s s

Popa intră în locul lui Velisar.

• 87 oc oc

Ocazie Mediaș. După o lovitură liberă, mingea e respinsă și ajunge la Nielsen, care reia cu capul, dar Pigliacelli e atent și respinge cu piciorul.