profimedia-0778890178-scaled
Farul Constanța a făcut un anunț categoric despre Louis Munteanu, care mai este dorit de FCSB și Rapid
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
Mihai Stoica a anunțat câți spectatori vor fi la FCSB - Rapid. ”A solicitat și celelalte 1000 de bilete. Vin toți”
LIVE Stirile Digi Sport
0 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Ma 22.12.2020 21:00

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-0. Edi Iordănescu, salvat de transversală în minutul 89. Final de an în Liga 1

22.12.2020, 22:10

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat în ultimul disputat în Liga 1 în 2020, scor 0-0, în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro.

CFR Cluj a început în atac meciul cu Universitatea Craiova, oltenii fiind presați în ultimii 20 de metri. Craiova a reușit să ajungă la poarta lui Bălgrădean după minutul 20, când Mihai Bălașa putea deschide scorul. Fundașul central a șutat din interiorul careului, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Ivan Mamut a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 33, când nu a reușit să-l învingă pe Bălgrădean din șase metri. Șutul atacantului a fost blocat cu piciorul de "Pufi", care și-a salvat echipa.

CFR Cluj a început în atac și repriza secundă, iar Burcă a semnat prima mare ocazie a campioanei. Deac a centrat ideal dintr-o lovitură de colț în minutul 53, iar fundașul central a reluat cu capul de la colțul scurt, însă mingea a trecut pe lângă poarta Craiovei.

Ovidiu Bic putea da lovitura în minutul 89, când "racheta" sa a nimerit bara transversală după care a picat în fața porții. Bălgrădean a cules mingea din fața linie porții, iar meciul s-a terminat cu scorul de 0-0.

CFR Cluj termină anul pe locul 3, cu 31 de puncte. Craiova ocupă poziția secundă la final de 2020, cu 32 de lungimi. FCSB este liderul Ligii 1 la finalul anului, cu 34 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-0

Înaintea partidei din Gruia, CFR Cluj este pe locul trei în Liga 1, cu 30 de puncte, patru în spatele liderului FCSB și unul mai puțin decât adversarul de marți.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Universitatea Craiova, de la 21:00, la Digi Sport 1

De partea cealaltă, Universitatea Craiova are 31 de puncte, iar cu o victorie la Cluj ar egala FCSB, dar ar rămâne în continuare pe locul doi al clasamentului, având dezavantaj la golaveraj și la meciurile directe cu ”roș-albaștrii”.

CFR Cluj va bifa în partida cu Universitatea Craiova al cincilea joc cu Edi Iordănescu pe banca tehnică. Cu noul antrenor, formația din Gruia are un parcurs perfect în campionat, patru victorii, singura înfrângere fiind înregistrată în Europa League, 1-2 la Berna cu Young Boys, rezultat ce a consemnat și eliminarea din competiție.

Universitatea Craiova, formație care, de asemenea, a schimbat antrenorul în această toamnă, Corneliu Papură înlocuindu-l pe Cristiano Bergodi, are tot o singură înfrângere cu noua conducere tehnică, instalată la jumătatea lunii noiembrie, venită runda trecută, 0-2 cu FCSB.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Universitatea Craiova, echipele probabile

• CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Itu, Soares, Djokovic - Deac, Debeljuh, Costache
  • Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Bancu - Nistor, Bic, Cicâldău - Ivan, Mamut, Ofosu
  • 90+3 final

Fluier final! CFR Cluj și Universitatea Craiova termină la egalitate, scor 0-0, în ultimul meci al Ligii 1 din 2020.

• 89 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ovidiu Bic a trimis "o torpilă" în bara transversală, după care Bălgrădean a reținut.

• 81 s s

Intră Cătălin Itu, iese Valentin Costache.

• 81 cg cg

Cartonaș galben pentru Reagy Ofosu.

• 77 cg cg

Cartonaș galben pentru Ivan Mamut.

• 75 s s

Intră Michael Pereira, iese Alex Chipciu. Chipciu intrase în minutul 9, în locul lui Gîdea, iar acum a ieșit nervos de pe teren.

• 75 s s

Intră Mateo Susic, iese Cristi Manea.

• 70 s s

Intră Marius Constantin, iese Paul Papp.

• 64 oc oc

Ocazie pentru CFR Cluj. Chipciu a centrat în centrul careului, iar Vincius a reluat cu capul peste poarta Craiovei.

• 56 s s

Intră Cristi Bărbuț, iese Vasile Constantin.

• 53 oc oc

Ocazie pentru CFR Cluj. Deac a centrat la colțul scurt dintr-un corner, iar Burcă a reluat cu capul pe lângă poartă adversă.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat meciul din Gruia.

Pauză la Cluj. CFR și Universitatea Craiova se află la egalitate, scor 0-0. Campioana nu a avut niciun șut pe poartă în prima parte.

• 33 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova! Mamut a primit în șase metri, după o schemă frumoasă a oltenilor, dar Bălgrădean a intervenit și a blocat șutul atacantului advers. Am văzut cea mai mare ocazie de până acum.

• 27 oc oc

Ocazie pentru Universitatea Craiova. Bălașa a șutat pe lângă poartă după ce Bălgrădean a respins slab o centrare venită de la colțul terenului. Notăm prima ocazie importantă a serii.

• 23 fm fm

Chipciu a centrat în interiorul careului, dar portarul Pigliacelli a fost pe fază și a boxat mingea. Cele două echipe joacă prudent în această seară.

• 10 info

Antrenorul oaspeților, Corneliu Papură, a încasat cartonașul galben.

• 9 s s

Intră Alex Chipciu, iese Mihai Gîdea.

• 3 fm fm

CFR Cluj începe meciul în ofensivă, oltenii nu reușesc să iasă din propria jumătate.

• 1 sr1 sr1

A început meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova, ultimul duel programat în 2020, în Liga 1.