Serious Situation At FC Bayern Muenchen After Devastating Bundesliga Defeat
Englezilor nu le-a venit să creadă! Ce transfer pregătește Bayern după eșecul din Champions League
Photocall de la cérémonie du Ballon d'Or 2021 au Théâtre du Châtelet
Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez după meciul Real Madrid - Bayern Munchen 2-1: ”A fost uimitor!”
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Live Video&Score Tottenham - Man. City 0-1, ACUM pe Digi Sport 1. Erling Haaland deschide scorul. Drăgușin e titular

VIDEO Malaga-Dortmund 0-0. Nemții au ratat ocaziile mari

03.04.2013, 09:38

Malaga și Borussia Dortmund au oferit un spectacol de zile mari pe "La Rosaleda", chiar dacă niciuna dintre formații nu a reușit să înscrie. Manșa-tur din sferturile de finală UCL a fost presărată cu o sumedenie de ocazii, atât la o poartă, cât și la cealaltă.

malaga-dortmund
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Ghinionistul serii a fost Mario Gotze (Borussia), internaționalul german ratând nu mai puțin de trei oportunități extrem de mari.

În prima repriză, Willy Caballero a fost îngerul păzitor pentru Malaga, după ce portarul a reușit să blocheze rând pe rând șuturile expediate de Gotze, Grosskreutz și Kehl.

Nici elevii lui Pellegrini nu au fost departe de deschiderea scorului: cu doar două minute înainte de pauză, Julio Baptista și Toulalan au trimis cu capul, însă pe rând Weidenfeller și apoi chiar omul de gol Gotze au respins providențial.

Repriza secundă s-a desfășurat după un scenariu diferit, cu mai puține spații în defensivele celor două echipe. Cu toate acestea, atât Malaga, cât și Dortmund au avut câte o mare oportunitate. Același Gotze nu a găsit spațiul porții din careul mic, pentru ca la două minute distanță, Weidenfeller să izbutească parada serii la trasorul lui Isco.

În finalul partidei, Antunes și Scheiber au încercat să suprindă portarii adverși, dar șuturile lor au trecut mult pe lângă sau peste buturi.

Scor final 0-0, iar calificarea este deschisă pentru ambele formații. Meciul retur se va disputa marți, 9 aprilie, de la ora 21:45 și va fi transmis în direct pe Digi Sport.

Rezumatul primei reprize:

Rezumatul reprizei secunde:

Echipele:

Malaga: Caballero - Gamez, Demichelis, Weligton, Antunes - Toulalan, Iturra - Joaquin, Baptista (76 R. Santa Cruz), Isco (87 Duda) - Saviola (68 Portillo)

Antrenor: Manuel Pellegrini

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Santana, Schmelzer - Gundogan, Kehl (80 Bender) - Reus (69 Scheiber), Gotze (90+2 Kirch), Grosskreutz - Lewandowski.

Antrenor: Jurgen Klopp

LIVE TEXT & VIDEO

Min 90+3. FINAL DE MECI. MALAGA ȘI DORTMUND ÎNCHEIE FĂRĂ GOL UN MECI PRESĂRAT CU MULTE OCAZII.

Min 90. Partida a fost prelungită cu 3 minute.

Min 89. Antunes își mai încearcă o dată șutul de la distanță, trasorul portughezului trece din nou peste poartă.

Min 84. Nou-intratul Schieber a primit o pasă foarte bună de la Lewandowski, a întors un adversar, dar șutul său de la 10 metri nu a pus în pericol poarta lui Caballero.

Min 82. Antunes a tras puternic de la 25 de metri, dar mingea a trecut mult peste bara transversală.

Min 67. Isco a tras foarte bine, de la 12 metri, Weidenfeller a reușit o paradă extrem de spectaculoasă și eficientă.

Min 65. Mario Gotze a fost lansat foarte bine de Gundogan, șutul neamțului la colțul lung, de la limita careului mic, a trecut pe lângă poartă. A fost cea de-a treia ocazie mare pe care a ratat-o tânărul jucător al Borussiei.

Min 60. Primul sfert de oră de după întoarcerea de la cabine nu a mai fost atât de bogată în ocazii. Jocul se desfășoară la mijlocul terenului, iar posesia este de partea nemților

Min 46. A început repriza a doua

PAUZĂ

Min 45. Kehl a tras de la 25 de metri, Caballero mai respinge o dată. Un minut de prelungire a fost arătat de la margine.

Min 43. Joaquin a centrat foarte bine din corner, Julio Baptista a lovit cu capul din 7 metri, dar portarul nemților a respins în lateral. Mingea a ajuns la Toulalan, francezul a trimis cu capul la vinclu, de unde Gotze a respins providențial.

Min 29. Același Lewandowski a scos o minge în partea dreaptă, Piszczek a centrat de pe partea dreaptă, portarul este depășit, dar Demichelis a reușit să respingă din fața lui Grosskreutz.

Min 25. Lewandowski i-a pasat cu călcâiul lui Reus, iar șutul jucătorului oaspeților de la 20 de metri este pe centrul porții - goalkeeper-ul Malagăi reține cu siguranță.

Min 18. Nemții au a doua oportunitate imensă! Lewandowski i-a pasat lui Gotze, care din interiorul careului, de pe partea dreaptă, l-a luat la țintă din nou pe Caballero.

Min 13. OCAZIE MARE DORTMUND! Gotze a scăpat singur cu portarul, dar Willy Caballero a intervenit in-extremis și a păstrat tabela intactă.

Min 6. Saviola a pătruns pe partea dreaptă, dar șutul său a lovit plasa laterală.

Min 1. A început partida

Etichete: dortmund - sahtior , malaga porto , malaga dortmund digi sport , live text video malaga dortmund , klopp schmelzer dortmund , malaga eliseu , malaga isco , dortmund real , dortmund sevilla

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Laurențiu Reghecampf a sunat-o pe Anamaria Prodan. Ce au decis cei doi. ”N-are sens”
prodan reghe
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
Screenshot 2024-05-14 083442

Ronaldo, tentat să semneze! ”Vă puteți imagina. Audiențele ar putea crește exponențial”
Al Hilal v Al Nassr - Saudi Super Cup
Live Video&Score Real Madrid - Deportivo Alaves 3-0, ACUM, pe DGS 2. Valverde majorează scorul. Spectacol pe ”Bernabeu”
ESP: Real Madrid v Manchester City. UEFA Champions League match. Quarter-finals
Video Ianis Hagi a vrut să dea golul carierei cu Real Madrid: șut de la 60 de metri distanță!
ianis
Close up of Borussia Dortmund crest.
Echipa care merge direct în Champions League, dacă Real Madrid ia trofeul! Ce se întâmplă dacă va câștiga Borussia Dortmund
Defocused Borussia Dortmund shield next to the focused Real Madrid shield on their shirt. Final concept of the UEFA Champions League on June 1, 2024
O fostă spioană rusă, despre strategiile neortodoxe adoptate pentru a-și manipula țintele: "Mi-am sacrificat corpul pentru misiuni"
De ce îl vrea Gigi Becali pe Chipciu la FCSB? Schimbare radicală de strategie pentru Champions League
Edi Iordănescu a decis pentru EURO 2024! Câți fotbaliști neconvocați în preliminarii ia și cine e pe lista de urgență?
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine a fost marele golgheter român care a apărat și poarta Ungariei? Moare la doar 52 de ani
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Cea mai proastă veste pentru Simona Halep. Ce s-a decis la Roland-Garros
S-a aflat abia acum! Ce s-a întâmplat după meci cu arbitrii de la Real Madrid - Bayern
Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”