FINAL! ASTRA - Concordia 1-0
90+6 |
ILIEV pentru că a întârziat repunerea balonului din careul de 6 metri.
90+5 |
OCAZIE CONCORDIA! Bălgrădean, venit să-și ajute colegii din atac, a reluat foarte bine cu capul, după un corner de pe dreapta, din interiorul careului de 16 metri, dar tipuric nu a reluat spre gol
90+4 |
BARĂ CONCORDIA! Asediu la poarta lui Bălgrădean. Mai întâi a șutat Tipuric, Bejan s-a aruncat la sacrificiu și a blocat, oaspeții au cerut penalty, faza a continuat, Romariu a șutat, mingea a lovit transversala, după care a revenit în teren de unde Cristescu a reluat, dar Bălgrădean a respins în corner.
88 |
CHIPIRLIU A FOST ELIMINAT! ASTRA ÎN 10! Atacantul a primit al doilea galben pentru simulare, după un duel pentru balon cu Bucurică.
83 |
Gheorghe a șutat cu stângul, pe colțul scurt, de la marginea careului de 16 metri, dar Bălgrădean a respins.
80 |
CHIPIRLIU pentru că a împiedicat repunerea unei mingi de la margine
77 |
OCAZIE CHIAJNA! Acțiune de a atac a celor de la Concordia, Pena a prelungit pe spate, după care Cristescu a reluat spectaculos, dar mingea a trecut pe lângă bara din stânga porâii.
78 |
ULTIMA SCHIMBARE ASTRA! A ieșit Ioniță, a intrat VALENTIN GHEORGHE
57 |
A DOUA SCHIMBARE ASTRA! A ieșit Le Tallec, care nu mai poate fizic, a intrat CHIPIRLIU
48 |
OCAZIE CONCORDIA! Combinație excelentă a noilor intrați de la Chiajna, Fota i-a pasat lui Moise iar acesta fin urmă a reluat cu stângul din colțul careului de 16 metri, dar Iliev a respins de la vinclu.
40 |
OCAZIE CHIAJNA! Romario, bine deschis în atac de Cristescu, l-a driblat pe Belu, a ajuns singur cu Iliev, a încercat să-l lobeze, numai că portarul l-a blocat foarte bine, astfel că mingea, din deviere, a fost respinsă mai apoi de același Belu.
28 |
La Tallec a încercat să reia în poartă, printr-o execuție spectaculoasă, din foarfecă laterală, dar nu a lovit în forță balonul, astfel că Bălgrădean a reținut.
26 |
PAUZĂ DE HIDRATARE
21 |
GOOOOOL ASTRA: 1-0, IONIȚĂ! Contraatac al giurgiuvenilor, după o minge recuperată în propria jumătate, Ioniță a primit o pasă senzațională de la Balaure, în diagonală, de peste 40 de metri, a profitat de o eroare a lui Grădinaru, a intrat în careu, după care a finalizat la colțul lung.
19 |
Spehar a șutat în forță, din afara careului și mingea a trecut puțin pe lângă bara din dreapta porții lui Iliev.
10 |
Prima ocazie a oaspeților. Albu a reluat cu capul o centrare de pe stânga, dar Iliev a plonjat și a reținut.

Video rezumat: Astra Giurgiu - Concordia Chiajna

Astra - Concordia 1-0. Emoții mari pe final. Chipirliu a fost eliminat, portarul Bălgrădean putea egala!

La Giurgiu, oaspeţii de la Concordia au avut primele ocazii, prin Albu şi Spehar (minutele 10 si 19). Golul a venit la poarta opusă, după 21 de minute. Balaure a trimis o pasă de 40 de metri iar căpitanul Astrei, Alex Ioniţă, a deschis scorul. Concordia a mai avut o şansă de gol înainte de pauză după acţiunea personală a lui Romario Korzorg (40).

Intrat la startul reprizei secunde, Moise a fost aproape de egalare pentru echipa lui Miriuţă după doar trei minute (48). Cu două minute înainte de final, Chipirliu şi-a lăsat echipa în inferioritate după ce a văzut al doilea galben, pentru simulare (88). În al patrulea minut de prelungiri Concordia a avut ocazii în cascadă. Mai întâi au cerut o lovitură de pedeapsă pentru un presupus henţ în careu. Apoi Romario Kortzog a trimis în transversală iar Iliev a parat imediat la execuţia lui Cristescu. Din cornerul rezultat Bălgrădean putea fi eroul oaspeţilor dar a reluat imprecis cu capul (90+4).

Pentru Astra a fost a treia victorie în primele cinci etape.