Bayern a pregătit oferta pentru starul de 60.000.000€ al lui AC Milan, iar italienii au luat imediat decizia

23 decembrie, ora 18:30, în direct la Digi Sport 1
Juventus Juventus
AC Milan AC Milan
Lovituri departajare
  • 121 | Lovituri departajare
    4-3 Milan!!! Pasalic a trimis în vinclu, iar rossonerii au câştigat Supercupa Italiei, primul trofeu din cariera de antrenor a lui Vincenzo Montella.
    3-3. Donnarumma a reuşit să respingă execuţia lui Dybala.
    3-3. Şi Suso a executat pe centru, la fel ca Higuain, şi a marcat.
    3-2 Juventus. Khedira a transformat sigur.
    2-2. Execuţie aproape de vinclu a lui Kucka şi scorul e din nou egal.
    2-1 Juventus. Higuain a tras pe mijloc şi a înscris.
    1-1. Bonaventura a transformat cu siguranţă pentru Milan.
    1-0 Juventus. Mandzukic a tras în transversală.
    1-0 Juventus. Lapadula a ratat.
    1-0 Juventus. Marchisio a deschis seria loviturilor de departajare cu o execuţie foarte sigură.
  • 120 |
    FINALUL PRELUNGIRILOR! Câştigătoarea Supercupei Italiei se decide la loviturile de la 11 metri.
  • 120 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Higuain, care a protestat la ultima fază a meciului, la care a Juve a solicitat penalty.
  • 116 | OcaziiJuventus
    Ocazie Juventus! Dybala a ratat o şansă foarte mare de a aduce victoria echipei sale. Argentinianul a trimis, însă, dezamăgitor din poziţie excelentă, din mijlocul careului.
  • 111 | Faze meciJuventus
    Juventus a înscris, prin Evra, dar reuşita francezului a fost anulată pentru oofside. Decizie corectă a arbitrilor.
  • 106 |
    A început repriza a doua a prelungirilor.
  • 105+1 |
    S-a încheiat prima repriză a prelungirilor.
  • 102 | Schimbări
    Ultima modificare la rossoneri. Lapadula a intrat în locul lui Bacca.
    Schimbare la Milan. Abate a fost înlocuit de Antonelli.
  • 92 | OcaziiJuventus
    Ocazie Milan! Şansă uriaşă irosită incredibil de Bacca, pentru a doua oară. Buffon a respins şutul din unghi al lui Bonaventura, iar pe urmărire, columbianul nu a reuşit să trimită în poartă din câţiva metri.
  • 91 |
    A început prima repriză de prelungiri.
    FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! Juventus şi AC Milan intră în prelungiri, în Supercupa Italiei. Rezultatul este 1-1, acelaşi stabilit încă din prima repriză.
  • 83 | OcaziiJuventus
    Ocazie Milan! Bacca a ratat incredibil din câţiva metri, după o nouă centrare ideală a lui Suso. Buffon a avut un reflex excelent în faţa atacantului columbian.
  • 80 | OcaziiJuventus
    Ocazie Juventus! Fază frumoasă a bianconerilor, finalizată de Dybala cu un şut de la marginea careului. Donnarumma a reţinut, însă, în doi timpi.
  • 78 | Schimbări
    O nouă modificare la Juve. Sturaro i-a lăsat locul lui Lemina.
  • 74 | Schimbări
    Schimbare la Milan. Pasalic a intrat în locul lui Locatelli.
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    "Galben" şi pentru De Sciglio, după un fault asupra lui Khedira.
  • 67 | Schimbări
    Schimbare la Juventus. Dybala a intrat în locul Pjanic.
  • 60 | OcaziiJuventus
    Ocazie Juventus! Replica bianonerilor a venit imediat. Khedira a tras frumos din afara careului, dar Donnarumma a respins în corner, cu un reflex spectaculos.
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Kucka.
  • 57 | OcaziiJuventus
    Ocazie Milan! Şansă uriaşă de a trece în avantaj pentru rossoneri. Romagnoli a trimis cu capul, dar mingea a lovit bara transversală. Echipa lui Montella are un început de repriză mai bun.
    PAUZĂ! Juventus şi AC Milan sunt la egalitate, scor 1-1, la Doha, în Supercupa Italiei.
  • 43 | Cartonaşe Galbene
    Romagnoli e şi el avertizat, după un fault asupra lui Mandzukic.
  • 38 | Goluri
    GOOOOOL Milan, 1-1! La prima acţiune cu adevărat periculoasă pe care a avut-o, echipa lui Montella a restabilit egalitatea. Bonaventura a înscris cu o frumoasă lovitură de cap, după centrarea excelentă a lui Suso.
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Lichtsteiner, după o intrare foarte dură asupra lui Bonaventura.
  • 32 | Schimbări
    Schimbare la Juventus. Evra a intrat în locul lui Alex Sandro, care s-a accidentat.
  • 18 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Juventus! Echipa lui Allegri îli confirmă superioritatea de până în acest moment. Din cornerul acordat după ratarea lui Sturaro, Chiellini a profitat de neatenţia apărării rossonere şi a deschi scorul.
  • 17 | OcaziiJuventus
    Ocazie Juventus! O nouă şansă pentru campioana Italiei, ratată de Sturaro. Şutul mijlocaşului bianconero a fost respins de Donnarumma, iar faza s-a încheiat cu un corner.
  • 7 | OcaziiJuventus
    Ocazie Juventus! Prima şansă importantă a meciului aparţine bianconerilor. Mandzukic a tras de la marginea careului, dar Donnarumma a respins în corner.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut rossonerilor.
Vincenzo MontellaAC Milan

Juventus – Milan 1-1, 3-4 d.l.d. Rossonerii au câştigat Supercupa Italiei, primul trofeu după 5 ani

AC Milan a câştigat pentru a şaptea oară în istorie Supercupa Italiei, record în istoria competiţiei, la egalitate chiar cu echipa pe care a înnvins-o la Doha, Juventus.

Elevii lui Vincenzo Montella s-au impus cu 4-3 la loviturile de departajare, după ce, la finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Ratarea decisivă i-a aparţinut argentinianului Paulo Dybala, care, în prelungiri, irosise şi o mare ocazie de a aduce victoria bianconerilor.

Mario Mandzukic a avut prima ocazie a partidei, în minutul 7, când Gianluigi Donnarumma a respins în corner şutul croatului. Portarul rossonerilor s-a remarcat încă o dată, zece minute mai târziu, în faţa lui Sturaro.

Adolescentul din poarta Milanului s-a recunoscut în cele din urmă învins în minutul 18. Scăpat din marcaj de apărarea adversă, Giorgio Chiellini a deschi scorul, în urma unui corner.

Milanezii au avut nevoie de o singură oportunitate pentru a reintra în meci. În minutul 38, Suso a centrat ideal de pe partea dreaptă, iar Giacomo Bonaventura a reluat spectaculos cu capul şi l-a învins pe Gianluigi Buffon, aflat la cea de-a 600-a prezenţă în tricoul campioanei Italiei.

După pauză, finalista Cupei Italiei putea trece în avantaj. În minutul 57, lovitura de cap a lui Alessio Romagnoli a lovit bara transversală. Replica bianconerilor a venit aproape imediat, dar Donnarumma a respins spectaculos şutul lui Sami Khedira.

Milan putea evita prelungirile, dar Carlos Bacca a ratat incredibil în minutul 83, din doar câţiva metri. Columbianul a mai irosit o nouă şansă imensă în chiar primele secvenţe ale celor 30 de minute suplimentare.

Intrat pe teren în repriza a doua, Dybala a trimis incredibil peste poartă din mijlocul careului, cu 5 minute înainte de finalul prelungirilor, astfel că învingătoarea s-a decis la loviturile de la 11 metri.

Milan a ratat prima, prin Lapadula, dar Mandzukic a păstrat egalitatea, cu o execuţie în bară, astfel că, în urma golurilor marcate de Marchisio, Bonaventura, Higuain, Kucka, Khedira şi Suso, s-a ajuns la ultima serie de lovituri de departajare la egalitate, scor 3-3. Donnarumma a respins şutul lui Dybala, Pasalic a transformat trimiţând în vinclu, iar rossonerii au pus capăt unei secete de cinci ani fără trofeu (ultimul fusese tot Supercupa, în 2011), în timp ce Montella îşi trece în palmares primul succes major.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano