Final de meci! Astra câștigă cu 3-1 la Botoșani.
Mihai Roman trage de la distanță, dar Iliev șutează pe lângă poartă.
88 |
Seto a intrat în locul lui Moise.
87 |
Balaure primește cartonașul galben, după ce și-a dat jos tricoul în urma golului marcat.
86 |
GOOOOOOOOOOOOL Astra!!! Marquinhos trage pe jos de la marginea careului, Pap scapă mingea în față, iar Balaure reia în poartă și rezolvă problema învingătoarei.
84 |
Silviu Balaure scapă spre poarta lui Pap, dar șutează peste transversală dintr-o poziție foarte bună.
82 |
Emanuel Rodriguez intră în locul lui Bordeianu.
79 |
Marquinhos primește cartonașul galben.
76 |
Marquinhos intră în locul lui Ioniță.
72 |
Moruţan trage din afara careului, dar Plamen Iliev reţine.
71 |
GOOOOOOOOOOOOOOL Astra!!! Claudiu Belu își aduce echipa în avantaj, după ce îl învinge pe Pap, cu o reluare printre pricioarele portarului advers.
67 |
Le Tallec intră în locul lui Abang.
66 |
Daniel Popa intră în locul lui Ciaccheri.
64 |
Cartonaş galben pentru Abang.
60 |
Florin Plămadă a intrat în locul lui Miron.
60 |
Ioniță pătrunde în careu și șutează la colțul lung. Pap se întinde și reușește să respingă.
59 |
Cartonaș galben pentru Bordeianu.
58 |
Mihai Roman vede cartonașul galben, după un o fază la care jucătorii celor două echipe au avut ceva de împărțit în zona centrului terenului.
54 |
Ioniță șutează în zid dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Pap.
46 |
A începute repriza a doua.
45 |
Pauză la Botoșani. 1-1.
44 |
GOOOOOOOOOOOOOOL Astra!!! După o pasă a lui Ioniță, Romario Moise preia perfect și-l învinge pe Pap.
39 |
Mrzljak reia pe lângă poartă centrarea lui Belu.
38 |
Buș trage puțin pe lângă poartă, din lovitură liberă.
31 |
GOOOOOOOOOOOOOL Botoșani!!! Laurențiu Buș marchează cu un șut la colțul scurt din careu!
24 |
Abang ratează cea mai mare ocazie din acest meci. Camerunezul a șutat puțin pe lângă poartă, din interiorul careului.
8 |
Ciaccheri deviază slab o centrare venită de partea stângă, iar Iliev reține fără probleme.
6 |
Mihai Roman șutează de la aproximativ 20 de metri, dar mingea este ușor deviată și se duce puțin peste poartă.

FC Botoșani - Astra 1-3. Giurgiuvenii urcă pe podiumul Ligii 1

Astra a câştigat primul meci al etapei după pauza competiţională: a învins revelatia campionatului, FC Botoşani, la ea acasă, cu 2-1.

Fosta campioană a României a ratat o ocazie uriaşă în minutul 24, când camerunezul Abang a şutat pe lângă poartă. Şase minute mai târziu, gazdele au deschis scorul prin Laurenţiu Buş. Giurgiuvenii au egalat înainte de pauză, după pasa perfectă a lui Alexandru Ioniţă pentru Romario Moise.

Şi Claudiu Belu l-a învins pe Pap în minutul 71, iar Astra s-a impus cu 3-1 după golul reuşit de Silviu Balaure cu cinci minute înainte de final.

FC Botoşani a suferit prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon.