Screenshot 2024-04-23 232543
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul
dorinel-alonso
Dorinel Munteanu s-a comparat cu Xabi Alonso, după calificarea în finala Cupei României
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"

Steaua - Petrolul 3-1. Roş-albaştrii s-au calificat în finala Cupei României. Gol superb al lui Tănase

02.04.2015, 12:28

Steaua s-a califcat în finala Cupei României, după ce a învins-o pe Petrolul fără drept de apel, scor 3-1, pe Arena Naţională, după 1-1 în tur, la Ploieşti. Astfel, roş-albaştrii sunt în grafic cu toate obiectivele - vor juca finala Cupei Ligii cu Pandurii, în Liga 1 sunt lideri, iar finala Cupei o vor disputa împotriva celor de la U Cluj.

steaua cronica petrolul
  • Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Lider în Liga 1 si calificată în finala Cupei Ligii, Steaua a ajuns şi în ultimul act al Cupei României. După 1-1 în turul de la Ploiesti, roş-albaştrii au învins Petrolul cu 3-1, în faţa a 14.000 de spectatori.

Ţucudean a avut prima ocazie mare a meciului de pe Arena Naţională, dar a fost blocat de fundaşii ploieşteni. Mingea a ajuns însă la Adi Popa, care a profitat şi a deschis a deschis scorul, în minutul 20.

Steaua şi-a dublat avantajul în minutul 32, prin Gabi Iancu, după o greşeală a lui Satli.

Tot echipa lui Gâlcă a dominat şi începutul reprizei secunde şi, după câteva ocazii mari, Cristi Tănase a marcat un gol superb, pecetluind practic soarta calificării. Căpitanul roş-albaştrilor a fost aplaudat de fanii Stelei, care par să fi lăsat în urmă conflictul de la meciul cu Viitorul.

Ipsa a redus din diferenţă în minutul 70, dar a fost prea târziu pentru ploieşteni. În finala de pe 31 mai, Steaua va juca împotriva Universitatii Cluj, care a eliminat la penalty-uri pe CFR Cluj.

LIVE TEXT

Min. 90+4 - Final de meci pe Arena Naţională! Steaua s-a impus cu 3-1 şi s-a calificat în finala Cupei României, acolo unde o va întâlni pe Universitatea Cluj.

Min. 89 - Ultima schimbare la Steaua. A ieşit Adi Popa şi a intrat Lucian Filip.

Min. 80 - S-a anunţat oficial numărul spectatorilor prezenţi la meci: 14.206.

Min. 79 - Ultima schimbare pentru Mircea Rednic. Peteleu a intrat în locul lui Alcenat.

Min. 79 - Abia intrat pe teren, Rusescu putea reface diferenţa de trei goluri, dar şutul său din marginea careului a trecut pe lângă poartă.

Min. 73 - Încă o modificare la gazde. Stanciu i-a luat locul lui Gabi Iancu.

Min. 71 - Prima schimbare la Steaua. Rusescu a intrat în locul lui Ţucudean.

Min. 70 - GOOOOOOOOOOOOOOOL Petrolul, 3-1! Oaspeţii reduc din diferenţă prin Ipsa, care a înscris cu capul din câţiva metri.

Min. 68 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL, 3-0 Steaua! Cristi Tănase face pace cu fanii stelişti şi înscrie cel mai frumos gol al partidei. Execuţie superbă la colţul lung, aproape de vinclu.

Min. 66 -     Primul avertisment şi pentru Steaua. Papp a primit galben după un duel cu De Lucas.

Min. 63 - Teixeira putea să reducă din diferenţă pentru Petrolul, dar şutul său din marginea careului a trecut puţin pe lângă poarta lui Cojocaru.

Min. 62 - O nouă ocazie pentru Steaua. Iancu a fost aproape de dublă, după o neînţelegere în apărarea oaspeţilor.

Min. 57 - Contraatac foarte bun al gazdelor, însă Ţucudean a amânat prea mult momentul şutului, iar Pecanha a ieşit şi a blocat.

Min. 56 -      Un nou galben pentru oaspeţi. L-a primit Astafei, după un fault comis asupra lui Guilherme.

Min. 50 - Ratare uriaşă a Stelei! Cristi Tănase nu a reuşit să înscrie din trei metri, cu poarta goală, după o centrare foarte bună a lui Adi Popa.

Min. 48 -     Teixeira primeşte primul galben al meciului, după o intervenţie asupra lui Breeveld.

Min. 46 - Mircea Rednic a efectuat două schimbări la pauză. Tchite şi Filip i-au înlocuit pe Kronaveter şi Vasilache.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45 - Pauză pe Arena Naţională! Steaua conduce cu 2-0, prin golurile marcate de Adi Popa şi Gabi Iancu, şi este aproape de calificarea în finala Cupei României.

Min. 32 - GOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Steaua! Gabi Iancu dublează avantajul roş-albaştrilor, cu un şut puternic la colţul lung, aproape de vinclu, după o eroare a lui Satli.

Min. 26 - Primul şut pe poartă al echipei oaspete i-a aparţinut lui Tamuz. Cojocaru a reuşit însă să prindă fără probleme

Min. 20 - GOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Steaua! Adi Popa a deschis scorul pentru gazde, cu un şut plasat din interiorul careului. Stelistul a finalizat o acţiune începută de Iancu, în banda stângă, şi continuată de Ţucudean, blocat de apărarea ploieşteană, înainte ca Popa să-l învingă pe Pecanha.

Min. 17 - Adi Popa are prima şansă importantă a partidei. Jucătorul Stelei a tras cu stângul, din marginea careului, dar mingea a trecut la mare distanţă de poartă.

Min. 10 - Început de meci fără evenimente. Ambele echipe încearcă să nu greşească, iar jocul se desfăşoară în special la mijlocul terenului.

Min. 1 - A început meciul.

#Înaintea meciului, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului mare arbitru Nicolae Rainea

ECHIPELE DE START:

Steaua: V. Cojocaru - Papp, Varela, Toşca, Guilherme - Prepeliță, Breeveld - Adi Popa, Iancu, Cr. Tănase - Țucudean

Antrenor: Costel Gâlcă

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Ipsa, Satli, Fanchone - Vasilache, De Lucas - Astafei, Kronaveter, Teixeira - Tamuz

Antrenor: Mircea Rednic

Etichete: steaua , digisport , program digisport , steaua petrolul , steaua cupa romaniei , steaua - petrolul cupa romaniei

Cei trei bărbați care transformă India într-o superputere economică. Țara va devansa Germania și Japonia până în 2027

Un oraș liniștit de coastă din statul indian Gujarat a atras mai multă atenție în luna martie decât...

Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj

A fost sau n-a fost ofsaid? Tehnologia a intervenit, în cazul fazei decisive care a declanșat scandalul din Real - Bayern
var9
Alegerea făcută de UEFA, după ce Real Madrid - Bayern s-a lăsat cu o controversă uriașă de arbitraj
UEFA Euro 2028 and Euro 2032 Announcement - UEFA Headquarters
Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru
real
Qatarul trece la fapte după eșecul din Champions League: transfer de 100.000.000€ la PSG!
FRA: PSG : Nasser AL-KHELAIFI
rapid

Exclusiv Adio, Qatar? Varianta prezentată în direct despre transferul lui Florinel Coman: "E ceva la mijloc!"
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
Greșești și plătești! Ce riscă tușierul care a arătat ofsaid la golul marcat de Bayern în minutul 90+13
UEFA Champions League semifinal second leg match Real Madrid vs Bayern Munich at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, 08
Ce nebunie! Leverkusen a egalat în minutul 90+7 și a stabilit un record absolut de invincibilitate
leverkusen
Exclusiv Duckadam a dat cărțile pe față, la 38 de ani după ce Steaua a câștigat CCE: ”Am fost aruncat ca o măsea stricată”
Corvinul ar putea juca pe un stadion de 25.000.000€, dacă va câștiga Cupa României și va evolua în Europa League
stadion sepsi
Alina Pușcău, toată o sclipire, într-o rochie decoltată și paietată, la o petrecere ținută după Met Gala. E senzualitatea în persoană
UEFA umple visteria FRF. Suma uriașă pe care o primește Federația după EURO 2024
Bogdan Lobonț, ofertat de echipa care e la un singur pas de cupele europene! Clubul a confirmat: „Vă spun în premieră”
Una dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă
Beyonce, în cei mai scurți blugi și o ținută în culorile drapelului SUA. A pozat într-un hangar și a arătat cât e de sigură pe ea
Titi Aur, supărat pe instructorii auto: Școlile de șoferi, sursa carnagiului de pe șosele
Marele regret al Danielei Silivaș, gimnasta cu 6 medalii la JO. I s-a falsificat data nașterii
Copilul care și-a falsificat certificatul de naștere din dragoste pentru Steaua. Cum a ajuns Abăluță să joace în Ghencea
EXCLUSIV. De ce Mircea Lucescu a refuzat implicarea la o echipă românească. Clubul din Turcia este prima variantă dar și grecii îl caută
Cupa României, ediția 2024/2025: noul regulament și calendarul complet

Un neurochirurg de 83 de ani, triatlonist pasionat, își împărtășește cele 4 principii pentru o viață lungă și sănătoasă. Până la 40 de ani de abia putea urca scările
Un bărbat a mers pe autostradă cu un șarpe prins de bara de protecție. Imaginile filmate în trafic au devenit virale