Costel Gâlcă a spus care este situația lui Alex Mitriță, după ce fotbalistul s-a accidentat din nou
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Manea a spus totul despre haosul de la CFR Cluj: ”E nevoie de un antrenor ca lumea. Să fie seriozitate”
Viitorul Viitorul
1 - 4
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 14.09.2020 22:00

FC Viitorul - Universitatea Craiova 1-4 | Trupa lui Hagi, umilită acasă! Koljic a reușit o dublă. Artean, eliminat!

14.09.2020, 22:55

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a dat recital la Ovidiu. Oltenii au făcut ce au vrut din trupa lui Gică Hagi, pe care au umilit-o total, scor 1-4.

Ce-i drept, Viitorul a rămas încă din minutul 2 în 10 jucători, după gestul stupid al lui Artean care i-a provocat o comoție lui Cicâldău.

Formaţia condusă de Cristiano Bergodi a deschis scorul în minutul 18 prin Elvir Koljic, acesta profitând de o pasă greşită a fundaşului Andrei Ciobanu. Atacantul bosniac al Universităţii Craiova a reuşit dubla în repriza secundă, când a transformat o lovitură liberă de la aproximativ 17 metri. Koljic a ajuns astfel la 4 goluri marcate în primele 3 etape ale noii ediţii de campionat.

În minutul 66, Nicuşor Bancu a marcat al treilea gol al formaţiei oltene cu un şut plasat de la 7 metri lateral stânga după o centrare a lui Ştefan Vlădoiu.

Pentru Universitatea Craiova a mai înscris Andrei Ivan în minutul 75, acesta fructificând o pasă în adâncime a lui Dan Nistor.

FC Viitorul - Universitatea Craiova 1-4 | Trupa lui Hagi a jucat din minutul 5 cu un om în minus

Unicul gol al echipei FC Viitorul a fost marcat în prelungirile primei reprize de atacantul Kevin Luckassen în urma unei pase a lui Alexandru Măţan. Acesta a fost primul gol al atacantului olandez de origine ghaneză în tricoul echipei din Ovidiu.

Formaţia gazdă a evoluat din minutul 5 cu un om mai puţin pe teren după ce Andrei Artean a fost eliminat de arbitrul Andrei Chivulete în urma unui fault dur asupra lui Alexandru Cicâldău.

În urma succesului de la Ovidiu, Universitatea Craiova a urcat pe prima poziţie a clasamentului Ligii 1, rămânând singura echipă cu maximum de puncte, 9, după primele trei etape.

De partea cealaltă, FC Viitorul a coborât pe ultimul loc al clasamentului, având 1 punct, la fel ca Astra Giurgiu şi FC Argeş, dar cu un golaveraj mai slab.

VIDEO cu rezumatul partidei Viitorul - Craiova 1-4

FC Viitorul nu a convins până acum sub comanda noului antrenor Ruben de la Barrera. În acest sezon, constănțenii au remizat împotriva nou-promovatei UTA Arad, pe teren propriu, scor 1-1, și au pierdut clar duelul cu FCSB, de pe Arena Națională, 0-3.

LIVE VIDEO FC Viitorul - Universitatea Craiova, de la 21:00, pe Digi Sport 1

În schimb, Universitatea Craiova a câștigat ambele meciuri (1-0, contra lui Sepsi și 2-0, împotriva Astrei), astfel că trupa lui Cristiano Bergodi poate fi singura formație din Liga 1 cu punctaj maxim după primele trei runde.

FC Viitorul și Universitatea Craiova s-au mai întâlnit de 18 ori în Liga 1, iar bilanțul este echilibrat: 6 victorii pentru constănțeni, 5 remize și 7 victorii ale oltenilor.

În sezonul trecut, Craiova a câștigat ambele meciuri cu echipa lui Hagi. Oltenii s-au impus cu 3-1 și 2-1, acasă, respectiv în deplasare.

Dacă Universitatea Craiova a luptat până în ultima rundă la titlu, FC Viitorul a evoluat în play-out-ul stagiunii trecute, terminând sezonul pe locul 7.

• 75 g g

GOOOOOL CRAIOVA: 1-4, IVAN! Atacantul oltenilor a marcat, după aproape un an, cu un șut sub transversală, din afara careului

• 74 s s

Schimbare Viitorul! A ieșit Dussaut, a intrat Casap

• 73 s s

Schimbare Craiova! A ieșit Koljic, a intrat Bărbuț

• 67 g g

GOOOOOL CRAIOVA: 1-3, BANCU! Fundașul stânga a finalizat, elegant, cu latul, din patru metri, după o centrare excelentă a lui Vlădoiu, de pe dreapta și o eroare a lui Ganea.

• 63 s s

Schimbare Viitorul! A ieșit Chițu, a intrat Ganea

• 61 cg cg

Cartonaș galben Matei! Pentru un fault la Ivan

• 51 g g

GOOOOOL CRAIOVA: 1-2, KOLJIC! Atacantul bosnic a marcat cu o bombă, din lovitură liberă, de la marginea careului de 16 metri

• 45+3 g g

GOOOOOL VIITORUL: 1-1, LUCKASSEN! Olandezul de origine ganeză a marcat elegant, pe lângă portar, după o pasă măiastră a lui Mățan.

• 41 oc oc

Ivan a reluat cu capul, din interiorul careului, spre colțul lung, dar mingea a trecut puțin pe lângă bară

• 37 cg cg

Cartonaș galben Ciobanu! A intrat tare asupra lui Vlădoiu

• 30 cg cg

Cartonaș galben Bic. Pentru fault la mijlocul terenului

• 18 oc oc

GOOOOOL CRAIOVA: 0-1, KOLJIC! Atacantul a profitat de o mare eroare a lui Ciobanu și a finalizat cu un șut sec pe colțul scurt.

A fost o fază care a plecat de la Cojocaru. Portarul a pasat cu mâna la Mladen, acesta i-a dat lui Boboc pe dreapta. Presat, acesta din urmă a trimis la Ciobanu, iar ultimul a greșit preluarea și i-a oferit lui Koljic șansa de a marca

• 16 oc oc

Mihăilă a scăpat singur pe dreapta, a intrat în careu, a încercat un lob, dar Cojocaru a fost atent. Faza a plecat de la Nistor, din propia jumătate, după care Ivan l-a lansat bine în atac pe al său coleg