• România, Liga 1, Etapa 22: Craiova - CFR Cluj (sâmbătă, ora 20:30, Digi Sport 1) şi FCSB - Viitorul (duminică, ora 20:00, Digi Sport 1)
  • Spania, La Liga, Etapa16: Barcelona - Deportivo (duminică, ora 21:45, Digi Sport 2)

Dunărea Călărași avea nevoie de victorie pe teren propriu în meciul cu Potaissa Turda, după două partide pierdute la rând în Liga Zimbrilor. În cele din urmă, Dunărea s-a impus cu 25-24.

Oaspeții au început perfect, au condus cu 8-4, iar la pauză au intrat cu avans minim, 14-13. În repriza secundă, ardelenii s-a distanțat chiar și la 5 goluri, 19-14, iar jocul părea rezolvat.

Gazdele au revenit însă uimitor și, în minutul 48, conduceau cu 23-21. Potaissa a mai întors o dată rezultatul și, cu cinci minute înainte de final, era în avantaj: 24-23.

N-a fost suficient pentru ca Potaissa să-și asigure victoria. Dunărea a marcat de două ori și s-a impus cu 25-24.

După cinci etape, ambele echipe au câte nouă puncte și sunt clasate imediat sub podium, pe locurile 4 și 5.