Video Pe ritmuri de manele! Cum au sărbătorit dinamoviștii salvarea de la retrogradare
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (18.02.2024)
Suporterii lui Dinamo s-au săturat! Mesaj dur pentru conducere, după salvarea de la retrogradare
Inter vs Sassuolo - Campionato Primavera 1 Semifinale
Exclusiv Cristi Chivu, față în față cu provocarea carierei! Are oferta din Serie A pe masă

Video De la intrarea lui Pintilii la parada lui Penedo. Momentele care au decis derby-ul

01.12.2016, 00:05

Dinamo s-a impus cu 3-1 în derby-ul cu Steaua şi a ajuns la opt meciuri consecutive fără înfrângere în faţa marii rivale. Mai mult decât atât, prin succesul de miercuri seară, alb-roşiii au relansat lupta pentru titlu în Liga 1, avansul echipei lui Laurenţiu Reghecampf în fruntea clasamentului fiind acum de doar un punct.

dinamo steaua tabela
  • Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:30, DGS 1

Deşi a început partida practic de la 0-1, după golul marcat din penalty de Fernando Boldrin, echipa pregătită de Ioan Andone a reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză, apoi s-a desprins decisiv în partea a doua. Câteva momente cheie au făcut diferenţa în favoarea "câinilor".

Posibilul penalty neacordat la Adi Popa - În minutul 19, la scorul de 1-0 în favoarea roş-albaştrilor, Steaua putea primi un al doilea penalty, la duelul dintre Adi Popa şi Steliano Filip. Ovidiu Haţegan a lăsat jocul să continue, un prim moment care putea schima soarta derby-ului. "Ar fi penibil să vorbesc de arbitraj după un aşa joc, dar am avut penalty în minutul 19", a spus Reghecampf, la finalul jocului.

Accidentarea lui Muniru şi intrarea lui Pintilii - Titularizat oarecum surpinzător, Sulley Muniru s-a accidentat în minutul 27, încercând să-i paseze lui Boldrin şi nu a mai putut continua. În locul său a intrat Mihai Pintilii, dar mijlocaşul de 32 de ani avea să aibă un impact negativ asupra jocului pentru echipa sa.

La doar două minute de la intrarea sa pe teren, Pintilii a fost implicat în faza în urma căreia Haţegan a acordat lovitură de la 11 metri în favoarea lui Dinamo. Centralul arădean a indicat punctul cu var la un duel între mijlocaşul stelist şi Azer Busuladzic, dar decizia lui este una discutabilă. Sergiu Hanca a transformat şi de aici a început revenirea lui Dinamo.

Eroarea Tamaş-Niţă - După ce au reuşit să termine prima repriză în avantaj, alb-roşiii nu au avut nevoie de foarte mult timp pentru a se desprinde în partea a doua. La doar 13 minute de la reluare, Adam Nemec a marcat probabil unul dintre cele mai uşoare goluri din carieră. Gabi Tamaş şi Florin Niţă nu s-au înţeles la o minge banală, iar atacantul slovac a profitat şi a înscris pentru 3-1 în poarta goală.

Tamaş a fost cel care şi-a asumat responsabilitatea pentru această gafă: "Cred că trebuia să mă uit la portar și să degajez mingea, este vina mea, dar cu toții pierdem, asta este"

Ratarea lui Boldrin din final - Omul care a adus-o pe Steaua în avantaj în startul partidei, Boldrin, a fost şi cel care a năruit şi ultimele speranţe ale roş-albaştrilor de a reveni în meci. În minutul 82, William De Amorim a pătruns frumos pe stânga şi a centrat în faţa porţii, de unde brazilianul a reluat din prima, dar prea relaxat, iar Jaime Penedo a reuşit să respingă. S-ar fi putut face 3-2, iar finalul jocului ar fi fost cu adevărat incendiar.

Fazele fixe - "Fazele fixe pot face diferenţa" este una dintre expresiile devenite clişeu în fotbal, dar în acest Dinamo - Steaua astfel de momente s-au dovedit cu adevărat decisive. Alb-roşiii au obţinut penalty-ul din care au egalat în urma unei lovituri de colţ, iar golul de 2-1, marcat în finalul primei reprize de Ionuţ Nedelcearu, a venit după o lovitură liberă la care apărarea liderului a fost prinsă pe picior greşit.

"Am început meciul foarte bine, am înscris, după care am luat două goluri în urma unor faze fixe", a spus Alin Toşca, la finalul meciului. Fundaşul a fost completat de antrenorul său, Laurenţiu Reghecampf: "Am început partida cu un avantaj foarte mare, pentru că am înscris în debut. Primeşti două goluri din faze fixe, acest lucru nu se poate. Aici vorbim de valoare, nu de altceva".

Etichete: steaua , liga 1 , dinamo , derby , video , gabi tamas , adi popa , florin nita , ionut nedelcearu , fernando boldrin , sergiu hanca , adam nemec

Putin amenință că va lovi țările din Europa dacă Ucraina atacă Rusia cu arme occidentale. „Să fie conștienți cu ce se joacă”

Preşedintele rus Vladimir Putin a ameninţat, marţi, că va lovi țări din Europa dacă NATO permite...

gigi-belo
Gigi Becali a auzit că Miodrag Belodedici a fost prins băut la volan și nu a mai stat pe gânduri: ”Cinci ani!”

În miez de noapte, ”au anunțat” pe site-ul oficial transferul lui Haaland! Ce s-a întâmplat după doar câteva ore
Manchester City v Manchester United - Emirates FA Cup - Final - Wembley Stadium
Negocierile s-au încheiat! I-au pus pe masă 150 de milioane €, Jose Mourinho a dat răspunsul final
Ajax v Manchester United - UEFA Europa League Final
E OUT: prima plecare de la Dinamo, după salvarea de la retrogradare! Avea cel mai mare salariu din lot
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Surprinzător! Imediat după meci a anunțat că are o relație cu sportiva din Rusia care a atras atenția întregii lumi
kali1

Cristian Chivu (43 ani) s-a despărțit de Inter Milano, club la care a activat în ultimii 6 ani.

Gigi Becali a trimis oferta oficială, dar a primit ”seen”. Cât vrea să plătească pentru Louis Munteanu
gigi
Decizia luată de Adrian Mititelu în cazul fotbalistului dorit de FCSB
Screenshot 2024-05-29 084922
Au ajuns la un ACORD! Real Madrid nu stă pe gânduri și mai dă o lovitură pe piața transferurilor
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC, BARAJ TUR SUPERLIGA SUPERBET (20.05.2024)
Exclusiv Reacția fotbalistului cu 213 meciuri pentru Dinamo, după a văzut imaginile cu jucătorii ”Câinilor”
Are 53 de ani, dar arată impecabil. Naomi Campbell și-a etalat silueta într-o rochie transparentă la Festivalul de Film de la Cannes
Fanii CSA Steaua au cerut la UEFA excluderea FCSB-ului din cupele europene! Documentul trimis lui Ceferin
Gigi Becali, ofertă secretă pentru atacantul sud-african Tshegofatso Mabasa! Detaliile negocierilor cu Orlando Pirates
Demi Moore, zeiță în alb, într-o rochie cu decolteu amețitor. La 61 de ani atrage toate privirile oriunde ar fi
Și-a ales cel mai decupat costum de baie și a dansat pe ritmuri nebune. Nicole Scherzinger, 45 de ani și un corp de topmodel
CTP, text superb despre Nadal: „Cât se va mai juca tenis pe acest trist Pământ...“
Cine a fost primul domnitor care s-a luptat cu turcii? Era unchiul lui Mircea cel Bătrân
Transformarea extraordinară a lui Radu Mazăre, în închisoare. Cum a ajuns să arate fostul edil al Constanței
Declarații uluitoare după ce a jucat la meciul de adio al Generației de Aur: ”Sunt în doliu. Au fost împușcați în cap de lunetiști”
Exclusiv Ilie Dumitrescu a tras o concluzie clară despre Kopic, după ce Dinamo s-a salvat de la retrogradare