• Serie A TIM, etapa a 34-a: Inter - Napoli e duminică, de la ora 21:45, în direct la Digi Sport 2
  • Liga 1, etapa a 8-a din play-off: Dinamo - FCSB e luni, de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

România se va lupta cu Rusia, Austria și Portugalia în preliminariile Campionatului European de handbal feminin din 2018. Naționala condusă din teren de Cristina Neagu a fost repartizată în Grupa a 4-a a calificărilor, în urma tragerii la sorți de vineri, de la Paris.

În 2016, la ultima ediție a Europenelor, România a terminat pe locul 5, iar Cristina Neagu a prins echipa ideală a turneului, pe postul de inter stânga și a terminat pe locul al 3-lea în topul celor mai bune marcatoare, cu 46 de goluri. Liderul naționalei României tocmai a primit o nouă veste excelentă, în această săptămână: a fost desemnată cea mai bună jucătoare a sferturilor Ligii Campionilor.

Acum, în drumul către Europeanul din Franța (30 noiembrie - 16 decembrie 2018), tricolorele antrenate de Ambros Martin vor întâlni din nou Rusia, după ce, în decembrie 2016, au obținut o victorie de răsunet în fața campioanei olimpice. 22-17 a fost atunci scorul în favoarea României, la capătul unui meci extraordinar, în care portarul Denisa Dedu a apărat senzațional și a fost desemnată MVP-ul partidei.

Celelalte două adversare ale României vor fi Austria și Portugalia.

La turneul final se vor califica primele două clasate din cele 7 grupe din preliminarii, precum și cea mai bună echipă de pe locul al treilea. Franța, echipa gazdă, e singura calificată direct.

Componența grupelor din preliminariile pentru CE de handbal feminin din 2018

Grupa 1

Norvegia
Croația
Ucraina
Elveția

Grupa 2

Muntenegru
Polonia
Slovacia
Italia

Grupa 3

Suedia
Serbia
Macedonia
Câștigătoarea Grupei A din calificări *

Grupa 4

România
Rusia
Austria
Portugalia

Grupa 5

Danemarca
Cehia
Slovenia
Islanda

Grupa 6

Spania
Germania
Turcia
Lituania

Grupa 7

Olanda
Ungaria
Belarus
Câștigătoarea Grupei B din calificări *

* Componența grupelor din calificări: Grupa A - Finlanda, Feroe, Grecia; Grupa B - Israel, Kosovo, Georgia.

Programul meciurilor din preliminarii:

Turul 1 și turul 2: 27 septembrie - 1 octombrie 2017
Turul 3 și turul 4: 21 martie - 25 martie 2018
Turul 5 și turul 6: 30 mai - 3 iunie 2018