Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

22.09.2016, 18:30, Digi Sport 1
Târgu Mureș Târgu Mureș
Astra Astra
  • 90 | Final repriza 2
    Final de meci. Astra a câştigat cu 2-0 contra lui ASA şi a obţinut doar a doua victorie din acest sezon în Liga 1.
  • 90 | Goluri
    Gooool Astra! Daniel Florea a rezolvat soarta partidei, după o pasă excelentă a unui alt jucător intrat pe parcursul meciului, Takayuki Seto.
  • 90 | Ocazii
    Ocazie imensă ASA. Ciolacu şi Zicu au ratat incredibil, singuri în careul mic
  • 88 | Ocazii
    Execuţia frumoasă a lui Ciolacu a ocolit de puţin poarta lui Lung.
  • 88 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Daniel Florea l-a înlocuit pe Alibec.
  • 87 | Ocazii
    Ocazie mare ASA. Cordoş a reluat peste poartă, dintre fundaşii centrali ai Astrei.
  • 85 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Mansaly Boubacar a fost schimbat de Takayuki Seto.
  • 82 | Ocazii
    Ocazie imensă a Astrei. Felipe Teixeira a scăpat singur cu Pedro Mingote, însă a fost blocat de portarul ASA-ului
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Viorel Nicoară a fost avertizat pentru simulare.
  • 78 | Faze meci
    Arbitrul Cojocaru i-a refuzat o lovitură de la 11 metri Astrei după intervenţia lui Gaston Mendy asupra lui Boubacar
  • 76 | Faze meci
    Emil Dică a solicitat penalty după o fază în care a fost blocat de Junior Morais
  • 75 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Constantin Budescu a fost substituit de Viorel Nicoară.
  • 70 | Schimbări
    Ultima schimbare la ASA. Claudiu Belu-Iordache a fost înlocuit de Gaston Mendy.
  • 66 | Schimbări
    Schimbare la ASA. Robert Candrea i-a lăsat locul lui Benjamin Kuku,
  • 62 | Faze meci
    Constantin Budescu nu a reuşit cea mai bună execuţie, iar voleul său de la 17 metri a ocolit poarta gazdelor
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaş galben al meciului îi este acordat lui Andrei Ciolacu, care l-a împiedicat pe Silviu Lung să reia rapid jocul la o fază la care atacantul ASA-ului fusese blocat de Fabricio.
  • 51 | Ocazii
    Filipe Teixeira a ratat şansa de a duce scorul la 2-0 în favoarea Astrei.

A început repriza a doua a partidei de pe arena Trans-Sil.

Înlocuire la ASA la pauză. Emil Dică i-a luat locul lui Norbert Feketics
    Astra conduce cu 1-0 la Târgu Mureş la finalul primei reprize, după 45 de minute salvate de golul de senzaţie al lui Alibec.
  • 45 | Ocazii
    Budescu a fost la un pas de a dubla avantajul Astrei.
  • 45 | Goluri
    Gooool Astra! Denis Alibec a deschis scorul pentru echipa lui Marius Şumudică, după o execuţie de excepţie
  • 34 | Ocazii
    Lovitura liberă executată de Junior Morais a fost respinsă cu dificultate de Pedro Mingote
  • 31 | Faze meci
    Alertă la Astra! Denis Alibec a călcat pe minge, iar giurgiuvenii s-au temut de o posibilă reaccidentare a atacantului de 25 de ani, Alibec a revenit însă pe gazon după două minute
  • 27 | Ocazii
    Budescu l-a testat din nou pe Mingote, care a reţinut însă fără emoţii şutul "decarului" Astrei
  • 21 | Ocazii
    Centrarea lui Budescu i-a pus neaşteptat de multe probleme lui Pedro Mingote, care a respins în corner
  • 6 | Ocazii
    Lovitura de cap a lui Andrei Ciolacu a fost reţinută fără probleme de Silviu Lung.
    A început partida de la Târgu Mureş, penultima a etapei intermediare din Liga 1.

ASA - Astra 0-2. Alibec şi Florea au marcat pentru giurgiuveni

Astra Giurgiu a pus punct seriei negre şi s-a impus cu 2-0 pe terenul penultimei clasate, ASA Târgu Mureş, echipa care a cucerit puncte în acest sezon doar contra lui Dinamo.

Campioana României avea trei eşecuri consecutive în toate competiţiile, însă s-a impus la Târgu Mureş graţie execuţiei de senzaţie a lui Denis Alibec (min.45+1) şi golului marcat în prelungiri de Daniel Florea (min.90+3).

Înaintea golului semnat de Florea, ASA a irosit o şansă uriaşă de egalare, dar Andrei Ciolacu şi Ianis Zicu nu au ajuns la o minge centrată în faţa porţii (min.90).

A fost doar a doua victorie din acest sezon în Liga 1 pentru Astra, care stă însă în continuare rău în clasament. E doar pe locul 10, cu opt puncte după nouă etape. ASA a rămas penultima, cu minus trei puncte.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...