FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (29.01.2023)
Anunțul făcut de Gică Hagi, după ce Gigi Becali a spus că-i dă 20.000 de euro pe lună lui Denis Alibec

CFR Cluj - Sepsi 2-1. Karlo Muhar i-a salvat pe ardeleni în 90+6

28.04.2024, 23:00

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului SuperLigii României

Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

CFR Cluj, chin în Gruia cu doi oameni în plus

A fost o primă repriză ”nebună” în Gruia. Ardelenii au deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Muhar. Dar avantajul ardelenilor nu a durat mult.

Marcel Bîrsan a acordat penalty pentru Sepsi, iar Alimi a transformat în minutul 20. După gol, a urmat un adevărat coșmar pentru covăsneni, care au încasat două cartonașe roșii.

Mai întâi Oroian, în minutul 21, a încasat al doilea cartonaș galben. Apoi în prelungiri, Florin Ștefan a fost eliminat direct, după o intrare dură.

În repriza a doua, cu doi oameni în plus, ardelenii au lovit bara transversală de două ori. Golul victoriei a fost reușit de Muhar, care a reușit ”dubla” în 90+6.

• În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul 2 în play-off, cu 37 de puncte. Sepsi rămâne pe locul 6, cu 28 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

CFR Cluj - Sepsi 2-1

După șase etape jucate, CFR Cluj este pe locul al patrulea în play-off, cu 34 de puncte, însă la doar o lungime în spatele Farului, locul secund, care are și un meci în plus.

De cealaltă parte, Sepsi este pe poziția a șasea, cu 28 de puncte acumulate în cele șase meciuri jucate.

În turul disputat la Sf. Gheorghe, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1. Marius Ștefănescu a deschis scorul pentru covăsneni, în timp ce Matija Boben a adus egalarea ardelenilor.

VIDEO cu rezumatul partidei tur

CFR Cluj - Sepsi, LIVE VIDEO, de la 21:00 pe Digi Sport 1

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – C. Deac, Michael, Otele

• Antrenor: Francisc Dican

Sepsi OSK: Niczuly – Aganovic, Ninaj, D. Ciobotariu, Ștefan – K. Varga, Renta, Alimi, R. Varga – Debeljuh, Ștefănescu

• Antrenor: Bernd Storck
Sepsi Sepsi
  • 90+8 final
  • 90+6 g
    Gol CFR Cluj

GOOOL CFR Cluj! Karlo Muhar a dat lovitura în prelungiri.

• 86 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Birligea a fost avertizat.

• 84 oc
    Ocazie CFR Cluj

Ocazie mare CFR Cluj! Și Birligea a lovit bara.