Răzbunare pentru Kylian Mbappe: Nasser Al-Khelaifi și-a ales un titular de la Real Madrid!
Real Madrid i-a trimis contractul jucătorului și așteaptă un răspuns
gigi
4 jucători OUT de la FCSB! Gigi Becali a făcut anunțul, după derby-ul pierdut cu Rapid
Stirile Digi Sport

Video Real Madrid - Real Valladolid 6-0. Hat-trick pentru Karim Benzema. Madrilenii, la 12 puncte de Barcelona

02.04.2023, 19:07

Real Madrid a învins-o fără drept de apel pe Real Valladolid, scor 6-0, într-un meci din cadrul etapei a 27-a din La Liga.

Spanish La Liga soccer match Real Madrid vs Valladolid
Karim Benzema și Vinicius, la meciul cu Real Valladolid / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Astfel, madrilenii s-au apropiat din nou la 12 puncte față de liderul Barcelona, în timp ce Valladolid rămâne pe locul 16, cu 28 de puncte.

Real Madrid - Real Valladolid 6-0. ”Galacticii”, la 12 puncte de Barcelona

Oaspeții au avut un start bun de partidă și au avut două ocazii uriașe de a marca. În minutul 10, Mesa a lovit bara poții lui Courtois cu un șut expediat de la marginea careului.

Totuși, Real Madrid a deschis scorul în minutul 22, când Asensio i-a pasat în lateral lui Rodrygo, care l-a învins pe goalkeeper-ul lui Valladolid.

Apoi, a fost rândul lui Karim Benzema să intre în centrul atenției. Atacantul francez a marcat de trei ori în doar șapte minute. Mai întâi, în minutul 29, Benzema a marcat cu capul din centrarea lui Vinicius.

Apoi, trei minute mai târziu, francezul a expediat un șut imparabil de la marginea careului, fără șansă pentru portarul advers, iar, în minutul 36, Benzema a avut o execuție spectaculoasă.

Atacantul madrilenilor putea înscrie și golul patru, câteva minute mai târziu, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

Imediat după pauză, Valladolid putea reface din diferență, dar Perez a lovit bara, iar, în minutul 65, al doilea gol al lui Rodrygo a fost anulat pentru un henț comis de Vinicius.

Totuși, scorul a devenit 5-0 în minutul 73, când Asensio a marcat cu un șut frumos din interiorul careului, iar în prelungiri, Vasquez a punctat și el din pasa lui Eden Hazard.

VIDEO Rezumatul partidei Real Madrid - Real Valladolid 6-0

Real Madrid - Real Valladolid 6-0

Min. 90+1: Goool Real Madrid! Hazard pasează foarte bine pentru Vasquez, care înscrie cu un șut din prima din interiorul careului.

Min. 73: Goool Real Madrid! Asensio înscrie cu un șut din interiorul careului.

Min. 65: Gol anulat pentru Real Madrid! Rodrygo înscrie din interiorul careului, dar reușita sa este anulată pentru un henț comis de Vinicius.

Min. 46: Ocazie pentru Valladolid! Perez expediază un șut frumos din interiorul careului, însă nimerește bara din dreapta lui Courtois.

Min. 41: Ocazie Real Madrid! Benzema șutează foarte bine, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 36: Goool Real Madrid! Benzema face ”hat-trick-ul” cu o execuție spectaculoasă, după o centrare a lui Rodrygo.

Min. 32: Goool Real Madrid! Benzema șutează imparabil de la marginea careului, fără șansă pentru portarul advers.

Min. 29: Goool Real Madrid! Vinicius centrează din flancul stâng, iar Benzema plonjează și trimite cu capul în poartă.

Min. 22: Goool Real Madrid! Asensio pătrunde în careu și îi pasează în lateral lui Rodrygo care îl învinge pe portarul oaspeților.

Min. 11: Ocazie Valladolid! Rosa pasează în interiorul careului, dar Monchu trimite pe lângă poartă.

Min. 10: Ocazie pentru Real Valladolid! Mesa șutează de la marginea careului, însă balonul nimerește bara.

Min. 1: Începe meciul!

Real Madrid: Courtois – Vazquez, Militao, Alaba, Camavinga – Kroos, Tchouameni, Asensio – Rodrygo, Benzema, Vinicius

Valladolid: Asenjo – Fresneda, Fernandez, El Yamiq – Perez, Mesa, Hongla, Monchu, Rosa – Plata, Leon

Real Madrid vine după înfrângerea din etapa trecută cu FC Barcelona, scor 1-2, în timp ce Real Valladolid a pierdut în runda precedentă cu Athletic Bilbao, scor 1-3.

Deși rivala FC Barcelona s-a distanțat în fruntea campionatului, cei de la Real Madrid încă speră la titlu, cât mai sunt șanse matematice și nu concep alt rezultat decât victoria în meciul cu Real Valladolid.

În turul campionatului, cei de la Real Madrid s-au impus pe terenul celor de la Real Valladolid, scor 2-0.

Înaintea meciului din această rundă, Real Madrid se află pe locul doi în campionat, cu 56 de puncte, în timp ce Real Valladolid se află pe poziția a 15-a, cu 28 de puncte.

Clasament La Liga

Clasament La Liga / Foto: Digi Sport

Echipele probabile ale meciului Real Madrid - Real Valladolid

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Alaba - Camavinga, Tchouameni, Ceballos - Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr

Real Valladolid: Asenjo - Fresneda, Fernandez, El Yamiq, Olaza - Aguado, Sanchez, Monchu - Plata, Larin, Plano

Etichete: real madrid , real valladolid , clasament la liga , etapa 27 la liga

Tânără ucisă de iubitul drogat, la Sibiu. Prietenul criminalului: „Avea episoade în care disocia sau auzea voci”

Un tânăr de 24 de ani a fost arestat preventiv pentru crima din Sibiu. Acesta și-a recunoscut...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!
Griechenland - Fußball Super League Saison 2023-2024 Apostolis Nikolaidis Stadion Athen, 01.10.2023 Panathinaikos Athen
Cristiano Ronaldo s-a dus la ”bătaia greilor”, dar nu se aștepta la așa ceva. Ce a pățit după ce a intrat în sală
cristiano box
gigi

Rapid a câștigat, pe teren propriu, scor 2-0, derby-ul cu FCSB, din ultima etapă a play-off-ului SuperLigii.

Xavi a vorbit despre situația sa de la Barcelona, imediat după meciul cu Rayo Vallecano
Cadiz CF v FC Barcelona - La Liga EA Sports
N-a stat la discuții! Fotbalistul care i-a spus ”NU” lui Real Madrid
Logo of Spanish football club Real Madrid
Video Gesturile făcute de Răzvan Lucescu, după ce a cucerit titlul cu PAOK și ce scrie presa din Grecia
razvi
Lovitură primită de Real și Barcelona! Chelsea a transferat un tânăr de 17 ani, pentru 65.000.000€: ”Here we go!”
Match between Palmeiras and Botafogo-SP for the Copa do Brasil 2024 Sao Paulo (SP), 05/02/2024 - COPA DO BRASIL/PALMEIRA
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
El este nouarul de Champions League ales de Gigi Becali la FCSB. A rupt porțile în acest sezon de SuperLiga
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Jennifer Lopez și Ben Affleck, zâmbete largi în fața paparazzilor, tensionați în rest. Detaliul care i-a "scăpat" actorului, după zvonurile divorțului
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine