THW Kiel - Montpellier HB
Video Calificare ”miraculoasă”! A pierdut turul la 9 goluri, dar a reușit ”remontada” și va juca în Final Four
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
Dinamo și-a aflat adversara din Final Four-ul EHF European League
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Tavi Popescu a surprins pe toată lumea, după Universitatea Craiova - FCSB! Anunțul făcut în direct

Video România - Croația 20-25. "Tricolorele", care au avut și 4 goluri avans, au ratat calificarea în semifinale la Euro

10.12.2020, 20:30

În direct la Digi Sport, România a ratat calificarea în semifinale, după 20-25 cu Croația. Tricolorele au avut și 4 goluri avans în prima repriză.

ROMANIA-CROATIA
România - Croația / Foto: captură Digi Sport
  • Liga 2: Gloria Buzău - Unirea Slobozia, marți, 19:00, DGS 1

• Champions League: PSG - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

România - Croația 20-25. Echipa antrenată de Bogdan Burcea a avut 4 goluri avans

Croatele au marcat primele, în minutul 3, prin Micijevic, însă echipa antrenată de Bogdan Burcea a egalat imediat, prin Cristina Neagu. Denisa Dedu a avut apoi 3 parade fantastice, iar Neagu a înscris și ea și scorul s-a făcut repede 4-2.

Ostase a reușit un gol fantastic, cu spatele la poartă, printre picioarele goalkeeperului, iar "tricolorele" aveau 3 goluri avans și totul părea o formalitate. În minutul 22, croatele au trecut la conducere după ce au înscris de 5 ori la rând.

România - Croația 20-25. "Tricolorele" au început în forță și au încheiat în genunci

Coșmarul a continuat și Jezic a înscris al șaptea gol consecutiv al Croației, fără ca România să marcheze în acest interval. În plus, Neagu a rata și o aruncare de la 7 metri, însă tot ea a stabilit scorul pauzei, România - Croația 10-15, iar Dedu a încheiat repriza cu 5 parade.

În partea a doua, Seraficeanu a înscris primul gol, dar a fost doar un foc de paie. Neagu și Buceshi au marcat și ele și România s-a apropiat la două goluri. Degeaba, pentru că naționala noastră parcă nu a avut forță suficientă și a mai și greșit mult la marcaj și poziționare.

Blazevic a înscris ultimul gol al meciului chiar în ultimele secunde și a stabilit scorul final, România - Croația 20-25. În urma acestui rezultat, "tricolorele", care au început grupa principală cu zero puncte, au ratat orice șansă de a mai ajunge în semifinale.

LIVE VIDEO România - Croația 20-25:

Min. 60: Blazevic înscrie după o aeriană de efect și stabilește scorul final, România - Croația 20-25.

Min. 59: România - Croația 20-24. Eliza Buceschi înscrie superb.

Min. 49: România - Croația 17-20. Mamic înscrie după o greșeală pe extrema dreaptă a croatelor.

Min. 47: Romania - Croația 17-19. După ce a înscris de două ori la rând din 7 metri, Buceschi marchează al treilea gol consecutiv, de această dată din acțiune. Totul în doar două minute.

Min. 43: Romania - Croația 14-18. Neagu înscrie al șaselea ei gol.

Min. 41: România - Croația 13-17.  Buceschi înscrie din 7 metri.

Min. 37: România - Croația 12-17. Cristina Neagu înscrie primul gol al ei din repriza a doua.

Min. 34: România - Croația 11-15. Seraficeanu încrie primul gol al României din reprize secundă.

Min. 30: Cristina Neagu înscrie, în sfârșit, pentru România și stabilește scorul pauzei, România - Croația 10-15. Neagu are 4 goluri până acum, iar portarul Denisa Dedu e fantastică, cu 5 parade.

Min. 27: România - Croația 9-12. Neagu ratează o aruncare de la 7 metri.

Min. 25: România - Croația 8-11. Jezic înscrie din nou al șaptea gol la rând al croatelor, fără ca tricolorele să marcheze în acest timp.

Min. 22: România - Croația 8-9. Croatele trec la conducere, după ce au înscris 5 goluri la rând. Blazevic înscrie.

Min. 13: România - Croația 6-3. Gol fantastic reușit de Ostase, cu spatele la poartă, printre picioarele portarului.

Min. 10: România - Croația 4-3. Micijevic înscrie și obține și o eliminare.

Min. 9: România - Croația 4-2. Neagu înscrie de la 7 metri.

Min. 8: România - Croația 3-2. Micijevic inscrie al doilea gol pentru croate.

Min. 8: România - Croația 3-1. Neagu reușește al doilea gol.

Min. 6: România - Croația 2-1. Sonia Seraficeanu aduce România în avantaj. tricolorele încep meciul mai bine.

Min. 5: România - Croația 1-1. Denis Dedu apără fantastic. E a doua paradă consecutivă.

Min. 4: România - Croația 1-1. Neagu reușește primul gol al României, cu o aruncare în stânga portarului.

Min. 3: România - Croația 0-1. Micijevic deschide scorul după o greșeală a tricolorelor.

Min. 1: Începe meciul.

Naționala României își începe azi, de la ora 19:15, împotriva Croației (Digi Sport 2 și digisport.ro), aventura în Main Round la Campionatul European de handbal feminin din Danemarca. Pentru prima dată în istorie, tricolorele au pătruns în faza a doua a turneului cu zero puncte.

Selecționerul naționalei, Bogdan Burcea, și-a exprimat speranța că jucătoarele sale se vor autodepăși în Main Round.

”Întâlnim adversari de calibru, datoria noastră este să încercăm să obținem puncte. Vom încerca să debutăm cu victorie în grupa principală, Croația este o echipă neînvinsă,cu moral foarte bun. Vom încerca să speculăm la maximum minusurile lor. Nu am venit pregătiți așa cum trebuia, dar fetele s-au mobilizat. Croația este o echipă de luptătoare. Ceea ce fac ele... Fac foarte bine!", a declarat Burcea.

Misiunea pentru a urca în semifinale e extrem de complicată. Prezența în careul de ași ar însemna implicit calificarea directă la Mondialul din 2021, dar România e obligată să câștige toate cele trei jocuri cu Croația, Ungaria și Olanda.

"Avem nevoie de mai multe goluri rapide pentru a ne duce spre victorie", a prefațat meciul cu Croația centrul Cristina Laslo.

Campionatul European de Handbal feminin din Danemarca, în direct la Digi Sport

Grupele preliminare au ajuns la final, ultimele meciuri disputându-se marți, partide în urma cărora s-au calificat Ungaria și Olanda. Structura grupelor principale: