Exclusiv ”M-a sunat domnul Șumudică”. Patronul din SuperLiga a dezvăluit totul: ”Eram în pământ”
meme andone
Mihai Stoica a reacționat, după ce Botoșani a scăpat de locurile retrogradabile: ”Viața mea o împart”
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 1
FC Botosani FC Botosani
Vi 19.04.2024 17:30

Hermannstadt - Botoșani 1-1. Sibienii au obținut o remiză în inferioritate numerică

19.04.2024, 17:30

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Hermannstadt a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Botoșani, în cadrul unui meci din etapa a 5-a a play-out-ului SuperLigii.

Golurile din această partidă au fost marcate de Cristi Neguț (minutul 90+3) pentru sibieni, respectiv Sebastian Mailat (minutul 61) pentru moldoveni.

Din minutul 24, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după ce Alessandro Murgia a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului Sebastian Colțescu pentru un fault dur asupra lui Enzo Lopez.

VIDEO Rezumat Hermannstadt - Botoșani 1-1

Prima ocazie din această partidă le-a aparținut gazdelor în minutul 20, când Alexandru Țigănașu, fundașul lui FC Botoșani, a fost aproape să-și introducă mingea în proprie poartă.

Un minut mai târziu (minutul 21), oaspeții de la FC Botoșani au răspuns prin ocazia lui Enzo Lopez, care a șutat în portarul Căbuz din poziție clară de gol.

În minutul 39, oaspeții au fost aproape de deschiderea scorului, după ce Daniel Paraschiv, atacantul sibienilor, a fost aproape să-și introducă mingea în proprie poartă din careul mic.

În a doua repriză, oaspeții au început mai bine și și-au creat o ocazie prin Sebastian Mailat, în minutul 49, care a șutat puțin peste transversală.

Ulterior, în minutul 61, Mailat a reușit, în cele din urmă, să înscrie, după o gafă uriașă a lui Silviu Balaure, care a trimis o pasă greșită către propriul portar.

Însă, în minutul 90+3, sibienii au reușit să egaleze printr-un super-gol marcat de Cristi Neguț dintr-o lovitură liberă executată din apropierea careului de 16 metri. În cele din urmă, acesta a fost și golul care a stabilit scorul final, de 1-1.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt se află pe locul al 7-lea din play-out, cu 28 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani ocupă poziția a 14-a (de baraj), cu 18 puncte.

VIDEO cu avanpremiera partidei Hermannstadt - FC Botoșani

Dani Coman a plecat de la Hermannstadt și a transmis un mesaj amplu

La plecarea de la Hermannstadt, Dani Coman a ținut să transmită un mesaj către sibieni. Fostul președinte a spus care au fost singurele momente care nu l-au bucurat prea mult la gruparea din play-out.

Dragi sibieni, pentru mine ultimii ani au reprezentat o provocare enormă, căreia, în multe momente , consider că i-am făcut față cu brio! Se putea mai bine, clar, fiindcă tot timpul este loc de mai bine, iar în acest sezon calificarea ratată în play-off sau eliminarea din sferturile Cupei României le consider momente sensibile.

Sibiul are fotbal, însă clădit pe un fundament sănătos, cu un stadion modern, o adevărată mândrie pentru comunitate, cu depășirea perioadei în care pericolul falimentului era unul real și sunt convins că acest drum va continua corect, presărat cu respect și apreciat de către toată lumea fotbalului.

Sibiul este pe harta primei ligi și va rămâne un capitol important în cariera mea! Consider că a venit acum timpul ca proiectul să continue fără mine și chiar dacă nu trebuie să justific aceasta decizie de a pleca de la Sibiu, ea nu are legătură decât cu prioritățile din viața și cariera mea în acest moment în care trebuie să pun și alte aspecte pe primul loc.

Le mulțumesc în primul rând patronilor, Ștefan Băcilă și Claudiu Rotar, fiindcă fără ei nu puteam realiza nimic. În al doilea rând, vreau să le mulțumesc jucătorilor, antrenorilor, tuturor oamenilor din club, suporterilor, autorităților locale, sponsorilor (deloc puțini!) care ne-au fost aproape și au făcut posibilă această poveste frumoasă.

Le urez mult noroc colegilor din club! Au dovedit și sunt sigur că vor dovedi că trăiesc pentru AFC Hermannstadt și că reprezintă o familie puternică! Ei vor duce acest simbol la următorul nivel. Voi rămâne cu sufletul alături de Sibiu!”, a transmis Dani Coman, pentru pagina de Facebook a celor de la Hermannstadt.

• Dani Coman era președintele celor de la Hermannstadt din ianuarie 2023, după ce a mai ocupat funcția în cadrul clubului și în perioada iulie 2021 - august 2022.