• International Champions Cup: Inter - Lyon (azi, ora 15:05, Digi Sport 1)
  • Liga 1, etapa a doua: FC Voluntari - Astra (azi, ora 21:00, Digi Sport 1)

Victorie rapidă pentru Rafael Nadal la debutul la Roma, turneu transmis de Digi Sport.

Neînvins în acest sezon pe zgură, spaniolul a profitat de abandonul lui Nicolas Almagro, din cauza unor probleme la genunchi, şi s-a calificat în optimi. Campion săptămâna trecută la Madrid şi favorit numărul 4, Nadal conducea cu 3-0 în momentul accidentarii spaniolului.

Al 7-lea favorit al turneului, Kei Nishikori a avansat şi el pe tablou. Doar în primul set a reuşit David Ferrer să-i pună probleme japonezului. Nishikori s-a impus cu 7-5, 6-2, şi va juca, pentru un loc în sferturi, cu Juan Martin del Potro.

Argentinianul nu a avut însă un meci uşor cu britanicul în vârstă de 22 ani, Kyle Edmund. Del Potro a câştigat cu 7-5, 6-4, după o oră şi 46 de minute de joc.