Horațiu Moldovan, Ianis Hagi, Olimpiu Morutan, Florin Niță,Radu Drăgușin, Ionuț Radu, Denis Alibec, Andrei Burcă, Nicolae Stanciu și Vasile Mogoș, după România - Elveția 1-0, 21 noiembrie 2023 / Foto: Sport Pictures
Șumudică știe fotbalistul care nu trebuie să lipsească din primul 11 la EURO: ”N-am văzut în viața mea”
Brazil. 11th Oct, 2021. In this photo illustration the UEFA Euro 2024 logo seen displayed on a smartphone. Credit: SOPA Images Limited/Alamy Live News
Oficial Vestea primită de România: UEFA a luat decizia înainte de EURO 2024
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Video Darius Olaru le-a găsit o nouă meserie lui Florinel Coman și Denis Alibec
Digi Sport Special

România - Spania 22-20. Paula Ungureanu a fost senzațională. Am revenit de la 5 goluri deficit la pauză

15.12.2014, 10:51

Naţionala de handbal feminin a României a învins, luni, la Debrecen, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 22-20 (9-14), în a doua partidă din grupa principală I a Campionatului European.

paula-spania
  • Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Cu Spania, tricolorele şi-au jucat ultima şansă, una infimă, de a continua drumul spre semifinale, şi pentru care s-au luptat cu îndârjire încă din debut, 2-3 (min. 5). Au urmat trei atacuri ratate de România, Paula Ungureanu reuşind să blocheze fiecare atac advers. Ţăcălie a dus scorul la 2-4 (min.9). Două minute mai târziu, Spania a reuşit egalarea, 5-5, iar apoi a preluat şi conducerea prin Mangue, 6-5.

Partida a continuat cu Spania la conducere, 11-8 (min. 20) şi 13-9 (min. 25), pentru ca la pauză tabela să arate 14-9, România având prea multe greşeli în ambele faze ale jocului. Singura remarcată după 30 de minute: portarul Paula Ungureanu.

La reluare, România a fost echipa care a dat "tonul", 14-13 (min. 38), reuşind egalarea în minutul 47, 17-17, prin Brădeanu. Cristina Neagu a adus avantajul, 17-18 (min. 49), iar ultimele 10 minute ale partidei au continuat sub semnul echilibrului, Ungureanu fiind din nou remarcată, în timp ce în atac tricolorele au irosit mingi preţioase (18-18, min. 53).

Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out un minut mai târziu. "Te duci şi tragi sus", i-a spus interului Adriana Ţăcălie, iar la reintrarea pe teren, Neagu a fost marcată imediat "om la om". Extrema Ardean-Elisei a înscris pentru 18-19 (min. 56), Barbosa a egalat imediat, 19-19, Brădeanu a readus avantajul, 19-20 (min. 57), iar Neagu a mărit la 19-21 (min. 58), obligând Spania să intre la time-out.

La revenirea pe teren, Ungureanu a bifat cea de-a 20 intervenţie, România a ratat atacul următor, dar Neagu a recuperat în defensivă şi s-a intrat la ultimul time-out, fetele având zâmbetul pe buze cu 30 de secunde înainte de final. Neagu a mai înscris o dată, 19-22, iar Barbosa a stabilit scorul final, 20-22, care menţine România în cursa pentru semifinale.

Portarul Paula Ungureanu a fost MVP-ul partidei.

Marcatoare:

Spania - Pinedo 5 goluri, Martin 4, Pena 4, Barbosa 4, Mangue 3;

România - Neagu 7 goluri, Ardean-Elisei 4, Chiper 3, Brădeanu 2, Ţăcălie 2, Pîrvuţ 1, Perianu 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1.

În urma rezultatului de luni, naţionala României acumulează 3 puncte şi aşteaptă celelalte rezultate din meciurile de luni, între Polonia-Norvegia şi Ungaria-Danemarca.

Miercuri se vor juca ultimele meciuri din grupa I, iar marţi şi joi în grupa II, după care primele două clasate în fiecare dintre acestea vor juca semifinalele, vineri, pentru ca finalele pentru medalii să aibă loc duminică. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, tot vineri, între echipele care au ocupat locul 3 în grupele principale.

La ediţia din 2012, naţionala României a ocupat locul 10, ultima medalie obţinută fiind la ediţia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.

Deţinătoarea titlului european este Muntenegru.

LIVE TEXT

FINAL! VICTORIE! 22-20

Min. 60: NEAGU! 22-19!

Min. 59: Paula mai apără odată. 20 de intervenții salvatoare!

Min. 58: Neagu, 7 metri: 21-19!

Min. 57: Aurelia Brădeanu, torpilă: 20-19!

Min. 56: Barbosa egalează rapid: 19-19!

Min. 56: 19-18! Înscrie Ardean Elisei!

# În 25 de minute, în a doua repriză, Spania a marcat doar de patru ori!

Min. 53: Paula Ungureanu este senzațională. A avut trei intervenții consecutive! A apărat 19 din 36 de șuturi!

Min. 51: PAULA UNGUREANU APĂRĂ ÎNCĂ O LOVITURĂ DE LA 7 METRI ÎN FAȚA LUI CARMEN MARTIN!

Min. 50: CRISTINA NEAGU 18-17 ROMÂNIA!

Min. 48: Cristina Neagu trage afară și irosește șansa de 18-17.

Min. 47: GOL BRĂDEANU: 17-17!

Min. 45: EGALITATE! Cristina Neagu marchează și este 16-16!

Min. 44: Eliminare Patricia Elorza! Cristina Neagu marchează de la 7 metri! 16-15!

Min. 43: Aurelian Brădeanu este eliminată. 17 secunde cu dublă inferioritate și 7 metri. Înscrie Carmen Martin: 16-14!

Min. 43: Aneta Pîrvuț înscrie din extrema dreaptă: 15-14.

Min. 41: Oana Bondar este eliminată 2 minute. 7 metri Spania: marchează Carmen Martin: 15-13.

# Spania n-a marcat în repriza a doua, în 9 minute! Paula are un procentaj de 53%, apărând 16 din 30 de șuturi!

Min. 38: 14-13! Primul gol cu pivotul, Gabriela Perianu!

# Extremele Spaniei, Elisabeth Pineda și Nerea Pena, au marcat 8 dintre golurile echipei lor, fiecare câte patru!

Min. 35: APĂRĂ DENISA DEDU ARUNCAREA DE LA 7 METRI A MARTEI LOPEZ!

Min. 34: Ciuciulete înscrie pe contraatac și scoate și o eliminare la Pena: 14-12!

Min. 34: Paula Ungureanu a avut alte două intervenții excelente, dar și Țăcălie ratează!

Min. 32: 14-11: Cristina Neagu trimite o torpilă sub transversală.

Min. 31: A început repriza secundă. Valentina Ardean Elisei înscrie: 14-10.

# Începe repriza secundă. Carla Suarez Navarro n-a mai jucat din minutul 5 și Spania are un singur portar, pe Ana Temprano.

Min. 30: România n-a mai înscris de 9 minute. LA PAUZĂ 14-9 PENTRU SPANIA!

Min. 29: 5 goluri avans Spania: 14-9!

Min. 28: Țăcălie ratează o aruncare de la 7 metri.

Min. 27: DIN NOU PAULA! Singură la semicerc, Pena nu o poate învinge pe Paula! Rămâne 13-9!

MIN. 26: 13-9! Apăra Paula Ungureanu o aruncare de la 7 metri. România e în inferioritate. Două aruncări de la 7 metri parate de Paula în acest meci.

Min. 25: PRIMA OARĂ 4 GOLURI AVANS SPANIA: 13-9!

Min. 21: Perianu trimite o torpilă de la 10 metri, în vinclu! 11-9!

Min. 19: Trei goluri avans Spania. 11-8, după ce Barbosa transformă o aruncare de la 7 metri.

Min. 17: 7-9: Barbosa pătrunde și înscrie de la semicerc, cu o boltă.

Min. 15: Apără Paula Ungureanu o aruncare de la 7 metri executată de Martin!

Min. 13: PINEDO, AL PATRULEA GOL DIN EXTREMA STÂNGĂ: 6-7!

Min. 12: Mangue înscrie, al treilea gol consecutiv al Spaniei, fără să primească: 5-6!

Min. 11: Două atacuri perfecte al ibericelor, cu o ratare Țăcălie între ele, și e egalitate: 5-5.

Min. 10: Chiper, al doilea gol în meci: 5-3!

Min. 9: GOL Țăcălie: 4-2!

Min. 8: INCREDIBIL! N-am înscris în dublă superioritate, irosind trei atuacuri și o aruncare de la 7 metri.

Min. 6: Dublă eliminare la iberice, într-un interrval de 20 de secunde. Avem dublă superioritate. DAR CRISTINA NEAGU RATEAZĂ O ARUNCARE DE LA 7 METRI!

Min. 5: Încă odată Paula Ungureanu apără, în fața lui Pinedo. Chiper marchează și România preia conducerea, 3-2. Carla Suarez Navarro primește îngrijiri medicale. Portărița Spaniei are două intervenții din 5 șuturi.

Min. 3: 2-2! Cristina Neagu transformă o lovitură de la 7 metri!

Min. 3: APĂRĂ PAULA! Prima intervenție reușită a Paulei Ungireanu, care se opune unei aruncări din extremă și scorul nu devine 3-1 pentru Spania.

Min. 1: Valentina Ardean egalează la 1, după ce ibericele au punctat primele.

Min. 1: Tricolorele încep disputa în defensivă. Chiar dacă e dificil, în cazul unui succes la minim două goluri și al unor rezultate favorabile ale celorlalte formații, mai avem șanse la semifinale.

România va disputa astăzi, de la ora 17:00, penultimul meci al grupei principale de la Campionatul European. Elevele lui Gheorghe Tadici vor înfrunta Spania, într-o întâlnire care va fi LIVE TEXT pe digisport.ro. şi pe m.digisport.ro.

Aflată pe locul 5 în Grupa principală 1, cu un punct, România este obligată să câştige ultimele meciuri, cu Spania, la o diferenţă de cel puţin două goluri, şi cu Polonia.

Aceste condiţii nu sunt de ajuns pentru a prinde un loc în semifinale. Neagu şi compania au nevoie şi de două remize ale Danemarcei, cu Spania si Ungaria, dar şi de o înfrângere a echipei lui Andras Nemeth, în ultima etapă, cu Norvegia.

Româncele au un motiv în plus să tragă tare în meciurile cu Spania şi Polonia. Cristina Neagu poate încheia turneul pe primul loc în clasamentul golgheterilor. După patru partide, handbalista lui Buducnost are 33 de goluri, cu unul mai puţin decât jucătoarea lui CSM Bucureşti şi a reprezentativei Spaniei, Carmen Martin.

CLASAMENTUL GRUPEI ROMÂNIEI

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Etichete: romania , spania , campionatul european , live romanai spania , romania spania euro 2014 handbal , live text romania spania handbal feminin

Cei trei bărbați care transformă India într-o superputere economică. Țara va devansa Germania și Japonia până în 2027

Un oraș liniștit de coastă din statul indian Gujarat a atras mai multă atenție în luna martie decât...

ioana-nastase
”Cea mai frumoasă femeie din lume”, gata să spună totul despre Ilie Năstase: ”Nu mai pot să trăiesc în minciună. E dureros”

Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj
Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
A fost sau n-a fost ofsaid? Tehnologia a intervenit, în cazul fazei decisive care a declanșat scandalul din Real - Bayern
var9
Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru
real
Qatarul trece la fapte după eșecul din Champions League: transfer de 100.000.000€ la PSG!
FRA: PSG : Nasser AL-KHELAIFI

Record absolut! A scris istorie și este singurul care a ajuns în a 9-a finală UEFA Champions League
UEFA Champions League: Real Madrid vs Bayern Munich
Exclusiv Ioan Ovidiu Sabău n-a semnat prelungirea contractului cu 'U' Cluj! Precizarea făcută în direct
Cupa Romaniei - Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Hermannstadt Romania Cup: FC Universitatea U Cluj vs FC Herma
Gigi Becali a vorbit despre transferurile lui Denis Alibec și Louis Munteanu la FCSB
3
Adversara României la EURO 2024 are planul făcut: vine cu veteranii în Germania!
romania
Alina Pușcău, toată o sclipire, într-o rochie decoltată și paietată, la o petrecere ținută după Met Gala. E senzualitatea în persoană
Problemă majoră pe Arena Națională înainte de FCSB - CFR Cluj!
Gigi Becali, dezvăluire tare: a băgat 500.000 de euro în campania finei sale! „Nu am nevoie de DNA, o fac publică”
Una dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă
Beyonce, în cei mai scurți blugi și o ținută în culorile drapelului SUA. A pozat într-un hangar și a arătat cât e de sigură pe ea
Titi Aur, supărat pe instructorii auto: Școlile de șoferi, sursa carnagiului de pe șosele
Marele regret al Danielei Silivaș, gimnasta cu 6 medalii la JO. I s-a falsificat data nașterii
Copilul care și-a falsificat certificatul de naștere din dragoste pentru Steaua. Cum a ajuns Abăluță să joace în Ghencea
EXCLUSIV. De ce Mircea Lucescu a refuzat implicarea la o echipă românească. Clubul din Turcia este prima variantă dar și grecii îl caută