Exclusiv Daniel Niculae a intrat în direct și nu s-a abținut: ”Viciere de rezultat”
Exclusiv Apel pentru Dan Petrescu, după umilința CFR-ului cu Farul: ”Nu au nicio șansă”. Florin Prunea avertizează: ”Degringoladă”
”Nu primesc foarte mulți bani la FCSB”. Ce salariu are campionul României
Euro Fotbal
Farul Farul
5 - 1
Vi 19.04.2024 20:30

Farul - CFR Cluj 5-1. Umilință pentru ardeleni la Ovidiu! Elevii lui Gică Hagi s-au întrecut în execuții

19.04.2024, 22:25

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Farul Constanța s-a impus în fața celor de la CFR Cluj, scor 5-1, în etapa cu numărul cinci din play-off-ul SuperLigii.

Farul - CFR Cluj 5-1

În urma acestui rezultat, formația lui Gică Hagi a urcat pe locul doi în clasament, cu 32 de puncte, la 12 ”lungimi” distanță de liderul FCSB. De cealaltă parte, CFR Cluj a căzut pe locul patru, cu 31 de puncte.

Scorul a fost deschis de Louis Munteanu cu un șut superb, în minutul 22. Ionuț Cojocaru a punctat și el la 20 de minute distanță, iar scorul la pauză a fost de 2-0 pentru marinari.

Constantin Grameni a fost cel care a punctat pentru 3-0, în repriza secundă. Ardelenii au reușit să reducă din diferență grație reușitei lui Otele, minutul 76.

În cele din urmă, Farul a mai marcat încă de două ori și și-a asigurat victoria. Ionuț Cojocaru a reușit ”dubla”, minutul 78, iar Cristi Ganea a stabilit scorul final, minutul 83.

VIDEO Rezumat Farul - CFR 5-1

”Marinarii” se află pe locul 4 înaintea partidei, cu 29 de puncte, dar o victorie ar propulsa trupa lui Gică Hagi pe poziția a doua, ocupată acum de CFR Cluj (31 de puncte). Farul vine după victoria de pe terenul Universității Craiova, 2-1, în timp ce ardelenii au fost învinși în etapa precedentă de FCSB, 0-1, pe teren propriu.

Cele două formații s-au întâlnit de 34 la nivelul primei ligi: 11 victorii Farul, 7 remize și 16 succese CFR Cluj. Gruparea constănțeană este neînvinsă în ultimele două jocuri de ”acasă” contra CFR-ului, însă are o singură victorie pe teren propriu în istoria confruntărilor directe.

• Louis Munteanu este golgheterul Farului, cu 8 reușite, în timp ce Otele este principalul marcator de la CFR, cu 13 goluri.

Deși Dan Petrescu a bătut palma cu CFR Cluj, echipa este pregătită în continuare de perechea Ovidiu Hoban-Francisc Dican. Gică Hagi are nu mai puțin de 31 de meciuri ca antrenor împotriva clujenilor, 11 victorii, 8 remize și 12 eșecuri.

Farul - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. Hagi: ”Un adversar foarte puternic”

Suntem conștienți că întâlnim un adversar foarte puternic, dificil... Gândurile noastre se îndreaptă doar către victorie. O victorie ne-ar poziționa acolo sus în lupta pentru a participa în Europa. Tot timpul am avut meciuri dificile cu ei, dar noi suntem o echipă care am avut rezultate bune.

Suntem optimiști că trebuie să facem un meci complet și sperăm să vină victoria. Eu știu că întâlnesc o echipă foarte puternică, cu care am avut mereu meciuri grele. Sperăm să prindem o zi bună!

(n.r.- Mai aveți șase etape, patru sunt pe teren propriu...) Da? Nici nu știam (n.r.-râde)! Asta este o dovadă că mă gândesc doar la meciul următor. Venim după o deplasare foarte grea, nimic nu este ușor, dar am încredere că ne putem lupta cu orice antrenor.

Noi suntem campioni, până vine altă campioană trebuie să arătăm că suntem campioni și că știm să jucăm cu echipele foarte bune”, a declarat Hagi, la conferința de presă premergătoare jocului de la Ovidiu.

Clasamentul din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii / Foto: Captură Digi Sport