FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Gică Hagi are oferta pe masă! Agentul a plecat să negocieze contractul
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special
FCSB FCSB
1 - 5
Rapid Rapid
Sb 27.05.2023 20:30

FCSB - Rapid 1-5. Roș-albaștrii, făcuți KO pe Arena Națională! Giuleștenii au făcut spectacol total

27.05.2023, 22:28

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chiar dacă partida nu mai avea nicio miză pentru niciuna dintre cele două echipe, a fost spectacol fotbalistic pe Arena Națională, la FCSBRapid, scor 1-5, în ultima etapă a play-off-ului.

FCSB - Rapid 1-5. Seară neagră pentru roș-albaștrii

Roș-albaștrii au fost mai activi în startul meciului, însă giuleștenii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 7, prin Luckassen, care a profitat de pasa superbă expediată de Papeau.

În minutul 17, scorul a devenit 2-0 în favoarea giuleștenilor, după reușita lui Ștefan Pănoiu, iar doar cinci minute mai târziu, Paul Iacob a marcat pentru 3-0.

Radaslavescu putea reduce din diferență în minutul 31, însă a trimis pe lângă poartă, iar Drăghia a intervenit salvator la șutul lui Miculescu.

În repriza secundă, roș-albaștrii au irosit o ocazie monumentală în minutul 55, însă Octavian Popescu a reușit să înscrie trei minute mai târziu cu o execuție superbă.

În minutul 63, marcatorul roș-albaștrilor a fost eliminat după un fault grosolan asupra lui Funsho, cel care, doar câteva minute mai târziu, a marcat pentru 4-1.

Tot Funsho a închis tabela în minutul 79, după ce l-a învins pe Târnovanu din fața porții.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Rapid 1-5

FCSB vine după eșecul de pe terenul Farului, scor 2-3, meci care a însemnat și ratarea titlului pentru elevii lui Elias Charalambous. Cu locul doi asigurat, roș-albaștrii vor doar o victorie de palmares în fața rivalei Rapid, în această seară.

De cealaltă parte, Rapid va încheia pe locul 5 în play-off, iar trupa lui Adrian Mutu vrea să termine cu bine stagiunea curentă.

• În meciul tur din play-off, Rapid s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FCSB, într-o partidă care a fost marcată de prestația arbitrului Horațiu Feșnic

Dawa - Haruț, cuplul de fundași centrali pentru FCSB la meciul cu Rapid

Deși nu s-a încheiat sezonul, Gigi Becali a făcut deja “curățenie” în lotul “roș-albaștrilor”. Iulian Cristea, Joonas Tamm, Boban Nikolov, Billel Omrani, Deian Sorescu și Răzvan Oaidă își încheie conturile cu FCSB. Becali s-a răzgândit în privința lui Valentin Crețu, al cărui contract a fost prelungit.

Antrenorul de la FCSB, Elias Charalambous, are probleme mari în privința liniei defensive. Cristea, Tamm și Sorescu nu vor juca în meciul cu Rapid.

Prin urmare, tehnicianul îi are la dispoziție doar pe Denis Haruț (24 de ani) și Joyskim Dawa (27 de ani) pentru postul de fundaș central.

Muntenegreanul Risto Radunovic (31 de ani) își va păstra locul de titular în banda stângă a apărării, în timp ce fundaș dreapta va fi utilizat Alexandru Pantea (19 ani), cel mai probabil.

În linia de mijloc, Eduard Radaslavescu (18 ani) are șanse mari să fie titularizat, așa cum a anunțat Gigi Becali. În plus, FCSB va avea în lot mai mulți jucători tineri, de la academie.

Echipa probabilă pentru FCSB la meciul cu Rapid: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Radaslavescu / Octavian Popescu, Șut, Olaru (cpt) - Miculescu, Compagno, Coman.

Gol Rapid

Onea centrează în fața porții, iar Funsho trimite simplu în poarta roș-albaștrilor.

Gol Rapid

Iacob îi pasează lui Funsho, care pătrunde în care și trimite pe lângă Târnovanu.

• 63 cr
    Cartonaş roşu FCSB

Octavian Popescu este eliminat după ce îl lovește pe Funsho.

• 58 g
    Gol FCSB

Octavian Popescu are o execuție superbă din interiorul careului și îl învinge pe Drăghia.

• 55 s

Papeau este înlocuit cu Ignat.

• 53 oc
    Ocazie FCSB

Popescu îi pasează lui Omrani în careu, acesta trimite slab, Șut încearcă să ajungă la balon, dar trimite pe lângă poartă.

Dawa este înlocuit cu Ovidiu Popescu.

Miculescu este înlocuit cu Omrani.

Pantea este înlocuit cu Crețu.

Radaslavescu este înlocuit cu Octavian Popescu.

Ocazie FCSB

Miculescu șutează puternic cu stângul din interiorul careului, însă Drăghia are o intervenție bună și reușește să respingă.

• 34
    Info

Partida este întreruptă după ce suporterii FCSB-ului au aruncat cu torțe și au avut scandări rasiste la adresa giuleștenilor.

• 31 oc
    Ocazie FCSB

Coman ajunge la un balon în interiorul careului și îi trimite cu capul lui Radaslavscu, care șutează pe lângă poartă.

• 26 g
    Gol Rapid

Onea centrează din corner, Luckassen recentrează în fața porții cu capul, iar Iacob îl învinge pe Târnovanu.

• 17 g
    Gol Rapid

Onea centrează din corner, balonul este respins până la Pănoiu, care șutează de la marginea careului, mingea este deviată și intră în poarta lui Târnovanu.

• 15 oc
    Ocazie Rapid

Funsho îi pasează lui Papeau în interiorul careului și șutează către poarta lui Târnovanu, dar portarul roș-albaștrilor respinge în lateral.

• 10 oc
    Ocazie FCSB

Coman centrează de pe partea stângă, dar Drăghia reușește să respingă.

• 7 g
    Gol Rapid

Papeau îl găsește cu o pasă superbă pe Luckassen în interiorul careului, iar atacantul giuleștenilor îl învinge pe Târnovanu.