jelena-ostapenko7
Video Doi băieți s-au apropiat ”prea mult” de Jelena Ostapenko, iar reacția sportivei a ajuns virală! ”Mi-e frică să mă uit la ea”
profimedia-0750507086
Video Irina Begu - Elise Mertens 6-2, 6-0. Românca, în optimi la WTA Roma după mai puțin de o oră și jumătate
razvan-lucescu
Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”

Video Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian, în turul III la Roma! Ana Bogdan a fost eliminată, iar Irina Begu joacă în turul II

09.05.2024, 23:40

Irina Begu (161 WTA) a învins-o pe Rebeka Masarova (101 WTA), scor 2-1 la seturi (5-7, 6-3, 6-4), și s-a calificat în turul secund al turneului „WTA 1000” de la Roma.

Porsche Tennis Grand Prix 2024 in Stuttgart, 16.04.2024 Sorana Cirstea (ROU) Porsche Tennis Grand Prix 2024 *** Porsche
Sorana Cîrstea în timpul unui meci de tenis / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Tot astăzi au evoluat la turneul din capitala Italiei încă trei românce: Jaqueline Cristian, Sorana Cîrstea și Ana Bogdan.

Jaqueline și Sorana au reușit să se califice în turul III la Roma, în timp ce Ana Bogdan a fost eliminată în trei seturi de Marketa Vondrousova.

Ana Bogdan - Marketa Vondrousova 2-6, 6-3, 4-6. Românca, eliminată în turul II la Roma

UPDATE 23:50. Ana Bogdan a fost eliminată de la Roma. Vondrousova a câștigat setul decisiv, scor 6-4. Sportiva din Cehia va da peste o altă româncă la Roma. Sorana Cîrstea va fi următoare adversară a acesteia.

UPDATE 23:03. Românca a făcut break în setul decisiv și conduce, scor 2-0.

UPDATE 22:45. Ana Bogdan a câștigat cel de-al doilea set, scor 6-3, și a trimis partida în decisiv.

UPDATE 22:37. Ana Bogdan a revenit, iar scorul este de 4-3 în favoarea româncei.

UPDATE 22:22. Vondrousova are 3-2 în al doilea set și se află la serviciu.

UPDATE 21:58. Ana Bogdan a fost surclasată în primul set, scor 2-6. Vondrousova a avut nevoie de 37 de minute pentru a câștiga prima parte a acestei întâlniri.

UPDATE 21:36. Vondrousova a făcut break și se află în avantaj, scor 2-1.

UPDATE. A început partida dintre Ana Bogdan și Marketa Vondrousova.

Pentru a ajunge în turul II la Roma, Ana Bogdan (31 de ani, 63 WTA) a învins-o în prima rundă a turneului cu 2-0 la seturi (6-4, 6-1) pe Leylah Fernandez (21 de ani). De partea cealaltă, Marketa Vondrousova (24 de ani, 6 WTA) s-a calificat automat în turul secund.

Cea care va reuși să se impună în duelul Bogdan - Vondrousova va juca în turul III la Roma împotriva câștigătoarei din partida Sorana Cîrstea - Brenda Fruhvirtova.

Între Ana Bogdan și Marketa Vondrousova s-au jucat două partide oficiale, iar cele două tenismene și-au împărțit victoriile. În 2018, la French Open, Bogdan s-a impus în fața cehoaicei cu scorul de 2-1 la seturi, în timp ce Vondrousova a câștigat împotriva româncei în anul 2021 la WTA Dubai cu 2-0 la seturi.

Sorana Cîrstea - Brenda Fruhvirtova 7-5, 6-0. Victorie clară pentru româncă

UPDATE 21:45. Sorana Cîrstea a câștigat clar cel de-al doilea set, scor 6-0. Astfel, după o oră și 32 de minute, românca s-a calificat în turul III la Roma, acolo unde o poate întâlni pe Ana Bogdan, dacă aceasta va trece de Vondrousova.

UPDATE 21:35. Sorana Cîrstea a intrat foarte montată în setul secund, iar românca se află la conducere, scor 3-0.

UPDATE 21:07. Sorana Cîrstea a câștigat primul set, scor 7-5.

UPDATE 20:58. Cele două se mențin la egalitate, scor 5-5. Românca a avut două șanse de a câștiga setul, dar a irosit oportunitățile respective.

UPDATE 20:25. Sorana Cîrstea conduce cu scorul de 2-1.

UPDATE. A început partida dintre Sorana Cîrstea și Brenda Fruhvirtova.

Sorana Cîrstea (34 de ani, 32 WTA) s-a calificat automat în turul II la Roma, deoarece nu a avut niciun adversar în prima rundă. De partea cealaltă, Brenda Fruhvirtova a învins-o pe americanca Taylor Townsend (28 de ani, 59 WTA), cu 2-1 la seturi (6-3, 2-6, 0-6).

Dacă va reuși să o învingă pe Brenda Fruhvirtova, Sorana Cîrstea ar putea juca în turul următor împotriva altei românce, Ana Bogdan (31 de ani, 63 WTA), care se duelează cu cehoaica Marketa Vondrousova (24 de ani, 6 WTA).

Între Cîrstea și Fruhvirtova nu s-a jucat nicio partidă directă până acum, astfel duelul de la Roma va fi primul dintre cele două tenismene.

Jaqueline Cristian - Elina Avanesyan 5-7, 6-2, 6-2. Românca s-a calificat în turul III la Roma

UPDATE 21:20. Final de meci. Românca a câștigat cu același scor și setul decisiv, scor 6-2, și a obținut calificarea în turul 3 la Roma. Acolo va avea o misiune extrem de dificilă, întrucât va da peste Coco Gauff.

UPDATE 21:04. Jaqueline Cristian și Elina Avanesyan sunt la egalitate în setul decisiv, scor 2-2.

UPDATE 20:27. Jaqueline Cristian a câștigat al doilea set, scor 6-2 și a trimis partida în decisiv.

UPDATE 20:14. Jaqueline Cristian face un set secund foarte bun. Românca conduce cu scorul de 3-1 și se află la serviciu.

UPDATE 19:45. Elina Avanesyan și-a adjudecat primul set, scor 7-5.

UPDATE 19:31. Jaqueline Cristian conduce cu scorul de 5-4.

UPDATE 19:12. Partida dintre cele două s-a reluat, după aproape două ore de pauză.

UPDATE 17:25. După 37 de minute de joc, meciul a fost întrerupt din cauza ploii. Cele două jucătoare au fost trimise la vestiare.

UPDATE 17:09. Primele game-uri au fost foarte disputate, dar Jaqueline Cristian reușește să conducă cu 2-1.

UPDATE. A început meciul dintre Jaqueline Cristian și Elina Avanesyan.

Pentru a ajunge în această fază a competiției, Elina Avanesyan (21 de ani, 72 WTA) a trecut în primul tur de tenismena spaniolă Cristina Bucsa (26 de ani, 70 WTA), cu scorul de 2-1 la seturi (6-7, 6-0, 7-5). De partea cealaltă, Jaqueline a ajuns în turul II la Roma, fără sp joace nicio partidă (nu a avut adversar în prima rundă).

Tenismena care se va califica din duelul Jaqueline Cristian - Elina Avanesyan va juca în turul III la Roma cu învingătoarea duelului Coco Gauff (20 de ani, 3 WTA) - Magdalena Frech (26 de ani, 55 WTA).

Între Jaqueline Cristian și Elina Avanesyan nu s-a jucat nicio partidă directă până acum.

Irina Begu - Rebeka Masarova 5-7, 6-3, 6-4. Românca a avansat în turul II la Roma

Update 14:51: Irina Begu s-a impus în cel de-al treilea set în fața Rebekăi Masarova cu scorul de 6-4 și s-a calificat în turul II la Roma.

Update 14:39: Masarova și Begu se află în continuare la egalitate, scor 4-4.

Update 14:26: Masarova și Begu se află la egalitate, scor 3-3, în cel de-al treilea set.

Update 14:09: Rebeka Masarova o conduce pe Irina Begu cu 3-1 la game-uri în setul decisiv.

Update 13:58: Primul game din setul al treilea este câștigat de Masarova. Scorul este 1-0 pentru tenismena spaniolă în cel de-al treilea set.

Update 13:55: Partida a fost reluată!

Update 21.00: Organizatorii au decis să întrerupă meciul pentru a doua oară. La fel ca prima oară, ploaia a fost motivul principal.

Update Irina Begu - Rebeka Masarova 5-7, 6-3. Begu a câștigat al doilea set și va lupta pentru victorie în decisiv.

Update Irina Begu - Rebeka Masarova 5-7, 3-2. Românca este în avantaj.

Update: A început setul secund.

Update Irina Begu - Rebeka Masarova 5-7. Românca a pierdut primul set, deși a condus cu 5-2.

Update 20.00: Meciul a fost reluat.

Meciul Irina Begu - Rebeka Masarova de la WTA Roma a fost întrerupt în primul set, la scorul de 5-4 pentru româncă

Update Irina Begu - Rebeka Masarova 5-4. Meciul a fost întrerupt din cauza condițiilor meteo.

Update Irina Begu - Rebeka Masarova 5-2. Begu se descurcă excelent în primul set și e aproape de câștigarea lui.

Update Irina Begu - Rebeka Masarova 2-0. Românca are un start excelent.

Update: A început meciul.

Turneul de la Roma este programat în perioada 7-19 mai și oferă o mie de puncte WTA, dar și premii totale de 5.509.771 de USD. Organizatorii ar fi putut să-i ofere un wild-card Simonei Halep, revenită pe teren, după ce i-a fost redusă suspendarea la TAS, dar au preferat să ofere invitații altor jucătoare, un gest care i-a surprins pe jurnaliștii din Italua.

Irina Begu va debuta la competiția ce se va desfășura pe zgura din complexul de la Foro Italico într-un meci cu Rebeka Masarova din Spania. Dacă va reuși să se califice, sportiva din România o va înfrunta în runda secundă pe Elena Rybakina.

Sorana Cîrstea ( locul 32 WTA) este singura jucătoare din România care va beneficia de un prim tur liber. Sportiva noastră va debuta direct în runda secundă, fie cu Taylor Townsend, fie cu o jucătoare venită din calificări. În turul al treilea ar putea să o înfrunte pe Ana Bogdan, care a câștigat primul tur cu fosta finalistă de la US Open, Leylah Fernandez.

Ultimele campioane de la Foro Italico

2023 - Elena Rybakina

2022 - Iga Swiatek

2021 - Iga Swiatek

2020 - Simona Halep

2019 - Karolina Pliskova

2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2016 - Serena Williams

2015 - Maria Sharapova etc.

Turneul de la Roma s-a desfășurat prima oară în anul 1930 și a fost câștigată de doi sportivi români: Ilie Năstase, edițiile din 1970 și 1973, și Simona Halep, 2020. Ilie Năstase (1974), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018) au ajuns în ultimul act al acestui turneu.

Etichete: irina begu , wta roma , irina begu wta roma

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
Video Gestul cu care Drăgușin a devenit favoritul fanilor lui Tottenham: ”Le-a arătat jucătorilor de la Spurs cum se face”
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Dramatic! Echipa retrogradată s-a decis după al cincilea criteriu de departajare
profimedia-0872346706
Video Iga Swiatek, campioană la WTA Roma, după o finală cu Aryna Sabalenka!
profimedia-0874193760
Irina Begu - Danielle Collins 0-6, 3-6. România nu mai are nicio sportivă la turneul WTA de la Roma
Tennis Internationals - TENNIS - ROLAND GARROS 2023 - WEEK 1, , France
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce buton nu trebuie să atingi niciodată când vorbești la telefon. De ce surpriză neplăcută ai parte?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică
Foto Luați pe sus de forțele de ordine! Imaginile surprinse în timpul partidei Sorana Cîrstea - Madison Keys