Fussball, Europa League, Deutschland, Herren, Saison 2023/2024, Achtelfinale Rückspiel, BayArena Leverkusen, Bayer Lever
Xabi Alonso e sigur! Ce echipă vede favorită la câștigarea Europa League: o poate întâlni în finală
profimedia-0849782741
Știm sferturile de finală UEFA Europa League! Cu cine au picat Liverpool, AC Milan și Bayer Leverkusen
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Young Boys Young Boys
2 - 1
Jo 10.12.2020 19:55

Young Boys - CFR Cluj 2-1. Campioana României, eliminată din Europa League. Final tensionat, cu trei eliminări

10.12.2020, 21:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a ratat calificarea în șaisprezecimile Europa League în fața celor de la Young Boys. Ardelenii au condus la Berna, dar elvețienii au învins în cele din urmă cu 2-1.

Păun și Deac au avut primele ocazii ale partidei, dar șuturile acestora au fost blocate în careul advers.

Bălgrădean a fost ”eroul” clujenilor în minutul 24, când a ieșit excelent pe o minge centrată de Mambimbi.

Rondon putea deschide scorul în minutul 34, dar nu a nimerit balonul din interiorul careului. Tot atacantul venezuelean și-a încercat norocul cu un șut din afara careului în minutul 41. Von Ballmoss a fost la post.

Young Boys - CFR Cluj 2-1. Campioana României, eliminată din Europa League

În partea secundă, Gaudino l-a pus la încercare pe Bălgrădean cu un șut puternic, dar portarul român a boxat și a îndepărtat pericolul. Replica ardelenilor a venit în minutul 63. Camora și Pereira nu l-au putut învinge, însă, pe goalkeeper-ul lui Young Boys.

CFR a visat la o nouă calificare din minutul 84, după ce Debeljuh a trimis în poartă o minge expediată în bară de Rondon.

Bucuria ardelenilor nu a durat mult. În minutul 90+1, Bălgrădean a fost eliminat după ce a protestat în urma unui penalty acordat de centralul Benoit Bastien. Sandomierski a intrat în locul său, dar nu a putut apăra lovitura de la 11 metri executată de Nsame.

Același Nsame a fost trimis mai devreme la cabine în urma unui fault asupra lui Burcă. Chiar și așa, tot elvețienii au înscris. Elia și Gaudino au scăpat singuri cu Sandomierski, iar ultimul a stabilit scorul final, 2-1 pentru Young Boys, care merge în șaisprezecimile Europa League.

Calculele calificării în primăvara europeană sunt simple pentru CFR Cluj: doar victoria în Elveția, în fața celor de la Young Boys, trimite gruparea ardeleană în șaisprezecimile UEFA Europa League. În Gruia, cele două formații au terminat la egalitate, 1-1. După o primă repriză albă, Rondon a deschis scorul în minutul 62, însă avantajul clujenilor a durat doar șapte minute, până când Fassnacht a profitat de o greșeală în apărarea clujenilor și l-a învins pe Bălgrădean.

LIVE VIDEO | Young Boys - CFR Cluj, ora 19:55, pe Digi Sport 1.

Edi Iordănescu (42 de ani) a început cu dreptul noul mandat de la CFR Cluj. Campioana României s-a impus în Copou, scor 2-0, în fața celor de la Poli Iași, în runda a 12-a din Liga 1. Misiunea grupării din Gruia este mult mai dificilă în partida din Elveția. Doar AS Roma a reușit să câștige pe terenul campioanei din Țara Cantoanelor, în ultimele 17 meciuri oficiale.

În același timp, CFR a suferit doar două înfrângeri în ultimele 20 de jocuri oficiale disputate în deplasare, 5-0 cu AS Roma și 1-0 cu Poli Iași, disputat de fapt la Cluj, cu ieșenii în postura de gazde.

LIVE VIDEO | Young Boys - CFR Cluj, ora 19:55, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• 90+8 cgr cgr

Cartonaș roșu și pentru Djokovic, după ce l-a jignit pe arbitrul Benoit Bastien.

• 90+6 g g

GOL Young Boys! Elia și Gaudino scapă singuri cu Sandomierski. Primul pasează către Gaudino, iar acesta trimite în poarta goală.

• 90+5 cg cg

Galben pentru Sulejmani.

• 90+4 cr cr

Nsame vede cartonașul roșu după un fault asupra lui Burcă.

• 90+3 gp gp

GOL Young Boys! Nsame trage în partea stângă, Sandomierski ghicește colțul, dar nu reușește să atingă mingea.

• 90+2 s s

Deac este înlocuit de Sandomierski.

• 90+1 cr cr

Bălgrădean vede cartonașul roșu după un fault în careu. Arbitrul Bastien l-a trimis la vestiare pe portarul român pentru proteste.

• 89 oc oc

Ocazie Young Boys. Gaudino centrează din corner, iar Lefort reia cu capul, dar Camora respinge de pe linia porții.

• 84 g g

GOOOL CFR Cluj! Rondon trimite în bară cu stângul, mingea ajunge la Debeljuh, iar acesta trimite din cădere în poarta goală.

• 82 s s

Iese Ngamaleu, intră Zesiger.

• 75 oc oc

Elia trimite cu capul pe lângă poartă de la lângă Burcă, iar tabela rămâne nemodificată.

• 74 s s

Păun este înlocuit de Debeljuh.

• 63 oc oc

Ocazie mare pentru CFR Cluj! Djokovic ratează execuția din afara careului, dar mingea ajunge la Camora, care trage puternic, însă von Ballmoss respinge. Acțiunea se încheie cu un șut respins al lui Pereira.

• 62 s s

Iese Mambimbi, intră Elia.

• 61 oc oc

Ocazie importantă pentru elvețieni! Bălgrădean boxează o minge șutată puternic de Gaudino.

• 59 s s

Iese Sulejmani, intră Gaudino.

• 58 s s

Iese Rieder, intră Martins.

• 57 oc oc

Nsame semnează o ocazie importantă a elvețienilor. Acesta reia cu capul o minge centrată din corner, dar nu nimerește spațiul porții lui Bălgrădean.

S-a reluat jocul!

Final de primă repriză!

• 44 oc oc

Ocazie uriașă a CFR-ului. Rondon intră în careu, trimite printre picioarele lui von Ballmoss, dar portarul elvețienilor reușește să respingă mingea cu mâna în corner.

• 41 oc oc

Din nou Rondon! Atacantul CFR-ului trage puternic din afara careului, pe jos, dar mingea este reținută de von Ballmoss.

• 34 oc oc

Ocazie mare pentru CFR Cluj! Rondon primește o centrare de pe partea dreaptă, dar nu nimerește balonul și acesta trece prin fața porții elvețienilor.

• 29 oc oc

Djokovic își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar nu nimerește spațiul porții lui von Ballmoss.

• 26 oc oc

Burgy reia cu umărul o minge centrată din corner, dar trimite pe lângă poarta campioanei României.

• 24 oc oc

Fază periculoasă la poarta CFR-ului! Mambimbi centrează în careu, dar Bălgrădean iese și reține înainte ca mingea să fie reluată de Nsame.

• 9 oc oc

Rondon intră în careu, trece de un adversar și trimite către Deac. Decarul CFR-ului șutează din prima, dar mingea este blocată de defensiva adversă.

• 7 oc oc

Păun încearcă un șut din interiorul careului, dar șutul este slab și elvețienii au îndepărtat pericolul.