BRAZIL CUP 2024, PALMEIRAS x BOTAFOGO-SP
Au bătut palma! Transfer-record: pleacă în Europa la 18 ani, pentru 65.000.000€
Borussia Dortmund shield next to the Real Madrid shield on his shirt. Final concept of the UEFA Champions League on June 1, 2024
Oficial OUT! Cu 15 zile înainte de Real Madrid - Borussia Dortmund, conducerea a anunțat două plecări
aganovic
Și-a anunțat plecarea imediat după ultimul meci al sezonului: ”Mă duc undeva unde sunt dorit”

Video Real Madrid - Chelsea 1-1. Goluri spectaculoase marcate de Pulisic și Benzema. Londonezii, favoriți înainte de retur

27.04.2021, 23:44

Real Madrid și Chelsea au încheiat la egalitate, scor 1-1, în cadrul manșei tur din semifinalele Champions League.

Real Madrid v Chelsea - UEFA Champions League Semi Final: Leg One
Thiago Silva și Eden Hazard, în Real Madrid - Chelsea 1-1 / Foto: Getty Images.
  • SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

Chelsea a avut prima mare ocazie a partidei. Werner nu l-a putut învinge pe Courtois din șase metri. Patru minute mai târziu, londonezii au deschis scorul la Madrid prin Pulisic, care l-a driblat pe Courtois și a înscris cu un șut pe centrul porții.

Replica Realului a venit în minutul 23, prin Benzema, care a lovit bara cu un șut din afara careului. Tot atacantul francez a reușit să restabilească egalitatea în minutul 29, cu un șut din întoarcere.

Werner a încercat să ducă scorul la 2-1 cu un șut la colțul scurt, dar nu a nimerit spațiul porții.

În partea secundă, Ziyech a avut două șanse de a înscrie, dar Courtois s-a opus de fiecare dată.

Returul este programat miercuri, 5 mai, și poate fi urmărit, de la ora 22:00, în direct pe Digi Sport 1.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta PSG și Manchester City. Meciul tur este mâine, de la ora 22:00, pe Digi Sport 1.

Real Madrid - Chelsea 1-1

Minutul 90+4: Fluier final!

Minutul 88: Ocazie pentru Real Madrid! Varane reia cu capul o minge centrată din corner, dar nu nimerește spațiul porții. Mingea este deviată în corner.

Minutul 79: Încă o ocazie pentru Chelsea! Ziyech trage puternic cu stângul, din lovitură liberă. Courtois reține.

Minutul 73: Ziyech a încearcat o execuție spectaculoasă la poarta lui Courtois, dar portarul belgian prinde.

Minutul 48: Kante pasează în careu către Werner, acesta încearcă un șut cu dreptul, dar este blocat de Varane.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 41: Werner intră în careu, încearcă un șut la colțul scurt din fața lui Varane, dar nu nimerește spațiul porții.

Minutul 32: Kroos încearcă un șut la colțul lung din afara careului, dar nu nimerește spațiul porții.

Minutul 29: GOOL Real Madrid! Benzema preia mingea cu spatele la poartă și trage din prima, din întoarcere, și îl învinge pe Mendy.

Minutul 23: Bară Real! Benzema trage cu stângul din 20 de metri, dar lovește stâlpul porții lui Mendy.

Minutul 14: GOOL Chelsea! Pulisic deschide scorul după ce a trecut și de Courtois. Acesta a șutat puternic din interiorul careului, iar fundașii Realului nu au putut respinge de pe linia porții.

Minutul 10: Încă o ocazie pentru Chelsea! Șutul slab al lui Werner este reținut cu ușurință de Courtois.

Minutul 10: Ocazie imensă ratată de Chelsea! Mingea ajunge la Werner, care e lăsat liber în careu, acesta trage din prima, din șase metri, dar Courtois reușește să respingă.

Minutul 1: Fluier de start!

• Real Madrid: Courtois - Militao, Varane, Nacho - Carvajal, Modric, Casemiro, Kroos, Marcelo - Benzema, Vinicius
  • Rezerve: Lunin, Altube - Hazard, Asensio, Odriozola, Isco, Mariano, Rodrygo, Arribas, Blanco, Gutierrez
  • Chelsea: Mendy - Christensen, Thiago Silva, Rudiger - Azpilicueta, Kante, Jorginho, Chilwell - Pulisic, Werner, Mount
  • Rezerve: Kepa, Caballero - Alonso, Abraham, Zouma, Giroud, Hudson-Odoi, Ziyech, Gilmour, James, Havertz, Emerson

Zinedine Zidane nu se poate baza în partida de azi pe căpitanul Sergio Ramos, încă accidentat. Aceasta este în continuare cea mai mare pierdere pentru "albi", de la care mai lipsesc Lucas Vazquez, Mendy şi Valverde. Conform ultimelor informaţii, în banda stângă a defensivei nu va apărea Marcelo, ci Nacho, care este de meserie fundaş central.

La mijloc, "Zizou" are la dispoziţie fotbaliştii alături de care a scris istorie: Modric - Casemiro - Kroos, în timp ce Benzema este susţinut în ofensivă de Asensio şi Vinicius jr.

Chelsea are un singur jucător indisponibil pentru confruntarea din această seară - Mateo Kovacic. Locul său în primul 11 al londonezilor va fi luat de Kante, iar Chilwell va asigura banda stângă, după ce i-a luat faţa lui Marcos Alonso, unul dintre preferaţii lui Thomas Tuchel la începutul mandatului.

Real Madrid - Chelsea LIVE VIDEO | Ce spune Zinedine Zidane

"Este absurd să se creadă că nu vom fi în Liga Campionilor în sezonul viitor", a declarat Zinedine Zidane, întrebat, într-o conferinţă de presă, despre posibila excludere a echipei sale din ediţia următoare a acestei competiţii, din cauza implicării în proiectul Super Ligii.

Zidane a asigurat că nu se teme de represalii din partea UEFA şi că are încredere totală în arbitraj. De asemenea, el le-a cerut jucătorilor lui să se gândească doar la meciul de marţi cu Chelsea, de la Madrid, din manşa întâi a semifinalelor Ligii Campionilor.

"În cele din urmă totul depinde de teren. Arbitrul îşi va face treaba de obicei, iar noi trebuie să ne gândim doar să jucăm fotbal. Dacă ne gândim la tot ce se spune, ne vom face rău", a spus tehnicianul francez, care a adăugat că echipa sa nu va alege Liga Campionilor în dauna campionatului.

După ce nu a reuşit decât o remiză albă în ultima etapă împotriva lui Betis Sevilla, la Madrid, Real este pe locul 2 în La liga, la 2 puncte de liderul Atletico Madrid, când au rămas cinci etape. FC Barcelona este la egalitate de puncte cu Real, însă are un meci mai puţin disputat.

Preşedintele lui Real Florentino Perez, este unul dintre principalii iniţiatori ai proiectului Super Ligii, alături de omologul său de la Juventus Torino, Andrea Agnelli.

Etichete: chelsea , real madrid

Cum a ajuns „Regele Cripto” al Canadei, care trăia în vile de lux și conducea mașini scumpe, să fie răpit, bătut și arestat

Aiden Pleterski a fost răpit din centrul orașului Toronto în mijlocul nopții în decembrie 2022...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Adrian Mutu s-a întâlnit cu ”my friend” Cristiano Ronaldo! Cadoul primit de la portughez
Screenshot 2024-05-17 at 18.33.57
"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul
Manchester United v Tottenham Hotspur - Premier League - Old Trafford
Acord! Luka Modric urmează să semneze ultimul contract din carieră! Salariu cu 50% mai mic
Real Madrid Celebrate 36th League Title - Madrid
36 de milioane €! Marius Lăcătuș e convins: ce urmează în ”războiul” FCSB - CSA Steaua, după verdictul în cazul palmaresului
laca
aganovic

Video Nici nu s-a uitat la Hagi! Un jucător de la Farul a oferit momente cum rar se văd, la Cluj
cristi ganea
Andrei Ivan a lămurit totul și a anunțat unde va juca sezonul viitor
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (18.05.2024)
S-a terminat! Cum arată clasamentul final al play-off-ului + Ocupanta locului 4 speră la Conference League
trofeusuperliga
Ce poreclă a primit Meghan Markle după vizita în Nigeria: „A fost greu să nu faci această comparație”
Florin Talpan rupe tăcerea și face un anunț important: "CSA Steaua, șanse minime să aibă drept de promovare"
Contractul ”beton” prin care Nelu Varga vrea să-l convingă pe Risto Radunovic să o trădeze pe FCSB pentru CFR Cluj
Tom Cruise a primit cea mai mare lovitură de la fiica sa, Suri. Ce decizie a luat tânăra în vârstă de 18 ani
Anitta, cea mai senzuală braziliancă, în slip din jeans, pe plaja din Rio. Are o dezinvoltură aparte și un trup perfect
Arbitru suspendat pe viață după ce a ajutat cu nesimțire o echipă să promoveze și a sărbătorit alături de jucători
Top 3 cele mai grele întrebări de la examenul la sală pentru carnetul de șofer. 90% le greșesc
Cosmonautul rus uitat și abandonat în spațiu: Povestea neverosimilă a ultimului cetățean al URSS
Simona Halep s-a retras din nou! Românca a mai ratat un turneu important. Când poate reveni în circuit
Englezii au făcut anunțul: fotbalistul lui Chelsea este cel mai bun tânăr jucător din Anglia!