Cum arată echipa etapei a 8-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + Antrenorul rundei
FOTBAL: CSC 1599 SELIMBAR - GLORIA BUZAU, LIGA 2 CASA PARIURILOR PLAY-OFF (03.05.2024)
Gloria Buzău - Unirea Slobozia, LIVE VIDEO, ora 19:00, în direct la DGS 1. Dacă nu pierde, Buzăul promovează în SuperLiga
florin prunea
Exclusiv Anghel Iordănescu a intrat în direct și Florin Prunea i-a spus: ”Te văd eu pe 25, că vine!”. Replica primită imediat
LIVE Liga Digi Sport
Dinamo Dinamo
1 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Vi 26.04.2024 20:00

Dinamo - FC Voluntari 1-1. ”Câinii Roșii” au rămas pe loc direct retrogradabil. Ilfovenii, în afara ”zonei roșii”

26.04.2024, 20:00

• Liga 2: Gloria Buzău - Unirea Slobozia, marți, 19:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Dinamo a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Voluntari, într-un meci din cadrul etapei a 7-a din play-out-ul SuperLigii.

Golurile din această partidă au fost marcate de Eddy Gnahore (minutul 35) pentru ”Câinii Roșii”, respectiv Bautista Cascini (minutul 37) pentru ilfoveni.

În urma acestui rezultat, Dinamo se află pe locul al 15-lea (penultimul) din SuperLiga, cu 21 de puncte, în timp ce FC Voluntari ocupă poziția a 12-a, prima deasupra retrogradării, cu 23 de puncte.

VIDEO Rezumat Dinamo - FC Voluntari 1-1

În prima repriză, gazdele au fost mai periculoase și au avut prima ocazie la poarta lui Jesus Fernandez (portarul lui FC Voluntari) prin bulgarul Georgi Milanov, al cărui șut s-a dus puțin peste transversală.

Ulterior, în minutul 35, Dinamo a reușit să deschidă scorul prin Eddy Gnahore, al cărui șut a fost deviat decisiv de Patricio Matricardi, fundașul central argentinian al ilfovenilor.

Însă, două minute mai târziu (minutul 37), ilfovenii au reușit să egaleze pe tabelă, după golul marcat de Bautista Cascini, servit excelent în careu de Vadim Rață.

În repriza secundă, cele două echipe și-au creat mai multe ocazii la porțile adverse, dar cea mai periculoasă dintre ele a fost cea din minutul 82 a lui Nicolae Carnat, mijlocașul lui FC Voluntari, care, din cădere, a trimis un șut care s-a dus în transversala porții apărate de Adnan Golubovic.

Tot ilfovenii au fost cei care puteau da lovitura pe final, în minutul 90+6, la lovitura de cap a lui Daniel Florea care s-a dus puțin pe lângă poarta dinamoviștilor.

Însă, în cele din urmă, scorul înregistrat pe tabelă a fost de 1-1.

Dinamo - FC Voluntari se joacă cu ”casa închisă”

Cu o zi înainte de meciul Dinamo - FC Voluntari, toate bilete scoase la vânzare pe platforma online în tribunele stadionului Arcul de Triumf pentru acest duel au fost vândute.

Astfel, meciul dintre ”Câinii Roșii” și ilfoveni se va juca cu ”casa închisă”, cu aproximativ 7000 de fani în tribune.

• Acesta este primul meci jucat de Dinamo, pe teren propriu, după ce Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a decis să suspende sancțiunea inițială îndreptată spre formația bucureșteană, care trebuia să dispute 4 meciuri acasă fără spectatori.
  • 90+7 fr2

Final de meci!

• 90+6 oc
    Ocazie FC Voluntari

Carnat centrează în careu, iar Florea trimite balonul puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

• 82 oc

Carnat șutează puternic de la distanță, dar mingea se duce în transversală.

• 81 oc
    Ocazie Dinamo

Iglesias șutează din lateral, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă.

• 79 s

Nemec este înlocuit de Florea.

• 79 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Turda este avertizat.

• 74 oc

Selmani este în poziție de 1 la 1 cu portarul advers și șutează, dar Jesus Fernandez a respins balonul în lateral.

• 73 cg

Popescu este avertizat.

• 69 fm
    Fază meci FC Voluntari

Carnat a căzut, la marginea careului de 16 metri, după un duel cu Velkovski, iar Radu Petrescu a dictat un cartonaș galben jucătorului de la Dinamo.

Arbitrul a fost chemat de către Sebastian Colțescu, aflat în camera VAR, să revadă faza. Inițial, s-a crezut că Petrescu ar putea dicta eliminarea lui Velkovski, dar după ce a vizionat cadrele de la VAR, ”centralul” a decis că nu a fost nimic și a anulat și cartonașul galben.