Logo in der Allianz Arena, FC Bayern München v Eintracht Frankfurt, Fußball, Google Pixel Frauen-Bundesliga 2023/2024, 4
Pleacă de la Bayern Munchen: cei doi fotbaliști care nu mai continuă în Bavaria din vară
Foto Bayer Leverkusen, de neoprit: seria de invincibilitate la care au ajuns ”Farmaciștii”
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Exclusiv Surpriză! Jucătorul de la FCSB văzut în lotul României la EURO 2024

Video #DERKLASSIKER | Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-3. Lewandowski, din nou decisiv împotriva fostei echipe

04.12.2021, 21:35

Bayern Munchen a câștigat meciul din deplasare cu Borussia Dortmund, scor 3-2, în etapa a 14-a din Bundesliga, în direct pe Digi Sport 1 și Digi 4K.

profimedia-0646375355
Robert Lewandowski a înscris două goluri în derby-ul Dortmund – Bayern 2-3 / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Lewandowski a câștigat duelul marcatorilor cu Haaland

Prima repriză a fost extrem de spectaculoasă, cu multe ocazii de gol, dar și multe erori în cele două defensive.

Julian Brandt a deschis scorul în minutul 5, după ce s-a distrat cu apărarea bavarezilor. Robert Lewandowski a egalat rapid, în minutul 9, după eroarea imensă a lui Mats Hummels.

Oaspeții au preluat conducerea în minutul 44, după reușita lui Kingsley Coman, care a profitat de o altă greșeală în apărarea lui Dortmund.

Erling Haaland și-a trecut numele pe lista marcatorilor în “Der Klassiker” în minutul 48, cu o execuție remarcabilă. Atacantul norvegian a șutat cu dreptul, din careu, către colțul lung. Mingea a atins bara.

Brandt și Lucas Hernandez s-au accidentat

În minutul 66, Julian Brandt a suferit o lovitură în zona capului, după un duel aerian cu Dayot Upamecano. Mijlocașul german a părăsit terenul pe targă, în aplauzele spectatorilor, și a fost transportat la spital, pentru investigații suplimentare.

Și în tabăra oaspeților s-a înregistrat o accidentare serioasă. În minutul 71, Lucas Hernandez a fost lovit de minge și a părăsit terenul, având o problemă la gleznă.

Hummels, veriga slabă din apărarea lui Dortmund

În minutul 76, Bayern Munchen a primit un penalty, după ce arbitrul Felix Zwayer a primit un semnal din partea sistemului VAR și a revăzut faza. În urma unui corner, Mats Hummels a comis henț în careu.

Robert Lewandowski a transformat lovitura de la 11 metri și a bifat golul cu numărul 16 în Bundesliga, în 14 meciuri jucate.

După această reușită, antrenorul lui Dortmund, Marco Rose, a fost eliminat de către arbitrul Felix Zwayer, pentru proteste.

Au fost acordate zece minute de prelungire, iar Corentin Tolisso a fost protagonistul unei ratări imense, cu poarta goală, în minutul 90+9.

După victoria din derby, Bayern are un avans de patru puncte față de Dortmund, în fruntea clasamentului din Bundesliga.

Bayern Munchen a câștigat ultimele șapte derby-uri cu Borussia Dortmund, în toate competițiile.

VIDEO Rezumatul meciului Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-3

Clasamentul din Bundesliga

#DERKLASSIKER | Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-3 (Brandt 5', Haaland 48' / Lewandowski 9', 77', Coman 44'), pe Digi Sport 1

Min. 90+10: Se încheie meciul!

Min. 90+9: Ratare imensă pentru Bayern! Pe contraatac, Tolisso scapă singur spre poarta goală, dar șutează modest, pe lângă poartă.

Min. 90: Se acordă 10 minute de prelungiri! Au fost întreruperi după accidentările lui Julian Brandt și Lucas Hernandez.

Min. 79: Antrenorul lui Dortmund, Marco Rose, a fost eliminat de către arbitrul Felix Zwayer, pentru proteste.

Min. 77: GOL pentru Bayern! 2-3! Lewandowski înscrie de la 11 metri.

Min. 76: Penalty pentru Bayern, după consultarea sistemului VAR! În urma unui corner, Hummels atinge mingea cu mâna.

Min. 74: Schimbare la Bayern: iese Hernandez, accidentat, intră Sule.

Min. 71: Lucas Hernandez are probleme la gleznă, fiind lovit de minge, după șutul puternic al lui Wolf. Fundașul francez iese de pe teren șchiopătând.

Min. 69: Julian Brandt părăsește terenul pe targă, în aplauzele spectatorilor. Mijlocașul acuză dureri în zona capului și nu continuă meciul. Intră Marius Wolf în locul lui.

Min. 66: Accidentare serioasă pentru Julian Brandt, după un duel aerian cu Dayot Upamecano! Medicii au intrat rapid pe teren, pentru a-i acorda îngrijiri mijlocașului german.

Min. 58: Ocazie mare pentru Dortmund! Haaland șutează din careu, dar mingea este respinsă de către un fundaș, din apropierea liniei porții.

Min. 57: Ocazie imensă pentru Bayern! Coman ratează din situație unu contra unu cu Kobel, care respinge mingea.

Min. 48: GOL pentru Dortmund! 2-2! Erling Haaland își trece numele pe lista marcatorilor, cu o execuție frumoasă: șut cu dreptul din careu, către colțul lung. Mingea atinge bara.

Min. 46: A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe!

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 44: GOL pentru Bayern! 1-2! Kingsley Coman înscrie, după o nouă eroare în apărarea gazdelor. Francezul a șutat din careu, iar mingea este deviată și îl învinge pe Kobel.

Min. 29: Ocazie pentru Dortmund! Pe contraatac, Haaland scapă spre poartă și șutează către colțul lung, dar mingea se duce milimetric pe lângă bară.

Min. 23: Ocazie mare pentru Bayern! Emre Can pasează greșit la adversar în propriul careu, dar șutul lui Coman este blocat.

Min. 9: GOL pentru Bayern! 1-1! După o eroare a lui Hummels, Lewandowski intră în careu și șutează la colțul scurt.

Min. 5: GOL pentru Dortmund! 1-0! Înscrie Julian Brandt, care îl driblează pe Davies și șutează plasat, din careu.

Min. 3: Ocazie pentru Dortmund! Haaland scapă spre poartă, dar Neur iese excelent și degajează mingea, la 25 de metri de poartă.

UPDATE 19:30 Începe meciul!

Echipele de start

Dortmund: Kobel – Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro – Bellingham, Can, Dahoud – Brandt – Haaland, Reus (cpt).

Bayern: Neuer (cpt) – Pavard, Upamecano, Lucas Hernandez, Davies – Goretzka, Tolisso – Coman, Muller, Sane – Lewandowski.

Rezervele

Dortmund: Hitz – Malen, Pongracic, Reinier, Schulz, Tigges, Witsel, Wolf, Zagadou. Antrenor: Marco Rose.

Bayern: Fruchtl – Gnabry, Musiala, Nianzou, Richards, Roca, Sule, Tillman. Antrenor: Julian Nagelsmann.

UPDATE 18:40 Thomas Muller îl depășește în această seară pe legendarul Franz Beckenbauer în privința numărului de meciuri în Bundesliga pentru Bayern Munchen. Muller bifează apariția cu numărul 397, iar Beckenbauer are 396 de meciuri.

Doar trei jucători au mai multe apariții în Bundesliga decât Thomas Muller pentru Bayern Munchen.

Din păcate, nu vom avea parte şi de un spectacolul complet realizat de suporteri în tribune din cauza măsurilor radicale luate de autorităţile germane. Din cauza valului masiv de îmbolnăviri, mai multe landuri au luat decizia închiderii porţilor, iar marea perdantă este partida de la Dortmund.

Iniţial, gazdele au decis să returneze banii fanilor care au cumpărat cele 67.000 de bilete pentru a vedea meciul cel mare din etapa a 14-a. Ulterior s-a luat hotărârea ca pe stadion să poată intra 15.000 de spectatori.

Erling Haaland a revenit în forţă, cu Wolfsburg, după accidentare, dar nu se ştie dacă va putea sta pe teren de-a lungul întregii partide.

Bayern este lider în Germania, cu 31 de puncte, dar Borussia traversează şi ea o perioadă foarte bună şi a acumulat 30 de puncte. Pe locul 3 este Bayer Leverkusen, cu 24 de puncte.

Top 5 goluri marcate de jucători de la Bayern în #DERKLASSIKER

Top 5 goluri marcate de jucători de la Borussia în #DERKLASSIKER

Etichete: lewandowski , haaland , #derklassiker , borusia dortmund bayern

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată...

21
Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"
FC Schalke 04 v Galatasaray - UEFA Champions League Group D
Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri
Screenshot 2024-05-15 232704
Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"
UEFA Fußball Conference League, Playoff Round Saison 2023-2023 Toumba Stadion Thessaloniki, 31.08.2023 PAOK Thessaloniki

Video Exclusiv Helmut Duckadam a aflat ce antrenor aduce Rapidul și a făcut gluma serii
duckadam
Allegri, OUT! Juventus și-a ales viitorul antrenor
Atalanta vs Juventus - Finale Coppa Italia 2023/2024
45.000.000€ pentru "Messi al Turciei"! Real Madrid s-a decis pe loc
profimedia-0868202178
Favoriții la câștigarea Balonului de Aur: marea surpriză din top e cu gândul la retragere!
balon
”N-am văzut niciodată un jucător care să facă asta”. Cine este internaționalul care s-a săturat de Harry Kane
profimedia-0863372358
O femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”
CSA Steaua s-a folosit de marca FCSB! Dezvăluirile care-l vor înnebuni pe Talpan. „Gigi Becali să-i dea în judecată!"
Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram
Oamenii lui Putin, amenințări cu ce de-al Treilea Război Mondial dacă Ucraina folosește arme occidentale pentru a lovi Rusia
Guvernul anunță un nou sprijin pentru pensionari. Ce se întâmplă cu 5.000.000 de pensii?
ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate
Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO
Neverosimil! Bayern Munchen vrea să aducă un antrenor din Premier League și a aflat prețul: 100.000.000 €