• Fotbal, Belgia: Antwerp-Anderlecht, vineri, 21:30, Digi Sport 2 
  • Liga 1, etapa 3: Viitorul - Dinamo e duminică, 30 iulie, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 (18:00). Tot duminică, la 21:00 ai FCSB - Craiova (Digi Sport 1)

Irina Begu, Alexandra Dulgheru, Ana Bogdan și Elena-Gabriela Ruse merg în optimile de finală la BRD Bucharest Open. Ele i s-au alăturat lui Jaqueline Cristian, calificată încă de luni. Singura jucătoare din România care a jucat marți și nu a reușit să meargă mai departe a fost Sorana Cîrstea, învinsă chiar de Ana Bogdan.

Programul complet al partidelor de miercuri, 19 iulie

Terenul Central - începând cu ora 14:00
Julia Goerges (Germania, nr. 3) - Aliaksandra Sasnovic (Belarus)
Cagla Buyukakcay (Turcia) - Ana Bogdan (România)
Elena Gabriela Ruse (România, wild card) - Carla Suarez Navarro (Spania, nr. 2)
Nu înainte de 20:30
Anastasija Sevastova (Letonia, nr. 1) - Danka Kovinic (Muntenegru)

Grand Stand - începând cu ora 14:00
Jaqueline Cristian (România)/Cristina Dinu (România) [wild card] - Alona Fomina (Ucraina)/Varatchaya Wongteanchai (Thailanda)
Georgia Crăciun (România)/Alexandra Dulgheru (România) [wild card] - Elise Mertens (Belgia)/Demi Schuurs (Olanda) [nr. 2]
Nu înainte de ora 17:30
Irina Begu (România)/Raluca Olaru (România) [nr. 1] - Jessica Moore (Australia)/Prarthana Thombare (India)

Terenul 4 - începând cu ora 16:00
Catalina Pella (Argentina)/Nadia Podoroska (Argentina) - Irina Bara (România)/Tereza Mrdeza (Croaţia)

Rezultatele de marți ale jucătoarelor din România

Ora 14:00 - Ana Bogdan - Sorana Cîrstea 6-4, 6-2
urmat de - Irina Begu - Ivana Jorovic 6-4, 6-1
urmat de - Elena Ruse - Isabella Shinikova 6-2, 6-1
nu mai devreme de 20:30 - Alexandra Dulgheru - Sesil Karatancheva 6-1, 6-2

Rezultatele zilei de marți la BRD Bucharest Open:

TERENUL CENTRAL start 2:00 pm
A. Bogdan (ROU) vs [6] S. Cirstea (ROU) 6-4, 6-2
[7] I. Begu (ROU) vs I. Jorovic (SRB) 6-4, 6-1
[WC] E. Ruse (ROU) vs I. Shinikova (BUL) 6-2, 6-1

Nu înainte de 8:30 pm
[Q] A. Dulgheru (ROU) vs [Q] S. Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2

GRAND STAND start 2:00 pm
[3] J. Goerges (GER) vs A. Glatch (USA) 1-6, 6-3, 6-1
[1] A. Sevastova (LAT) vs J. Cepelova (SVK)  6-0, 6-2
Q. Lemoine (NED) vs [5] E. Mertens (BEL) 2-6, 3-6

TERENUL 4 start 2:00 pm
[8] T. Maria (GER) vs [LL] L. Kerkhove (NED) 6-1, 6-2
[Q] M. Frech (POL) vs D. Kovinic (MNE) 3-6, 7-5, 3-6
[Q] A. Rus (NED) vs P. Parmentier (FRA) 6-2, 1-6, 3-6

TERENUL 6 start 2:00 pm
J. Jaksic (SRB) / S. Shapatava (GEO) vs C. Pella (ARG) / N. Podoroska (ARG) 5-7, 6-2, 7-10
[4] M. Irigoyen (ARG) / B. Krejcikova (CZE) vs K. Piter (POL) / M. Zanevska (BEL) 2-6, 2-6

Nu înainte de 5:30 pm
I. Bara (ROU) / T. Mrdeza (CRO) vs [3] O. Kalashnikova (GEO) / R. Voracova (CZE) 6-3, 6-7, 10-6


Cinci românce vor putea fi urmărite marți, ÎN DIRECT la Digi Sport 2, cu începere de la ora 14:00, în jocurile de pe tabloul principal de la BRD Bucharest Open, turneu WTA din categoria International.

Printre acestea se află și Ana Bogdan și Sorana Cîrstea, favorită șase, acestea urmând să se afle față în față în primul meci al zilei, pe terenul central de la Arenele BNR. Partida dintre cele două va fi urmată de cea a Irinei Camelia Begu, cap de serie numărul 7 - aceasta o va întâlni pe Ivana Jorovic, din Serbia.

După încheierea acestui meci, Elena Gabriela Ruse, beneficiara unui wild-card, se va duela cu Isabella Shinikova, iar, în meciul din sesiunea de seară, nu mai devreme de 20:30, Alexandra Dulgheru, care vine după trei victorii în calificări, o va întâlni pe Sesil Karatancheva, o altă jucătoare care a trecut de faza preliminară a turneului.

Pe lângă cele cinci, marți va juca și Irina Bara, care, nu mai devreme de ora 17:30, pe terenul al șaselea, urmează să joace, la dublu, alături de croata Tereza Mrdeza, împotriva favoritelor 3, Oksana Kalashnikova și Renata Voracova.