2 - 0
CSM Poli Iași logo CSM Poli Iași
vineri, 14 iulie, ora 21:00
90 |
Final de meci la Turnu Severin. CS U Craiova a învins-o cu 2-0 pe CSM Poli Iaşi.
89 |
Schimbare la CS U Craiova. Screciu a fost înlocuit de Burlacu.
86 |
Andrei Sin este şi el avertizat de arbitrul Ovidiu Haţegan.
82 |
Schimbare la CSM Poli Iaşi. Adrian Moldovan a intrat în locul lui Pedro Mendes.
79 |
Schimbare la CS U Craiova. Cristian Bărbuţ a intrat în locul lui Gustavo. Fostul jucător al Timişoarei se află la debutul pentru "alb-albaştri"
78 |
Spătaru a primit al doilea cartonaş galben al Iaşiului.
72 |
Schimbare la CSM Poli Iaşi. Platini i-a lăsat locul lui Andrei Sin la CSM Poli Iaşi.
72 |
Schimbare la CSM Poli Iaşi. Danale i-a lăsat locul lui Chelaru la moldoveni.
69 |
Schimbare la CS U Craiova. Andrei Ivan i-a lăsat locul lui Mihai Roman, una dintre achiziţiile verii pentru olteni.
66 |
Bară CS U Craiova! Singur în careul de şase metri al oaspeţilor, Băluţă a reluat cu capul în transversală după o centrare foarte bună a lui Gustavo.
61 |
Ocazie CS U Craiova! Andrei Ivan a irosit o ocazie imensă de a duce scorul la 3-0. "Nouarul" oltenilor, servit excelent de Băluţă, a scăpat singur cu portarul Iaşiului, însă a şutat chiar în acesta.
53 |
Ocazie Poli Iaşi! Dimitrov a respins din apropierea liniei porţii o minge respinsă defectuos de coechipierul Barthe, care n-a fost deloc departe de un autogol.
50 |
Gooool CS U Craiova! Gustavo a dublat avantajul echipei lui Devis Mangia, după un şut la colţul scurt la care Koselev n-a avut replică. Autorul primului gol, Băluţă, i-a pasat perfect lui Gustavo.
46 |
A început repriza a doua a partidei de la Drobeta Turnu Severin.
45 |
Final de repriză la Turnu Severin. CS U Craiova o conduce cu 1-0 pe CSM Poli Iaşi după 45 de minute.
42 |
Gooool CS U Craiova! Andrei Ivan i-a centrat perfect lui Alexandru Băluţă, care a reluat cu capul fără speranţe pentru goalkeeperul Iaşiului.
39 |
Ocazie CS U Craiova! Încă o ocazie a lui Alexandru Băluţă, al cărui şut a trecut puţin pe lângă poarta lui Koselev.
34 |
Ocazie Poli Iaşi! Şansă imensă ratată de Danale, care a reluat din şase metri, din voleu, puţin pe lângă poarta gazdelor, după o centrare foarte bună a lui Spătaru.
29 |
Bară CS U Craiova! Hristo Zlatinski a executat foarte bine o lovitură liberă de la 18 metri, însă balonul a lovit bara transversală, aproape de vinclu.
24 |
Băluţă a şutat periculos de la 14 metri, însă mingea a fost deviată în corner.
10 |
Şutul lui Nicuşor Bancu a trecut departe de poarta moldovenilor.
5 |
Ocazie CS U Craiova! Screciu a ratat prima ocazie importantă a partidei. Koselev s-a opus însă la execuţia puştiului Craiovei, servit de Alexandru Băluţă.
1 |
Partida a fost precedată de un moment de reculegere ţinut în memoria lui Ioan Aloman, fost organizator de competiţii la Gaz Metan Mediaş, care a decedat înaintea unui meci demonstrativ de săptămâna trecută.
1 |
A început partida de la Drobeta Turnu Severin, prima a sezonului din Liga 1.

Video rezumat: CS U Craiova - CSM Poli Iași

CS U Craiova - CSM Poli Iași 2-0. Două goluri şi două bare pentru olteni în primul meci al sezonului

CS U Craiova a învins-o pe CSM Poli Iaşi cu scorul de 2-0 (1-0), la Drobeta Turnu Severin, în primul meci al noului sezon din Liga I.

Alexandru Băluţă a marcat primul gol al ediţiei 2017-2018, în minutul 42, cu capul, la centrarea lui Andrei Ivan. Oltenii au reuşit al doilea gol prin brazilianul Gustavo (50). CS U Craiova a avut şi două bare, prin Hristo Zlatinski (29) şi Băluţă (66).

A fost primul meci oficial atât pentru antrenorul craiovenilor, italianul Devis Mangia, cât şi pentru Flavius Stoican, pe banca ieşenilor.

CSM Poli Iaşi avea 15 meciuri fără înfrângere, opt dintre ele în deplasare, înaintea partidei de la Turnu Severin, în timp ce Craiova a obţinut prima victorie pe teren propriu din ultimele cinci meciuri.