Olympiakos v Aston Villa, UEFA Europa Conference League, Semi Final, Second Leg, Football, Georgios Karaiskakis Stadium, Athens, Greece - 09 May 2024
Olympiakos - Aston Villa 2-0. Performanță istorică pentru greci! Știm finala UEFA Conference League
profimedia-0857099144
Aston Villa - Olympiakos 2-4. Grecii, aproape de finală. Fiorentina - Club Brugge 3-2. Avantaj pentru italieni la retur
Captură de ecran 2024-05-19 230220
Reacția presei din Grecia, după ce Răzvan Lucescu a câștigat titlul cu PAOK

Video Flora Tallinn - Farul 0-2. Trupa lui Hagi merge în play-off-ul Conference League

16.08.2023, 20:50

Farul Constanța s-a calificat în play-off-ul UEFA Europa Conference League, după ce a câștigat și returul cu Flora Tallinn cu scorul de 2-0.

farul
Partida dintre Flora și Farul / Foto: Captură Digi Sport
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

În play-off-ul competiției, ”Marinarii” se vor duela cu pierzătoarea ”dublei” dintre Qarabag și HJK Helsinki.

Flora Tallin - Farul 0-2. ”Marinarii”, în play-off-ul Conference League

Constănțenii au deschis scorul la Tallinn după doar patru minute, prin Rivaldinho, care a ajuns la un balon expediat de Tudor Băluță în fața porții.

Tot formația pregătită de Gică Hagi putea marca și în minutul 7, însă Mazilu a șutat chiar pe direcția portarului advers.

Gazdele au dat replica un minut mai târziu, când Kuraskin a fost blocat de defensiva constănțenilor. Miller a avut și el o ocazie importantă în minutul 9, dar a trimis pe lângă poartă.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 18, când Budescu a înscris cu o execuție superbă cu exteriorul de la marginea careului.

Cea mai mare ocazie a estonilor a venit în minutul 38, când Kallaste a șutat cu stângul, însă Aioani a respins salvator.

Constănțenii au irosit câteva importante și în repriza secundă, prin Budescu și prin Rivaldinho, iar Flora putea reduce din diferență după o eroare a lui Aioani din minutul 70, când a scăpat balonul din brațe.

VIDEO Rezumatul partidei Flora Tallinn - Farul 0-2

Flora Tallinn - Farul 0-2. Constănțenii vor întâlni în play-off învingătoarea din disputa Qarabag sau HJK Helsinki

Min. 90+2: Final de meci!

Min. 86: Ocazie Flora! Aliku primește balonul în interiorul careului și șutează cu dreptul din interiorul careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 70: Ocazie Flora! Aioani intervine la o centrare, însă scapă balonul din brațe, iar estonii sunt aproape să puncteze.

Min. 69: Ocazie Farul! Budescu îi pasează lui Rivaldinho, însă atacantul constănțenilor nu reușește să trimită balonul în poarta adversă.

Min. 54: Ocazie Farul! Rivaldinho primește balonul la marginea careului, îi pasează cu călcâiul lui Budescu, însă șutul acestuia este blocat.

Min. 38: Ocazie Flora! Kallaste șutează cu stângul din afara careului, însă Aioani reușește să respingă cu brațul drept.

Min. 18: Goool Farul! Constantin Budescu dublează avantajul constănțenilor cu o execuție superbă cu exteriorul de la marginea careului.

Min. 9: Ocazie Flora! Vasiliev centrează din corner, Aioani boxează, iar Miller șutează pe lângă poartă.

Min. 8: Ocazie Flora! Aliku pătrunde în careu și îi pasează în lateral lui Kuraksin, care este blocat.

Min. 7: Ocazie Farul! Budescu îi pasează lui Mazilu care șutează cu dreptul pe direcția portarului eston.

Min. 4: Goool Farul! Băluță recuperează un balon în jumătatea adversă, acesta trimite în fața porții, iar Rivaldinho apare la finalizare și înscrie.

Min. 1: Începe meciul!

Flora Tallinn: Grunvald – Hussar, Kuusk, Seppik, Kallaste – Vassilijev, Miller – Kuraksin, Alliku, Ojamaa – Zenjov

Rezerve: Paplavskis, Lapa, Lukka, Mihhalov, Kolobov, Purg, Lilander, Pajo, Veering, Vain

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki – Băluță, Nedelcu, Artean – Mazilu, Rivaldinho, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Mușat, Queiros, Vînă, Vianna, Andronache, Boli, Carnat, Grameni, Grosu, Sali, Dussaut

La partida tur, Farul a marcat prima dată prin Denis Alibec, în minutul 47, printr-un șut superb la colțul lung. Apoi, în minutul 80, Constantin Budescu a înscris și el după un șut respins de portar, în timp ce scorul final a fost stabilit de Diogo Queiros în prelungirile partidei.

Gică Hagi știe că în fotbal se pot întâmpla multe și tocmai de aceea le atrage atenția jucătorilor săi că trebuie să fie foarte atenți și să trateze cu mult profesionalism jocul retur.

"E un meci care începe de la 0-0. Trebuie să facem un meci bun pentru că întâlnim o echipă puternică. Am venit aici ca să câștigăm. Nu putem să ne uităm în spate. Sper ca toți să înțeleagă asta. Ne-am cunoscut la Costanța ambele echipe. Meciul a fost echilibrat. Calitatea jucătorilor a făcut diferența. Și ei au avut ocazii bune.

Noi avem cea mai bună academie din România. Baza clubului e făcută prin academie. Promovăm jucători tineri foarte mult. Trebuie să îi dai curaj și să fii alături de jucătorul tânăr!", a declarat Gheorghe Hagi la conferința de presă programată înaintea partidei.

• Abonații RCS-RDS vor mai putea viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Antrenorul Florei a dat o declarație care îi poate adormi pe cei de la Farul

Antrenorul celor de la Flora Tallinn, Jurgen Henn, a recunoscut după meciul de la Ovidiu că șansele ca echipa sa să se califice în play-off-ul Conference League sunt minime.

Am pierdut mingea, iar adversari au fost norocoși că mingea a sărit din nou la ei. După primul gol, ei au câștigat încredere, dar am reușit să preluăm controlul jocului. În final, am început să vânăm golul, dar așa adversarii au reușit să își creeze șanse.

Trebuie să realizăm că este aproape imposibil să ne calificăm. Este nevoie de un miracol uriaș. Înaintea returului, putem spune că șansele noastre de a ne califica sunt de 1%. Trebuie să jucăm cu demnitate. Probabilitatea să ne calificăm este mică, dar vom încerca să abordăm meciul cu relaxare și să obținem ceva”, a declarat Jurgen Henn, conform Delfi Sport.

Qarabag sau HJK Helsinki, în play-off

În play-off-ul Conference League, Farul va juca, dacă se califică, împotriva echipei eliminate din ”dubla” Qarabag - HJK Helsinki, din turul trei preliminar al Europa League.

În meciul tur, Qarabag s-a impus cu 2-1.

Etichete: tur 3 preliminar conference league , flora tallinn farul , adversara farul play off

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

Video Rapid - FCSB 2-0. Giuleștenii au obținut prima victorie din play-off în ultimul meci al sezonului
rapid fcsb
Mesajul categoric transmis de Răzvan Lucescu, după ce a cucerit titlul în Grecia și a scris istorie pentru PAOK
rzv
Ca la teatru! Real Madrid a condus cu 4-1, dar ce s-a întâmplat în 8 minute întrece orice imaginație
profimedia-0874530693
Ioan Ovidiu Sabău a explicat cum a reușit să o învingă pe Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
sabau
Posibilii adversari pentru CFR Cluj în preliminariile Conference League, după ce a terminat pe 2 în SuperLiga
cfr tragere
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce buton nu trebuie să atingi niciodată când vorbești la telefon. De ce surpriză neplăcută ai parte?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică
Primul baraj pentru preliminariile Conference League, după ce Corvinul a câștigat Cupa României

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Modul inedit prin care se relaxează un porcușor de Guineea. Adoră ca stăpâna lui să-i cânte la pian