balint
Laszlo Balint a spus unde s-a decis soarta jocului cu FC Botoșani. ”Situația s-a complicat foarte mult”
botosani
Video Petrolul - FC Botoșani 1-2. Moldovenii au obținut cele trei puncte în final și scapă de locurile retrogradabile
florin prunea
Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Jo 25.04.2024 19:00

Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii câștigă categoric și urcă pe primul loc în play-out

25.04.2024, 20:54

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Hermannstadt a reușit să o învingă pe Petrolul, scor 2-0, în cadrul etapei a șasea a play-out-ului SuperLigii României

Hermannstadt - Petrolul Ploiești 2-0

După mai multe ocazii ratate în prim repriză de Hermannstadt, Valerică Găman a reușit să deschidă scorul, în minutul 38, printr-o lovitură de cap.

În cea de-a doua repriză, tot gazdele au controlat partida, iar Ianis Stoica a dublat avantajul, în minutul 75.

VIDEO cu rezumatul partidei

Înainte de această partidă, Hermannstadt se află pe locul trei în play-out, la două puncte distanță de liderul Oțelul Galați, care nu a jucat în această etapă, și la o ”lungime” față de ”U” Cluj.

Astfel, elevii lui Marius Măldărășanu pot urca, cel puțin, pe locul secund în play-out. De cealaltă parte, Petrolul ocupă poziția a cincea, cu 26 de puncte acumulate.

Este important de precizat că ambele echipe vin după rezultate de egalitate. Sibienii au remizat cu FC Botoșani, scor 1-1, iar Petrolul cu UTA Arad, tot 1-1. În plus, ambele echipe au nevoie pentru a se sa

În meciurile din sezonul regulat al SuperLigii, cele două formații au remizat, scor 0-0 în ambele partide.

Echipe probabile

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Bejan, Opruț - Balaure, Biceanu, Dr. Iancu, Ianis Stoica - G. Iancu, Paraschiv

Antrenor: Marius Măldărășanu

• Petrolul: Zima - Hanca, Papp, Huja, Țicu - Jyry, Seto - Musi, Jair, Grozav - Irobiso

Antrenor: Laszlo Balint