5 - 2
CSM Poli Iași logo CSM Poli Iași
sâmbătă, ora 18:00, Digi Sport 1
90 |
FINAL DE MECI! Viitorul s-a impus cu 5-2, după un meci în care Ţucudean a marcat de patru ori, şi s-a apropiat pentru moment de locurile de play-off.
86 |

Ocazie CSM Poli! Moldovenii se puteau apropia la două goluri, după un contraatac foarte bun. Jo Santos a irosit, însă, această şansă, încercând o execuţie pretenţioasă în locul unei finalizări simple.

81 |
Ocazie Viitorul! Acţiune frumoasă a campioanei, finalizată de Vână cu un şut peste poartă din poziţie excelentă, după o pasă a lui Ganea.
80 |
A treia modificare şi la oaspeţi. Panţîru i-a luat locul lui Mendes.
75 |
Ultima schimbare la gazde. Hodorogea a intrat în locul lui Horj.
70 |
GOOOOOL CSM Poli, 5-2! Moldovenii au redus din diferenţă, prin Jo Santos, care a marcat simplu, după un assist excelent al lui Kizito.
62 |
A doua modificare la gazde. Băluţă a intrat în locul lui Mladen.
62 |
Schimbare la Viitorul. Eroul zilei, George Ţucudean, a fost înlocuit de Doru Dumitrescu.
61 |
Cartonaş galben primit de Mladen.
50 |
GOOOOOL, 5-1 Viitorul! Campioana şi Ţucudean sunt dezlănţuiţi. Atacantul constănţenilor a marcat pentru a patra oară, cu un lob de la marginea careului, iar echipa lui Hagi a înscris cinci goluri într-un meci pentru prima oară din luna februarie.
46 |
A doua modificare la moldoveni. Vremea l-a înlocuit pe Qaka.
46 |
Schimbare la oaspeţi. Ştefănescu a intrat în locul lui Cisse.
46 |
45+1 |
PAUZĂ! Viitorul conduce cu 4-1, după o primă repriză nebună.
44 |
GOOOOOL, 4-1 Viitorul! Scorul capătă proporţii chiar înainte de pauză. Chiţu a înscris la rândul său, cu un şut cu piciorul stâng, din interiorul careului.
43 |
GOOOOOL, 3-1 Viitorul! Ţucudean a marcat pentru a treia oară în această după-amiază, printr-o execuţie spectaculoasă din 6 metri.
40 |
GOOOOOL, 2-1 Viitorul! Omul cu marile ratări, Ţucudean, a reuşit "dubla" cu un şut cu stângul din interiorul careului, la colţul scurt.
22 |
Ocazie Viitorul! Constănţenii au fost aproape de a reveni în avantaj, dar Ţîru a trimis cu capul peste poartă dintr-o poziţie foarte bună, după un corner.
18 |
GOOOOOL CSM Poli Iaşi, 1-1! Avantajul gazdelor a durat doar două minute. O eroare a lui Ţîru i-a permis lui Platini să marcheze cu o execuţie elegantă din interiorul careului.
15 |
GOOOOOL, 1-0 Viitorul! Până la urmă, Ţucudean a reuşit să marcheze, la capătul unei faze în care, iniţial, a ratat din nou o ocazie mare, blocat de Kelava. Atacantul gazdelor a înscris din apropiere, după o centrare în forţă a lui Cristi Ganea.
12 |
Cartonaş galben primit de Ţîru.
12 |
Ocazie Viitorul! Din nou Ţucudean a fost aproape de a marca. Lansat ideal de Eric, atacantul campioanei a încercat să trimită peste Kelava, dar nu a făcut-o suficient de puternic pentru ca mingea să ajungă în poartă.
10 |
Ocazie Viitorul! O nouă oportunitate irosită de Ţucudean, care a păcălit pasul la offside al apărării adverse, dar a fost blocat de Kelava cu un reflex excelent.
5 |
Acelaşi Ţucudean a primit mingea în interiorul careului, într-o poziţie excelentă, dar a ratat complet execuţia şi a trimis la mare distanţă de poartă.
4 |
Ţucudean a preluat frumos pe piept, de lângă Moisi, şi a tras fără să stea pe gânduri, de la aproximativ 20 de metri, dar mingea nu a prins spaţiul porţii.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

Video rezumat: FC Viitorul - CSM Poli Iași

Viitorul - CSM Poli Iași 5-2. Cel mai bun meci al campioanei în acest sezon. Ţucudean a marcat de patru ori

Meciurile cu ieşenii sunt preferatele lui George Ţucudean. Atacantul a marcat de patru ori, iar campioana Viitorul a câştigat cu 5-2 pe teren propriu în faţa lui CSM Poli Iaşi. Fotbalistul de 26 de ani marcase ultima dată de patru ori într-un meci pentru Dinamo, în 2012, împotriva aceluiaşi adversar.

După o serie de ratări în startul partidei, Ţucudean a deschis scorul în cele din urmă în minutul 15. Jucătorii lui Gică Hagi s-au bucurat doar trei minute de avantaj, pentru că Platini a egalat, după o eroare a lui Ţîru.

Finalul primei reprize a fost de coşmar pentru oaspeţi. În cinci minute, gazdele au marcat de trei ori. Ţucudean a reuşit hat-trick-ul, apoi Chiţu şi-a trecut la rândul său numele pe lista marcatorilor, după o acţiune personală, şi a stabilit scorul pauzei, 4-1.

Moldovenii s-au întors debusolaţi de la vestiare, iar Ţucudean a mai marcat o dată, cu un lob de la marginea careului. Astfel, fostul jucător de la Dinamo şi Steaua a devenit primul fotbalist care marchează de patru ori într-un meci din Liga 1, de la Claudiu Keşeru, în 2014. Atunci, internaţionalul român a dat toate golurile în victoria Stelei cu Pandurii Tg. Jiu, scor 6-0.

Jo Santos a redus diferenţa de pe tabelă, apoi a ratat singur cu portarul, dintr-o situaţie ideală.

S-a terminat 5-2, iar campioana a înscris de cinci ori pentru prima oară din luna februarie, contra Timişoarei.

După pauza competiţională, Viitorul joacă la Mediaş, iar ieşenii au meci cu CS U Craiova, în Copou.