Mesajul Rapidului, după ce liderul galeriei giuleștene a fost eliberat din închisoare

CFR Cluj - UTA 0-0. Echipa lui Dan Petrescu, la a patra remiză consecutivă

08.02.2022, 19:25

• Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

CFR Cluj nu a reușit să se impună pe teren propriu în fața celor de la UTA Arad, în etapa cu numărul 25 din Liga 1. Ardelenii au reușit doar un modest 0-0 în fața elevilor lui Ionuț Badea.

Este a patra remiză consecutivă pentru echipa antrenată de Dan Petrescu, care rămâne lider în clasamentul din Liga 1, cu un total de 61 de puncte.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut ardelenilor, în minutul 14, atunci când Florin Ștefan a centrat foarte bine, iar Neguț a apărut la finalizare. Iacob, portarul arădenilor a fost inspirat și a respins balonul.

Câteva minute mai târziu, Ștefan a șutat de la distanță și i-a pus probleme portarului de la UTA, care a reușit cu greu să pareze lovitura. Debeljuh a reușit să trimită în poarta arădenilor, însă asistentul indicase deja ofsaid.

Arădenii puteau marca în minutul 26, când au construit o fază periculoasă la poarta apărată de Otto Hindrich, dar execuția lui Roger nu a fost bună.

Echipa antrenat de Ionuț Badea a lansat o avalanșă de ocazii la poarta lui Hindrich pe finalul primei reprize, dar goalkeeper-ul campioanei a reușit niște parade splendide, iar, la pauză, scorul era egal, 0-0.

Ocaziile nu au lipsit nici din cea de-a doua jumătate a partidei. Neguț a lovit bara încă din primele secunde ale celei de-a doua reprize. În minutul 48, Ciprian Deac, față în față cu Iacob, a trimis pe lângă poartă.

A doua bară a ardelenilor a venit în minutul 61, când Păun a șutat puternic la poarta lui Iacob. Portarul de la UTA a respins balonul în bara laterală.

Elevii lui Liviu Ciobotariu puteau înscrie în minutul 67 dintr-o lovitură liberă indirectă. Balonul a fost scos de pe linia porții de Florin Ștefan.

VIDEO Rezumatul meciului CFR Cluj - UTA Arad 0-0

CFR Cluj se menține pe poziția de lider al campionatului și înainte de duelul cu UTA. Ardelenii au 60 de puncte strânse după primele 24 de etape, la 8 lungimi distanță de FCSB, principala urmăritoare.

Lucrurile au început să nu mai meargă atât de bine la echipa lui Dan Petrescu (54 de ani). În ultimele trei meciuri, clujenii au fost egalați în ultimele minute de joc și au pierdut, astfel, 6 puncte extrem de importante în calculele pentru titlu.

Ultima oară, formația din Gruia a fost egalată în prelungiri de Universitatea Craiova, scor 1-1

CFR Cluj - UTA, Live Video, Digi Sport 1, ora 17:30. Arădenii au câștigat la primul meci cu Ionuț Badea pe bancă

De partea cealaltă, UTA dă semne de revenire. Formația care s-a aflat în cădere liberă în campionat în ultimele etape a reușit să întrerupă seria neagră și să se impună în fața lui Sepsi, scor 1-0

Meciul a reprezentat debutul lui Ionuț Badea (46 de ani) pe banca tehnică, iar rezultatul a fost cel dorit. Arădenii se situează momentan pe locul 9 în Liga 1, cu 31 de puncte strânse.

Schimbare CFR Cluj

Bus este introdus în locul lui Bordeianu.

• 78 s

Petrila este introdus în locul lui Debeljuh.

• 72 s

Baravykas este introdus în locul lui Dangubic.

• 69 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Graovac este avertizat.

• 67 oc
    Ocazie UTA

Arădenii au șansa să înscrie dintr-o lovitură liberă indirectă la poarta lui Hindrich, dar balonul este scos de pe linia porții de Florin Ștefan.

• 65 cg

Florin Ștefan este avertizat.

• 63 s

Neguț este înlocuit cu Bordeianu.

• 61 oc
    Ocazie CFR Cluj

Neguț dribleză foarte bine și îi pasează lui Păun care șutează puternic la poarta lui Iacob. Portarul arădenilor reușește o intervenție bună și respinge balonul în bară.

• 57 s

Laukzemis este înlocuit cu Vorobjovas.

• 57 s

Isac este înlocuit cu Otele.

• 48 oc

Deac are șansa să deschidă scorul, dar, față în față cu Iacob, decarul de la CFR trage pe lângă poartă.

• 46 oc

Neguț șutează foarte bine, dar balonul lovește bara.

Sacko este înlocuit cu Omrani.

Itu este înlocuit cu Păun.

• 37 oc
    Ocazie UTA

Arădenii lansează o avalanșă de ocazii la poarta lui Otto Hindrich. Dangubic încearcă să înscrie cu capul, însă Hindrich respinge foarte bine. Laukzemis ajunge la balon și trimite spre poartă, dar portarul ardelenilor are o nouă intervenție spectaculoasă.

• 26 oc
    Ocazie UTA

Arădenii construiesc o fază periculoasă la poarta lui Otto Hindrich, însă lui Roger nu îi iese execuția.

• 17 oc

Florin Ștefan șutează de la distanță și îi pune probleme lui Iacob care respinge balonul. Debeljuh reușește să trimită în poarta arădenilor, dar asistentul indicase deja ofsaid.

• 14 oc

Florin Ștefan centrează foarte bine în interiorul careului, iar Neguț apare la finalizare, însă intervenția lui Iacob este foarte bună și balonul este respins.