mbappe
Anunțul făcut de tatăl lui Kylian Mbappe despre starul de la PSG
mirel radoi craiova cfr cluj (11)
Foto Cum a fost surprins Mirel Rădoi la meciul cu CFR Cluj, după ce i-a spus ”NU” Universității Craiova
rapid fcsb
Live Video&Text Rapid - FCSB 2-0, ACUM, la Digi Sport 1. ”Roș-albaștrii” au avut un penalty anulat
etapa 10 Superliga: Rapid-FCSB
Play-Off

22.07.2021, 15:50

România a câștigat primul meci din Grupa B, de la JO 2020, scor 1-0 împotriva Hondurasului.

profimedia-0622725720
Imagine din meciul Honduras - România, de la Jocurile Olimpice / Foto: Profimedia.
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Adversarii ”tricolorilor” au avut primele ocazii periculoase ale partidei, dar Aioani s-a opus de fiecare dată. A urmat și o fază spectaculoasă reușită de Benguche, care a trecut de Florin Ștefan și de Aioani, dar Ghiță a intervenit și a respins înainte ca mingea să intre în poartă.

Honduras U23 - România U23 0-1. Rezultat excelent! ”Tricolorii” câștigă primul meci la Jocurile Olimpice

România a marcat unicul gol al partidei chiar înainte de pauză. Ciobanu a centrat din corner, Oliva a respins nefericit, iar mingea a intrat în poarta Hondurasului.

În partea secundă, ”tricolorii” au mai avut două șanse de a înscrie, prin Sefer, dar tabela a rămas nemodificată.

Astfel, România câștigă primele trei puncte din această grupă și se gândește la următorul meci, cu Coreea de Sud, care a pierdut meciul cu Noua Zeelandă, scor 1-0.

Duminică, 25 iulie

• Noua Zeelandă – Honduras (ora locală 17:00, Kashima)
  • România – Coreea de Sud (ora locală 20:00), Kashima) 14:00, ora României

Miercuri, 28 iulie

• România – Noua Zeelandă (ora locală 17:30, Sapporo) 11:30, ora României
  • Coreea de Sud – Honduras (ora locală 17:30, Yokohama)

Echipele de start:

• Honduras: Guity - Casildo, Maldonado, Garcia, Decas - Pineda, Alvarez, Rivas, Rodriguez - Martinez, Benguche
  • România: Aioani - Ghiță, Marin, Pașcanu - Rațiu (Grigore 75), Ciobanu (Băluță 68), Dulca, Ștefan (Boboc 46) - Dobre, Ganea (Sîntean 68), Gheorghe (Sefer 55)
    Rezerve: Popa, Băluță, Florescu

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 85: Sefer are o nouă șansă, dar șutul său cu stângul este reținut de goalkeeper-ul advers.

Minutul 67: Ocazie de 2-0! Sefer trage cu stângul de la 20 de metri, dar mingea este respinsă de portarul Hondurasului.

Minutul 64: Aioani intervine din nou! Portarul Farului reușește să respingă o minge șutată puternic din afara careului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 45+1: GOOOL România! Ciobanu trimite în careu din corner, mingea este deviată cu capul la colțul lung de un fundaș al Hondurasului și intră în poartă.

Minutul 42: Rațiu intră în careu, trage pe jos cu piciorul drept, către colțul lung, dar mingea trece pe lângă poarta adversă.

Minutul 39: Ocazie imensă pentru Honduras! Benguche trece de Florin Ștefan, îl driblează și pe Aioani, dar Ghiță intervine înainte ca mingea să ajungă în poartă.

Minutul 22: Aioani reține fără probleme o minge trimisă pe centrul porții.

Minutul 10: Ocazie pentru România! Rațiu intră în careu, lasă mingea pentru Ganea, dar nu reușește să reia spre poartă.

Minutul 9: Din nou Aioani! Portarul ”tricolorilor” respinge o minge șutată puternic de la marginea careului.

Minutul 8: O primă șansă și la poarta României! Aioani reține o minge trimisă slab, pe jos.

Minutul 7: Ciobanu execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, centrează în careu, Pașcanu reia cu capul, dar mingea trece pe lângă poarta adversă.

Minutul 1: Fluier de start!

”Tricolorii” debutează la Jocurile Olimpice de la Tokyo împotriva celor de la Honduras, o națională formată, în mare parte, din jucători care evoluează în campionatul intern. Nici Mirel Rădoi nu a avut foarte multe soluții pentru această acțiune. Mulți jucători nu au fost convocați pentru că nu au primit acceptul cluburilor să participe la Jocurile Olimpice.

Selecționerul României a explicat că a stabilit echipa pentru jocul de mâine, primul din grupe, cu Honduras. Rădoi spune că mai are două posturi de clarificat, însă acestea vor fi stabilite abia mâine înaintea partidei.

Rădoi pune și o presiune în plus pe jucătorii săi. Spune că, cine va câștiga această partidă, are șanse mari să termine pe un loc ce asigură calificarea în fazele eliminatorii.

”Mai avem două posturi de clarificat pentru titularizare, în rest știm echipa pentru mâine. Mai avem antrenamentul din această seară, iar mâine la prânz vom definitiva primul 11. În mare, însă, cunoaștem echipa de start, în urma rapoartelor noastre, în urma pregătirii din țară și de aici, din Japonia.

”Practic, cine câștigă în meciul Honduras-România are foarte mari șanse să termine pe locul 2 în grupă. Dar Noua Zeelandă poate fi marea surpriză, se cunosc foarte puține informații despre această echipă, în platforma de monitorizare video există doar două partide amicale disputate de ei, iar din acele partide doar un jucător e în lotul de aici”, a declarat Mirel Rădoi la conferința de presă.

Lotul României de fotbal pentru Olimpiada de la Tokyo 2020

• Portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;
  • Fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;
  • Mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;
  • Atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe;
  • Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;

Joi, 22 iulie

• Noua Zeelandă – Coreea de Sud (ora locală 17:00, Kashima)
  • Honduras – România (ora locală 20:00, Kashima) 14:00, ora României

Etichete: jocurile olimpice , mirel radoi , jo 2020 , romania u23 , honduras u23 - românia u23

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România
Screenshot 2023-12-25 at 20.26.52
rapid fcsb

Mesajul categoric transmis de Răzvan Lucescu, după ce a cucerit titlul în Grecia și a scris istorie pentru PAOK
rzv
Ca la teatru! Real Madrid a condus cu 4-1, dar ce s-a întâmplat în 8 minute întrece orice imaginație
profimedia-0874530693
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce buton nu trebuie să atingi niciodată când vorbești la telefon. De ce surpriză neplăcută ai parte?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică
”Zero!”. Ce lovitură: visul Simonei Halep, ”spulberat”!

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Modul inedit prin care se relaxează un porcușor de Guineea. Adoră ca stăpâna lui să-i cânte la pian