THW Kiel - Montpellier HB
Video Calificare ”miraculoasă”! A pierdut turul la 9 goluri, dar a reușit ”remontada” și va juca în Final Four
FOOTBALL - CHAMPIONS LEAGUE - DORTMUND v PARIS SG, , Dortmund, Allemagne - 01 May 2024
”Amenințarea” lui Kylian Mbappe, după ce PSG a pierdut turul cu Dortmund din semifinalele UCL
razvan-lucescu
Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”

VIDEO CSM - Buducnost 22-28. Prima înfrângere a româncelor în Ligă. Neagu, jucătoarea meciului

01.11.2015, 11:00

CSM Bucureşti a suferit prima înfrângere în grupele Ligii Campionilor: 22-28 cu deţinătoarea trofeului, Buducnost. Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare a întâlnirii, cu 9 reușite.

csm buducnost
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

CSM București a suferit prima înfrângere în grupa D a Ligii Campionilor, chiar în fața deținătoarei trofeului, Buducnost. Cristina Neagu a purtat la încălzire un tricou inscripţionat cu un mesaj pentru victimele incendiului din Colectiv, iar înaintea partidei s-a ţinut un moment de reculegere. Tot ea a fost şi cea mai bună jucătoare a celor de la Buducnost din prima repriză, cu şase goluri.

De la CSM s-au remarcat: Carmen Martin, care a restabilit egalitatea la 4 şi a ridicat publicul în picioare, și brazilianca Ana Paula Rodrigues, care a marcat un gol senzațional în minutul 13. Buducnost conducea cu 15-11 la pauză, însă jucătoarele de la CSM au intrat mult mai motivate în repriza secundă.

Gazdele au egalat la 15 în doar șase minute. Cu o Cristina Neagu într-o formă de zile mari, Buducnost, și-a revenit, însă, rapid și s-a impus cu 28-22. A fost prima înfrângere pentru CSM București, care ocupă locul secund in grupa D a Ligii Campionilor, cu patru puncte. Buducnost e lider, cu trei victorii din tot atâtea partide.

„Ne așteptam la un meci foarte greu. E un meci cu echipa câștigătoare. Ne-am dorit foarte mult. Nu mă gândeam că nu o să putem câștiga. Am făcut multe greșeli, am luat multe goluri ușoare și asta a făcut diferența”, a declarat Aurelia Brădeanu, completată de Oana Manea:

”Nu ne așteptam la asta. Ne-am dorit foarte mult, dar am decăzut puțin psihic și așa au reușit să ne bată”.

Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare a întâlnirii, cu 9 reușite, urmată de colega sa Katarina Bulatovic, cu 7 goluri. Rodrigues a adunat cele mai multe goluri pentru CSM, 5.

„Am pregătit extrem de bine meciul. Am avut o mică cădere la începutul celei de-a doua reprize. Eu cred că CSM e o echipă bună, cu pretenții de Final Four. Cred că am jucat ca o adevărată campioană a Europei astăzi. Ne așteptăm la un meci extrem de greu și în Muntenegru. Sunt două puncte mari câștigate aici și sper într-un rezultat pozitiv și săptămâna viitoare”, a declarat Cristina Neagu la final.

Min. 60 - FINAL - CSM București - Buducnost 22-28. Muntenegrencele s-au impus la București și au trei victorii din trei partide în grupa D a Ligii Campionilor. În schimb, a fost prima înfrângere pentru românce, care rămân pe locul 2, cu patru puncte.

Min. 55 - CSM București - Buducnost 20-25. Echipa din Podgorica pare că se îndreaptă spre victorie. După acel moment culminant din startul părții a doua, muntenegrencele și-au pus în valoare experiența superioară, asta și datorită unei prestații excelente a Cristinei Neagu, care a ajuns la opt goluri marcate. Neagu putea marca mai mult dacă nu o avea în față pe Mayssa Pessoa.

Min. 47 - CSM București - Buducnost 17-21. Cu o Cristina Neagu într-o formă de zile mari, a marcat și golul al șaptelea, handbalistele din Muntenegru și-au revenit după startul mai slab din partea a doua și au revenit în avantaj.

Braziliencele noastre încearcă să țină isonul, cum a fost golul marcat de Da Silva la scorul de 17-19.

Min. 37 - CSM București - Buducnost 15-15! Elevele lui Kim Rasmussen au intrat în repriza secundă mult mai motivate. În doar șase minute, fetele noastre au marcat de patru ori fără să primească niciun gol, obligândul pe antrenorul celor de la Buducnost să ceară deja al doilea time-out al trupei din Podgorica.

A început repriza a doua

PAUZĂ - CSM București - Buducnost 11-15. În prima repriză a partidei din cadrul Ligii Campionilor, din Sala Polivalentă, Cristina Neagu a marcat șase goluri și a avut doar două ratări.

A fost o primă parte dominată de campioana Europei, dar și elevele lui Kim Rasmussen au demonstrat că au valoare. În afara braziliencei Rodrigues, s-a remarcat și Carmen Martin, care a mai marcat un gol pe finalul primei părți.

Min. 20 - CSM București - Buducnost 8-12. Din păcate, handbalistele din Podgorica au mărit avantajul. Cristina Neagu a marcat golul al patrulea, în timp ce Rasmussen a simțit momentul mai slab și a cerut primul time-out.

Cea mai bună sportivă a celor de la CSM, cel puțin până acum, este brazilianca Ana Paula Rodrigues, care a marcat un gol senzațional în minutul 13, la scorul de 6-7.

Min. 10 - CSM București - Buducnost 4-6. În prima parte a partidei, Cristina Neagu a marcat deja de trei ori pentru muntenegrence. După ce noi am marcat primul gol al întâlnirii, sportivele de la Buducnost au trecut la conducere.

În timp ce handbalistele noastre au ratat de trei ori cu pivotul, cele de la Buducnost au fost mai atente la finalizare.

Golul marcat de Carmen Martin, care a restabilit egalitatea la 4 a ridicat publicul în picioare. Balonul a lovit bara și a intrat în plasă.

Atmosfera din Sala Polivalentă este absolut fabuloasă

Min. 1 - A început partida.

Înainte de startul partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria victimelor accidentului din clubul ”Colectiv”

Cristina Neagu, sportiva celor de la Buducnost, a intrat în sală cu un maieu alb purtat peste tricoul de joc, pe care a fost inscripționat mesajulAlături de voi! Condoleanțe! #Colectiv”

Cele două formații ocupă primele două locuri în Grupa D din Champions League, din care mai fac parte Savehof (Suedia) și MKS Selgros Lublin (Polonia).

Etichete: liga campionilor , video handbal , csm - buducnost , video csm bucuresti - buducnost podgorica , video csm bucuresti - buducnost podgorica digi sport , video csm bucuresti - buducnost podgorica liga campionilor

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
Video Gestul cu care Drăgușin a devenit favoritul fanilor lui Tottenham: ”Le-a arătat jucătorilor de la Spurs cum se face”
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Dramatic! Echipa retrogradată s-a decis după al cincilea criteriu de departajare
profimedia-0872346706
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce buton nu trebuie să atingi niciodată când vorbești la telefon. De ce surpriză neplăcută ai parte?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică
Video Metz - CSM București 29 - 23! ”Tigroaicele” ratează Final Four-ul Ligii Campionilor. Adi Vasile, OUT

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Modul inedit prin care se relaxează un porcușor de Guineea. Adoră ca stăpâna lui să-i cânte la pian