mbappe
Anunțul făcut de tatăl lui Kylian Mbappe despre starul de la PSG
FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC, LIGA 2 CASA PARIURILOR (4.08.2021)
Ana Maria Brânză va purta flacăra olimpică la sosirea acesteia în Franța. ”Este ceva excepţional”
cupa romaniei trofeu logo
Oficial S-a decis! Cine va arbitra finala Cupei României
LIVE Fotbal Club

Video Palmaresul Braziliei este complet. Selecao a câştigat aurul la JO, după loviturile de departajare

21.08.2016, 09:44

Brazilia este, în sfârşit, campioană olimpică la fotbal. La a patra încercare, Selecao a cucerit singurul titlu care îi lipsea din palmares, după o finală câştigată în faţa Germaniei în urma loviturilor de departajare.

brazilia aur
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

La finalul primelor 90 de minute, scorul a fost 1-1, rezultat care a rămas neschimbat şi după cele 30 de minute de prelungiri, astfel că aurul olimpic a fost decis de loviturile de la 11 metri. Brazilia s-a impus cu 5-4, golul victoriei fiind marcat de Neymar, autorul unei prestaţii de excepţie în ultimul act.

Succesul brazilienilor la Jocurile Olimpice de la Rio este cu atât mai dulce cu cât a fost obţinut în faţa Germaniei, naţionala care a umilit Selecao în semifinalele Cupei Mondiale din 2014, când a câştigat cu 7-1 la Belo Horizonte.

Până la această ediţie a JO, Brazilia avea trei medalii de argint (ultima la Londra, în urmă cu patru ani) şi două bronz, în timp ce Germania urcase o singură dată pe podium la această competiţie, la Seul, în 1988. Astfel, indiferent care ar fi fost deznodământul, pe celebrul Maracana s-ar fi scris istorie.

Conduşi de un Neymar în zi de excepţie, brazilienii au deschis scorul în minutul 26, prin căpitanul şi starul lor. Jucătorul Barcelonei a transformat impecabil o lovitură liberă de la aproape 30 de metri şi a declanşat fiesta în tribune.

Putea fi, însă, 1-0 pentru germani, Brandt şutând în transversală în startul partidei. Ba mai mult, elevii lui Hrubesch au mai lovit de două bara în prima repriză. Egalarea, meritată, avea să vină în minutul 59, când Meyer a înscris cu un şut din interiorul careului.

Până la final, gazdele au avut ocaziile mai clare pentru a obţine victoria, prin Neymar şi Felipe Anderson, dar rezultatul nu s-a mai schimbat. La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până la 4-4. Ginter, Gnabry, Brandt şi Sule au transformat pentru Germania, în timp ce Renato Augusto, Marquinhos, Rafinha şi Luan au înscris pentru Brazilia.

Ultima execuţie a germanilor i-a aparţinut lui Petersen, al cărui şut a fost respins de Weverton, astfel că Neymar a avut şansa de a închide meciul şi de a aduce ţării sale primul titlu olimpic. Nu a ratat-o şi, după ce mingea a intrat în plasă, fotbalistul de 24 de ani nu şi-a putut stăpâni lacrimile. Acum, palmaresul Braziliei este complet.

Etichete: video , jocurile olimpice , neymar , germania , brazilia , rio 2016 , jo 2016

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală
charalambous
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)

Adrian Mititelu, îndemnat să-l vândă urgent pe Bauza. Clubul care se teme că va pierde bani după retrogradarea Craiovei
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC U CRAIOVA, CUPA ROMANIEI (18.10.2022)
Real Madrid a decis și îi va prelungi contractul
Logo of Spanish football club Real Madrid
A venit nota de plată după haosul provocat de ultrașii lui FCU Craiova: comunicatul Jandarmeriei
scandal
”Zero!”. Ce lovitură: visul Simonei Halep, ”spulberat”!
Irina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
VIDEO Bulgaria ia avioane F-16 cu 60.000.000$. De ce România plătește de 3 ori mai mult pentru F-35?
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Simona Halep revine pe zgură după 2 ani. La ultimul meci a făcut atac de panică. Ora de start
Cinci locuri în Champions League pentru Germania, pentru sezonul 2024/2025

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”