Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs US Salernitana, Cagliari, Italy - 09 Mar 2024
Fostul jucător din SuperLiga care este în top 5 fotbaliști pe postul său în Serie A
Exclusiv Al doilea cel mai scump fotbalist român a spus care e prețul său și a fost imediat ”tras de urechi”: ”Nu a fost inteligent!”
CFR Cluj CFR Cluj
2 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 28.06.2020 21:00

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-3. Nebunie în Gruia! Oltenii au relansat campionatul, după un meci superb

28.06.2020, 21:55

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

CFR Cluj și Universitatea Craiova au arătat de ce se află pe primele două locuri și au oferit un super derby în Gruia.

Mai întâi, clujenii au cerut penalty în minutul 6, la un duel dintre Costache și Vlădoiu, dar arbitrul a dat cartonaș galben pentru simulare. Câteva minute mai târziu oltenii au deschis scorul, după un șut superb al lui Koljic.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-3. Oltenii au relansat lupta la titlu

Nistor l-a pus apoi la încercare pe Arlauskis, iar la cealaltă poartă Costache nu a nimerit ținta. Djokovic l-a întins pe Pigliacelli, iar Itu a nimerit transversala din câțiva metri.

Nebunia a continuat și în celălalt careu, dar Arlauskis a salvat miraculos din fața lui Koljic, iar apoi a scos șutul lui Bălașa.

Spectacol a fost și în partea secundă, când Mihăilă a făcut 2-0 cu un lob de efect, iar apoi tot el a trimis o bombă, parată de Arlauskis.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-3. Un singur punct le desparte pe cele două echipe

Trupa lui Dan Petrescu a dat semnalul revenirii în minutul 60, după execuția magnifică a lui Deac, iar după alte 10 minute a venit și egalarea, la lovitura de cap a lui Vinicius.

Nu avea să fie acesta scorul final pentru că, în minutul 87, Cicâldău a luat o acțiune pe cont propriu și a adus victoria oltenilor, cu toate că șutul lui Păun, din minutul 90+6, a trecut aproape de poartă.

După acest succes, Craiova s-a apropiat la un singur punct de liderul CFR, iar lupta pentru titlu este relansată.

Meciul dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova poate fi urmărit, de la ora 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

Oltenii sunt la patru puncte distanță de echipa lui Dan Petrescu, iar cu o victorie pot ”relansa” lupta pentru titlu din Liga 1. Trupa lui Bergodi vine după două victorii cu același scor, 2-1, împotriva celor de la Astra Giurgiu și FC Botoșani.

Tot după două victorii vine și campioana, care a scos-o din lupta pentru titlu pe FCSB, cu 1-0 în Gruia, și s-a impus pe terenul lui FC Botoșani cu 2-0.

Factorii care o pot duce pe Universitatea Craiova la un punct de liderul CFR Cluj

”Cu CFR trebuie să joci tehnic aproape perfect, dacă nu, ei fac ce vor ei. Dacă greșești o pasă, vin imediat peste adversar. Pentru a obține punctele, trebuie să fim foarte buni din punct de vedere defensiv și tehnic.

E un meci de fotbal, normal că jucăm la victorie. Eu sper că vom face un joc foarte bun și se vor vedea îmbunătățire din echipă. Cred că putem, putem să obținem un rezultat bun la Cluj. În fotbal, nu există nicio echipă perfectă”, a declarat Cristiano Bergodi, la conferința de presă premergătoare meciului cu CFR Cluj.

• 90+6 oc oc

Ocazie CFR. Păun șutează de la marginea careului, dar minmgea trece la un metru de poartă.

• 87 g g

GOOOOOOL Craiova! Cicâldău ia o acțiune pe cont propriu, șutează de lângă Camora și îl învinge pe Arlauskis cu o execuție la colțul lung.