• La Liga: Alaves-Barcelona (sâmbătă, 19:15, Digi Sport 2) și Real-Valencia (duminică, 23:15, Digi Sport 2). Serie A: Roma-Inter (sâmbătă, 21:45, Digi Sport 2)
  • Liga 1: Craiova-Gaz Metan (vineri, 21:00, Digi Sport 1), Voluntari-Dinamo (sâmbătă, 21:00, Digi Sport 1) și FCSB-Botoșani (duminică, 21:00, Digi Sport 1)

EHF a anunţat, sâmbătă, numele celor 14 echipe calificate direct în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, ediţia 2017/18. Printre acestea se află şi CSM Bucureşti, prezentă în Final Four în ultimele două sezoane.

Numai puţin de cinci câştigătoare ale trofeului - Gyor, Buducnost, Larvik, CSM Bucureşti şi Krim - vor fi prezente în grupe, alături de cel puţin patru debutante - Nykobing (Danemarca), Bietigheim (Germania), Vistal Gdynia (Polonia) şi Brest Bretagne (Franţa).

Opt echipe vor juca turneele preliminare, cel mai cunoscut nume din această fază fiind cel al lui Hypo Niederosterreich, de patru ori campioană a Europei.

Cele două turnee preliminare se vor disputa între 6 şi 8 octombrie, câştigătoarele urmând să se califice în grupe, alături de celelalte 14 echipe.

Sistemul din sezoanele precedente a fost menţinut. Astfel, primele trei clasate din cele patru grupe se vor califica în grupele principale (două de câte şase echipe), de unde vor avansa în sferturile de finală primele patru.

CSM Bucureşti a câştigat trofeul Ligii Campionilor în 2016, iar în acest an s-a clasat pe locul 3.

Liga Campionilor la handbal feminin poate fi urmărită ÎN DIRECT pe canalele Digi Sport

Echipele calificate direct în grupe

Gyori Audi ETO KC (Ungaria)
Buducnost (Muntenegru)
HC Vardar (Macedonia)
CSM Bucureşti (România)
Larvik HK (Norvegia)
Rostov-Don (Rusia)
Nykobing FH (Danemarca)
Metz Handball (Franţa)
SG BBM Bietigheim (Germania)
RK Krim Mercator (Slovenia)
FTC-Rail Cargo Hungaria (Ungaria)
FC Midtjylland (Danemarca)
Vistal Gdynia (Polonia)
Brest Bretagne (Franţa)

Echipele din preliminarii

Hoors HK H65 (Suedia)
HC Podravka Vegeta (Croaţia)
Hypo Niederosterreich (Austria)
Kastamonu Belediyesi (Turcia)
HC Gomel (Belarus)
BM Atletico Guardes (Spania)
Vipers Kristiansand (Norvegia)
Thuringer HC (Germania)